Afrodyta,

Śladami Afrodyty, czyli cypryjski przepis na miłość

21.4.23 Anonimowy 14 Comments

Na Cyprze wszystko kręci się wokół Afrodyty. Trudno zliczyć miejsca z nią związane. Wiele jest nazywanych na jej cześć. Jest tu plaża, na której bogini miłości stanęła tuż po wyłonieniu się z morskiej piany. Jest też łaźnia, do której prowadzała kochanków. Nie brakuje restauracji, parków wodnych, statków, łodzi i hoteli nazwanych jej imieniem. Dlaczego Afrodyta jest tak ważna dla Cypru?

fot. travelerdeluxe

Afrodyta wyłoniła się lub, jak mawiają inni, narodziła się naga z piany morskiej przy skałach zwanych Petra tou Romiou fot. travelerdeluxe


U zbiegu kontynentów

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą basenu Morza Śródziemnego. Leży u zbiegu Europy, Azji i Afryki. Przyjezdnych z roku na rok jest coraz więcej. Urzeka ich tutejsza przyroda, klimat, zabytki i bogata historia, o którą każdy ociera się niemal bez przerwy. Będąc na Cyprze nie sposób nie poznać historii Afrodyty, bogini miłości, piękna, kwiatów, pożądania i płodności. Najbardziej urodziwa z bogiń antycznych mitów ukochała Cypr i dzięki niej mówi się o nim "Wyspa Miłości". Jak mogłoby być inaczej, jeśli właśnie u brzegów Cypru oszałamiająca piękność wyłoniła się z piany i tu spotykała swych kochanków. Dziś jej śladami podążają tu wszyscy.

Tajemnica z morskiej piany

Wyłoniła się lub, jak mawiają inni, narodziła się naga z piany morskiej przy skałach zwanych Petra tou Romiou. Według mitologii, właśnie do nich dopłynęła w muszli. Natomiast, gdy je opuściła i dotarła do pobliskiego brzegu, za każdym dotknięciem jej stopy wyrastały z ziemi piękne kwiaty. Zresztą wszystkiego, czego dotknęła, zakwitało i tętniło życiem.

I dziś życiem tętni to owiane legendą miejsce, które znajdziemy niedaleko Pafos. Od wczesnej wiosny do późnej jesieni pełno tu turystów. Nie ma się co dziwić. Miejsce popularnie zwane plażą Afrodyty, jest mityczną część wyspy.

Odwiedzający Cypr przyjeżdżają tu nie tylko słońce, ale też po miłość i urodę. Mocno wierzą w przekazy, mówiące o tym, że kto opłynie skały Petra tou Romiou nago, ten w miłości będzie szczęśliwy przez całe swe życie. Podobno najlepiej zrobić to przy blasku księżyca. Niewiele osób stosuje się do tych zaleceń. Wieczorami plaża raczej pustoszeje. A szkoda. Skały nie są duże, więc warto pojąc wyzwanie. Wysiłek włożony w ich opłynięcie ma się zwrócić podwójnie. Zyskamy nie tylko miłość, ale też zatrzymamy urodę.

Jeśli ktoś się boi głębokiej wody, może relaksować się na wyściełanej kamykami plaży, albo pluskać się w lazurowym morzu bliżej brzegu. Fale pienią tak samo, jak wtedy, gdy narodziła się Afrodyta. Wrażenia zapewnione.

Na plaży nie ma też czasu na nudę. Kto jeszcze nie znalazł miłości swojego życia, wśród obmytych wodą kamieni, powinien szukać otoczaków w kształcie serca. Taki kamień pomoże znaleźć wyjątkowa osobę, a wraz z nią wielką miłość. Jeśli już ktoś jest w związku, kamień w kształcie serca pomoże utrwalić uczucie.

Sanktuarium Afrodyty

Podążając śladami Afrodyty, kolejnym punktem na mapie Cypru, który nie może być pominięty, jest sanktuarium bogini. To jeden z obiektów w parku archeologicznym Palaepafos, inaczej Starej Części Pafos. Sanktuarium funkcjonowało od XII w. p.n.e. Wspominał o nim miedzy innymi Homer.

Miejsce to było jednym z najpopularniejszych centrów pielgrzymkowych starożytnej Grecji. Wiosną odbywały się tu najbardziej uroczyste święta, ustanowione ku czci bogini – afrodyzje. Było znane też z masowych orgii. Podobno każda młoda Cypryjka musiała ofiarować swoje ciało w rytualnych aktach seksualnych z przybywającymi do świątyni pielgrzymami. Dziewictwo poświęcone było Afrodycie. Mężczyzna wybierał dziewczynę, a po wszystkim rzucał trochę pieniędzy u jej stóp, przy czym suma była nieważna.

Sanktuarium Afrodyty funkcjonowało aż do IV w. n.e., kiedy cesarz Teodozjusz zakazał pogańskich praktyk. W czasach bizantyjskich, miejscowa ludność wykorzystywała ruiny jako kamieniołom i źródło materiałów budowlanych. Mówi się, że każdy stary budynek w pobliskiej wiosce Koúklia, zawiera kamień lub dwa z jednego z najważniejszych sanktuariów w starożytnym świecie.

Łaźnie Afrodyty

Zwiedzając wyspę, nie można pominąć również tego urokliwego zakątka. Lutrá tis Aphroditis, czyli Łaźnie Afrodyty, położone są za portem rybackim w Latsi, w kierunku krańca półwyspu Akamas, nad Zatoką Chrysochou.

To tu bogini przyprowadzała kochanków na wspólne kąpiele, a dzięki właściwościom znajdującej się tam wody, za każdym razem odzyskiwała dziewictwo. Kochankowie kryli się między skałami, w otoczeniu drzew. Woda, jak dziś, kapała z klifów znajdujących się na szczycie groty. Według legendy, to tutaj spotkała ukochanego Adonisa po raz pierwszy. Mężczyzna polował w pobliskim lesie i zatrzymał się na chwilę, by ugasić pragnienie. Ujrzał nagą boginię i oczywiście zakochał się w niej.

Podobno kąpiel w tym miejscu pozwala zachować wieczną młodość. Trudno to jednak sprawdzić, ponieważ wchodzenie do wody jest zabronione. W zamian warto rozkoszować się pięknymi widokami na zatokę, jakie roztaczają się z okalającego łaźnie ogrodu botanicznego.

Marta


Poniżej znajdziecie Państwo dane dobrych i sprawdzonych przez Travelerdeluxe.pl hoteli:

* AZIA RESORT AND SPA
www.aziaresort.com
Akamas Ave., P.O.Box 62108,
8061 Paphos, Cyprus
events@aziaresort.com
tel. +357 26845100
fax. +357 26845152

* CONSTANTINOU BROS HOTELS
www.cbh-cyprus.com
csm@cbh-cyprus.com
Poseidonos Avenue, P.O. BOX 60182,
CY-8101, Pafos-Cyprus
Tel. +357 26884307
Fax. +357 26961124

* CYPROTEL CYPRIA MARIS
CYPROTEL CYPRIA BAY
www.cyprotelshotels.com
P.O. BOX 60456
8127 Paphos, Cyprus
Tel. +357 26964111
Fax. +357 26964125

* St. GEORGE HOTEL
P. O. Box 62372
8063 Chlorakas
Pafos
Cyprus
tel.: 00357 26845000
fax: 00357 26845800
www.stgeorge-hotel.com
e-mail: stgeorge@stgeorge-hotel.com

* SO NICE BOUTIQUE SUITES
P.O. Box 30440
103, Nissi Avenue
Ayia Napa, 5343
Cyprus
Tel.: 00357 23 723010
fax: 00357 23 721233www.sonice.com.cye-mail: info@sonice.com.cy


14 komentarzy:

 1. Cypr jest przeiękny, ale ciągle tam drogo. Moze po kryzysie ceny będą nższe

  OdpowiedzUsuń
 2. Ech, jak tam pięknie

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam Cypr. Byłam tam raz i z pewnością jeszcze się wybiorę

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawsza jest strona turecka

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie, tylko chyba drogo

  OdpowiedzUsuń
 6. Cypr jest piękny. jesienią i zimą jest tam cudownie i ciepło, a wycieczkę można dostać w biurze za 1500 zł

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna wyspa, przyjemnie tam o każdej porze roku

  OdpowiedzUsuń
 8. Marzy m się ślub na Cyprze, i pewnie na marzeniach się skończy

  OdpowiedzUsuń
 9. Pojechać tam choć na chwile

  OdpowiedzUsuń
 10. Byliśmy z rodziną raz i na pewno tam wrócimy. Piękna wyspa

  OdpowiedzUsuń
 11. Cypr to jedna z piękniejszych wysp. Wiosna jest tam powalająca

  OdpowiedzUsuń
 12. Super informacje. Wybieramy się w tym roku na Cypr

  OdpowiedzUsuń
 13. Fantastyczne miejsce na wakacje

  OdpowiedzUsuń