EUROPA,

Wilno. 7 rzeczy, których nie wiesz o stolicy Litwy

13.10.23 mm 4 Comments

Historia, kultura, magiczna atmosfera - Wilno, stolica Litwy jest idealnym kierunkiem podróży sentymentalnej, miejscem na niespieszny relaks, a nawet wyprawy po adrenalinę. Wilno to młode duchem, tętniące życiem miasto, choć właśnie skończyło 700 lat.

Bazylika archikatedralna w Wilnie 1794r. usytuowana jest w centralnym punkcie stolicy Litwy. Przy katedrze wznosi się 57-metrowa dzwonnica. Jest to jeden z głównych symboli miasta, szczególnie ważny element wileńskiej Bazyliki Archikatedralnej fot. travelerdeluxe

1. Lot balonem z centrum Wilna

Niewiele osób wie, że istnieje możliwość odbycia lotu balonem nad Wilnem. Co więcej, Wilno jest jedyną stolicą Europy, gdzie dozwolone są starty balonów w centrum miasta. Baloniarstwo to niemal spor narodowy Litwy. Litwini znajdują się w pierwszej piątce krajów o największej liczbie balonów i pilotów balonowych na tysiąc mieszkańców. Sami piloci nieprzerwanie występują w światowych i europejskich zawodach balonowych, zdobywając najlepsze tytuły. 

2.  Zarzecze - państwo w państwie

W Wilnie funkcjonuje Samozwańcza Republika Zarzecza (Užupis), posiadająca własnego prezydenta, konstytucję, rząd, telewizję. To Zarzecze, jedna z dzielnic Wilna, położona na zachód od centrum miasta. Ma swoje własne, unikalne cechy i niezwykły charakter. Zarzecze może pochwalić się bogatą sceną artystyczną, galeriami sztuki, teatrami i miejscami. To idealne miejsce dla osób tęskniących za życiem bohemy. Ze względu na niekonwencjonalny styl życia bywa porównywany do Montmartre w Paryżu.  Warto Zarzecze odwiedzić w dzień niepodległości republiki, przypadającym na 1 kwietnia. Szaleństwo gwarantowane.

Zarzecze (lit. Užupis) to jedna z najstarszych dzielnic Wilna określana jako państwo w państwie. To nieformalna republika artystów, porównywana często do Montmartre w Paryżu. Wiele tu galerii sztuki, ale też dobrych restauracji fot. travelerdeluxe

3. Romeo i Julia z Litwy, czyli śladami wielkiej miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny

Historia miłosna króla Polski i Wielkiego Księcia Litewskiego Zygmunta Augusta z Barbarą Radziwiłłówną, poruszała serca i budziła kontrowersje. Uczucie Barbary i Zygmunta poznać można na trasie turystycznej "Sekretna miłość", odsłaniającej tajemnice i emocje owiane historią słynnej pary królewskiej. To aż 21 przystanków wiodących od początku romansu Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, poprzez rozwijającą się miłość aż po chwile koronacji Barbary na Królową Polski w 1550 roku. Szukając śladów wielkiej miłości, dotrzeć możemy do ciekawych hoteli, restauracji czy kawiarni. Jedną z nich jest piękna, wypełniona kwiatami "Augustas ir Barbora love story café". To z pewnością jedna z najpiękniejszych kawiarni w Wilnie, idealna na sesję na Instagram.

Augustas ir Barbora love story café- najpiękniejsza kawiarnia w Wilnie. Instagram kocha to miejsce fot. travelerdeluxe

 

4. Ostra Brama - punkt obowiązkowy

Ostra Brama dawniej wyznaczała kres miasta. Właśnie tu znajduje się obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej Królowej Korony Polskiej. To jedno z tych magicznych miejsc związanych z historią Polski i Litwy, którego nie sposób pominąć wędrując po Wilnie. To też jedno z najważniejszych i najświętszych miejsc kultu religijnego w Wilnie, również jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na Litwie i w regionie bałtyckim.

Czytaj też

 
Szesnastowieczna Ostra Brama (lit. Aušros Vartai) jest najcenniejszym skarbem Wilna. Miejsce to kryje obraz przedstawiający Matkę Boską. Dziś Ostra Brama jest jedyną bramą muru obronnego miasta, która przetrwały do dziś.fot. travelerdeluxe

5. Polskie ślady w Wilnie

Ślady polskości niezmiennie fascynują turystów z Polski. Wiele jest miejsc związanych z życiem polskich romantyków, przede wszystkim Juliuszem Słowackim, Józefem Ignacym Kraszewskim czy Stanisławem Moniuszką. Najwięcej pamiątek pozostało w Wilnie po Adamie Mickiewiczu. W kamienicy przy Bernardyńskiej 11 znajduje się muzeum, gdzie wśród eksponatów znajdują się jego rzeczy osobiste. Wiele pamiątek związanych z polską historią kryje cmentarz na Rossie, choćby Mauzoleum Matki i Serca Syna, w którym znajduje się serce Józefa Piłsudskiego oraz grób jego matki.

6. Wileńska kuchnia

Wilno ma swoje tradycyjne smaki, po które fani przyjeżdżają z najdalszych zakamarków Europy. Tutejsza kuchnia to odzwierciedlenie kulturowej różnorodności Wilna, która przez wieki była miejscem spotkania różnych narodowości i kultur. Chłodnik jest znakiem towarowym miasta, umiejscawianym na wielu reklamach zachęcających do przybycia tutaj. Swoich wiernych fanów mają cepeliny, duże kluski ziemniaczane wypełnione mięsem, zazwyczaj wieprzowym, okraszone sosem śmietanowym i boczkiem. W menu tutejszych restauracji prym też wiodą kołduny z siekaną surową wołowiną i duszoną cebulą, żurek wytwarzany z zakwasu na bazie żyta i tradycyjny chleb wileński. Jest też sękacz, czyli tradycyjny litewski deser.

7. Ulica Literacka

Ulica Literacka to jedna z najpiękniejszych uliczek Starego Miasta. Tu mieszkał Adam Mickiewicz. Ulica Literacka wyróżnia się ścianą, na której zamieszczone są elementy związane z literaturą, wspomnienia, również po polskich pisarzach fot. travelerdeluxe

 

Jego dawne życie kulturalne sprawiło, że miasto bywało nazywane "Jeruzalem Północy". Wilno ma długą tradycję literacką. Przez wieki działała tu rzesza znakomitych pisarzy, w tym Adam Mickiewicz i Czesław Miłosz, ale też Juliusz Słowacki, Józef Ignacy Kraszewski, Konstanty Ildefons Gałczyński, czy Wisława Szymborska. Ślady tej literackiej historii można odnaleźć w wielu zakątkach miasta. W dawne czasy przenosi niezwykle klimatyczna ulica Literacka.


ML

4 komentarze:

 1. Świetna relacja z wyjazdu! Uwielbiam Wilno i w przyszłości na pewno będę chciała tam jeszcze wrócić. Póki co szykuje mi się jednak inny wyjazd z osobami z biura. Razem zarezerwowaliśmy nocleg na wyjazd integracyjny w górach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Wilno to wspaniałe miasto

   Usuń
 2. Chyba mnie przekonałaś do odwiedzenia tego miejsca :) Na razie jednak mam w planach Egipt i powoli zapisuje miejsca warte odwiedzenia. Pomaga mi w tym ten blog https://iamtourist.org/category/tips/egypt/ i wpisy jakie można tam znaleźć. Mam nadzieję, że wrócę stamtąd zadowolona.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wilno musi być na mapie każdego turysty (i to nie raz!)

  OdpowiedzUsuń