biała plaża w Grecji,

Marble Beach, czyli marmurowa plaża Thassos

12.7.23 mm 0 Comments

Biała niczym śnieg marmurowa plaża wyspy Thassos w Grecji, zamiast piasku wypełniona jest marmurowym żwirkiem. Znana jest jako Marble Beach lub po prostu Marmurowa Plaża.

Marmurowe plaże na Thassos - również Porto Vathy i Saliara - to duża atrakcja Thassos jest jednym z popularnych miejsc na tej pięknej greckiej wyspie i jej ogromną atrakcją turystyczną. Jest znana z unikalnego piasku, który częściowo wykonany jest z drobno zmielonego marmuru, co nadaje mu biały wygląd. Ta nietypowa cecha czyni ją jedną z najbardziej charakterystycznych plaż na Thassos. Wizyta tu to wspaniałe widoki i wyjątkowa atmosfera, ale także możliwość zanurzenia się w wodach Morza Egejskiego i cieszenia się wakacyjnym relaksem. Odcień wody tworzy wspaniały kontrast z kolorem żwirku, a sama woda jest tu genialnym tłem do selfie.
 

Skąd się bierze "piasek" na Marble Beach

 
Na wysokim wzgórzu tuż za plażami Saliarą i Marble usytuowany jest kamieniołom marmuru. Właśnie z tego miejsca pochodzi drobny biały piasek i maleńkie marmurowe kamyczki, którymi wypełniona są plaże. 
 

Czy marmurowa plaża jest bezpieczna?

 
Piasek na plaży zawiera cząstki marmuru i jest wrażliwy na działanie słońca, ale się nie nagrzewa, pozostaje lekko ciepły. Warto tu jednak mieć na uwadze odpowiednie obuwie lub ręcznik.
Na plaży jest zakaz wywożenia marmuru, ale turyści nagminnie łamią zakaz.
 

Gdzie leży marmurowa plaża

 
Marmurowa plaża znajduje się w pobliżu wypoczynkowej miejscowości Skala Prinos, na południowym wybrzeżu Thassos, ok. 20 km do głównego miasta na wyspie. Plaża jest dobrze utrzymana. Jej wody są czyste i przezroczyste, co sprawia, że jest to idealne miejsce do kąpieli i relaksu na słońcu.
Przy plaży cumują wycieczkowe i jachty. W okolicy znajduje się kilka tawern i kawiarni, gdzie można spróbować lokalnej kuchni greckiej i zrelaksować się z widokiem na morze. Na plaży można również wypożyczyć leżaki i parasole, aby zapewnić sobie wygodę podczas spędzania czasu na plaży.
 

Marmur z Thassos 

 
Kamieniołom Aliki jest jednym z najbardziej znanych i aktywnych kamieniołomów marmuru na Thassos. Znajduje się w pobliżu miejscowości Aliki. Właśnie tu wydobywa się biały marmur z wysokiej jakości bloków. Kamieniołom Fokas znajduje się w okolicach wsi Fokas, na wschodnim wybrzeżu Thassos. To kolejne ważne miejsce wydobycia marmuru na wyspie. Marmur wydobywany w tym kamieniołomie ma unikalne wzory i kolorystykę. Kamieniołom Limenaria znajduje się w pobliżu miasta Limenaria, na południowym wybrzeżu Thassos. Jest to jedno z najstarszych i najbardziej tradycyjnych miejsc wydobycia marmuru na wyspie. W przeszłości był to główny obszar wydobycia marmuru na Thassos, a dziś nadal prowadzi się tam działalność kamieniarską.
 
Marmur z Thassos jest ceniony ze względu na swoją wysoką jakość i unikalne cechy, jak jasność, gładkość i odporność na warunki atmosferyczne. Jest szeroko stosowany w budownictwie, rzeźbiarstwie i produkcji wyrobów dekoracyjnych.
 
Marmur z Thassos ma czystą, śnieżnobiałą barwę, która nadaje mu elegancki i luksusowy wygląd. Jego powierzchnia jest gładka i jednolita, z minimalnymi inkluzjami i wzorami. Wyróżnia się też swoją wysoką jasnością, która pomaga odbijać światło, nadając pomieszczeniom optycznie większą przestrzeń i jasność. Jest to twardy rodzaj marmuru, odporny na zarysowania i zużycie. Dzięki temu jest trwały i nadaje się do wielu zastosowań.
 
Ze względu na ochronę środowiska naturalnego i konserwację, wydobycie marmuru na Thassos jest surowo regulowane i kontrolowane. Stosuje się środki ostrożności, aby minimalizować wpływ na przyrodę i zachować unikalne ekosystemy wyspy.
 

Zabytki z marmuru z Thassos

 
Marmur z Thassos został szeroko wykorzystany do tworzenia wielu znanych zabytków zarówno w Grecji, jak i za granicą.
Starożytna Agora w Atenach: Marmur z Thassos był używany do budowy wielu kolumn i posadzek w starożytnej Agorze w Atenach, które były centrum życia politycznego, społecznego i handlowego miasta.
Świątynia Zeusa w Olimpii: Marmur z Thassos został użyty do wzniesienia kolumn oraz rzeźb w słynnej Świątyni Zeusa w Olimpii. Ten monumentalny kompleks sakralny był miejscem organizacji starożytnych igrzysk olimpijskich.
Wielka Świątynia w Efesie: Marmur z Thassos był wykorzystywany w budowie Wielkiej Świątyni w starożytnym mieście Efes w dzisiejszej Turcji. Była to jedna z siedmiu cudów starożytnego świata.
Odeon Herodesa Atticusa w Atenach: Ten starożytny teatr, położony pod Akropolem w Atenach, został częściowo zbudowany z marmuru z Thassos. Do dziś zachowały się fragmenty oryginalnych posadzek wykonanych z tego kamienia.
Wewnętrzne wykończenie i rzeźby w Pałacu Buckingham w Londynie: Marmur z Thassos był używany do wewnętrznego wykończenia i rzeźb w Pałacu Buckingham, rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej.
Marmur użyto miedzy innymi do budowy Białego Domu w USA.

 TdL

 

 

 

0 comments: