co robić na Litwie,

Litwa | Noc pod gwiazdami, spływy kajakowe, wypieki z mięsem ślimaków

10.7.22 mm 0 Comments

Jak wygląda przeciętny dzień Litwinów? Można się tego dowiedzieć z dowcipnej kampanii „Zaplanuj swój zwykły dzień na Litwie”. Okazuje się, że Litwini zaczynają dzień od porannego spływu kajakiem, a kończą go w domku na drzewie.


Rozpocznij dzień spływem kajakowym po rzece

Dla wielu Litwinów pływanie kajakiem po 3000 jezior lub 60 000 km rzek jest odpowiednim substytutem porannego prysznica. Latem kajakarstwo jest nieoficjalnym sportem narodowym, a Litwini decydują się spędzać jak najwięcej czasu nad wodą.

Jedne z najpopularniejszych szlaków kajakowych znajdują się w południowo-zachodnim regionie Dzukii, gdzie kręte rzeki biegną przez las pełen rzadkich ptaków, takich jak bocian czarny czy płomykówki.

Pomimo tego, że jest to dobry plan na początek dnia, Litwini uprawiają tę aktywność o każdej porze dnia ze względu na jej dostępność i różnorodną scenerię. Niektóre trasy przebiegają przez śródmieście Wilna i Kłajpedy, największego miasta portowego, pozwalając na dojazd, z którym żaden autobus nie mógłby się równać. Doświadczonym kajakarzom — wybrzeże Bałtyku oferuje wymagające trasy, a nocne wycieczki przy świetle pochodni po zabytkowym mieście i gotyckim zamku w Trokach pomogą wyciszyć się po intensywnym dniu.
 

Słynne dzieła sztuki zlokalizowane są wzdłuż ulic dwóch największych miast

Długie kolejki w muzeach nie stanowią problemu na Litwie, bo dzieła sztuki znajdują się na jej ulicach. Zmierzając do kolejnych miejsc swojego planu dnia, Litwini zazwyczaj zatrzymują się w tych galeriach pod gołym niebem.

Spacer po wileńskiej dzielnicy Zarzecze – która w ramach żartu primaaprilisowego ogłosiła się niezależną republiką – jest pełny eklektycznych rzeźb, kolorowych dekoracji i grafiki ulicznej schowanej na wielu jej podwórkach.

W drodze do galerii Užupis Art Incubator – kreatywnej przestrzeni dla początkujących artystów – można spotkać oryginalne murale. Na przykład obrazy (R)estart Reality wydają się być wykonane w prostej skali szarości, ale ożywają dzięki żywym kolorom, gdy są oglądane za pomocą specjalnej aplikacji.
 
Taka wycieczka może zaoferować tyle artystycznych treści, że Kowno przygotowało mapę wszystkich wystaw, które można codziennie zobaczyć.
 

Zimna zupa i wypieki ze ślimaków tworzą litewską dietę

W ramach kampanii, pokazane są również niektóre oryginalne potrawy, które pokochali miejscowi. Lokalne przysmaki są powszechnie dostępne w większości sklepów i restauracji.

Każdego lata na litewskich stołach pojawia się intensywnie różowa schłodzona zupa stworzona z naturalnych lokalnych składników (ogórków, buraków, ziół i kefiru). Ukochane przez wszystkich mieszkańców i turystów, danie stało się narodowym symbolem, przedstawianym na zapalniczkach, koszulkach, a nawet naklejkach samochodowych.

Kibinai – tradycyjne karaimskie nadziewane ciasto – jest podawane jako szybka przekąska lub jako danie główne. Alternatywą dla typowego nadzienia z wieprzowiny, wołowiny, jagnięciny lub warzyw, może być farsz z mięsa ślimaka chętnie wybierany przez mieszkańców dystryktu Zarasai w północno-zachodniej Litwie.

Na deser duża porcja lodów o smaku smażonego chleba lub sorbet z rokitnika pozwala zaspokoić wszelkie zachcianki. Smaki sałaty, ogórka, miodu, róży, cedru, kwasu chlebowego i wędzonych jagód to tylko kilka odmian tego mrożonego przysmaku, z którego codziennie korzystają Litwini.
 

Odpoczynek z lekkim uderzaniem miotełki

Po długim dniu zajęć dla większości Litwinów zwykła kąpiel nie wystarczy. Uwielbiają relaksować się w saunach oraz leczyć swoje ciało i duszę przy pomocy roślin leczniczych.

Łagodne klepanie kąpiącego się miotełkami, stworzonymi z wiązek gałązek brzozowych lub dębowych (lit. vanta) to unikalna technika w litewskiej saunie. Litwini mają też zwyczaj nacierania ciała solą, kruszonymi kasztanami, gliną, miodem i innymi naturalnymi składnikami.

Wieloletnia tradycja uczestnictwa w rytuałach saunowych jest niezbędna do uzyskania najlepszych wrażeń z pobytu na Litwie. Sauna jest powszechnie dostępna dla zwiedzających, gdyż większość gospodarstw agroturystycznych oferuje taką usługę i można je spotkać na terenie całego kraju.
 

Stylowa noc w lesie lub nad jeziorem

Litwa jest idealna dla miłośników przyrody – zarówno aktywnych poszukiwaczy przygód, jak i tych, którzy szukają spokojnego miejsca do odpoczynku. Aby cieszyć się spokojnym snem nie trzeba rezerwować drogiego hotelu w centrum miasta — wiele leśnych noclegów oferuje komfort, rozrywkę i spokój wśród natury.

Glamping na Litwie jest jedyny w swoim rodzaju, oferując podróżnym zakwaterowanie w domkach na drzewie pośród stuletnich sosen w regionie Varėna, w bungalowach nad wodą oraz w szerokiej gamie osobliwych domków znajdujących się w Atokampis Boutique Spa and Resortów w pobliżu dzielnicy Kaišiadorys, między Wilnem a Kownem.

Kolejną oryginalną formą zakwaterowania jest Getrest SEALANDER — nowoczesna i elastyczna przyczepa na kółkach, z której można korzystać zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Noc pod gwiazdami podczas pływania na środku jeziora to tylko kolejna aktywność kończąca zwykły litewski dzień.

Kampanię organizuje Lithuania Travel, narodowa agencja rozwoju turystyki  na Litwie.

0 comments: