FEATURED,

Krzywa wieża atrakcją Słupska

16.7.23 mm 1 Comments

Słupsk, podobnie jak Toruń czy Ząbkowice Śląskie, posiada swoją krzywą wieżę. I choć nie jest ona aż tak znana jak Krzywa Wieża w Pizie, godna jest uwagi. Włodarze Słupska wciąż wierzą, że ich atrakcja  przyciągnie kiedyś stosowną liczbę turystów. 

 

Słupsk pełen jest ciekawych i nieoczywistych atrakcji. Polecamy tutejsze miejscowe hity, czyli co zobaczyć i gdzie zjeść.Wśród ciekawych miejsc są tu ogrody księżnej Erdmuty przy Zamku Książąt Pomorskich czy  Warto też ruszyć na szlak kolorowych murali, przecież Słupsk to miasto murali. Ma też Słupsk swoją krzywą wieżę. Jest wyraźnie widoczna na budynku tutejszego gotyckiego kościoła Mariackiego.

Słupsk, podobnie jak Piza, ma swoją krzywą wieżę, która jest częścią kompleksu kościoła Mariackiego fot. travelerdeluxe

Kościół Mariacki w Słupsku jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych miasta. Stanowi również ważny ośrodek życia religijnego dla miejscowej społeczności katolickiej. Najbardziej charakterystycznym elementem Kościoła pw. NMP Królowej Różańca Świętego, znanego powszechnie jako Kościół Mariacki w Słupsku, jest… krzywa wieża. 

Historia Kościoła Mariackiego w Słupsku

 
Największa ceglana świątynia w mieście w Słupsku jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. Jego budowa rozpoczęła się w latach 1276 i 1280. Pierwotna budowla była gotycka i składała się z jednonawowego korpusu oraz prezbiterium. W kolejnych latach kościół był rozbudowywany i modernizowany. Radykalnej przebudowy budynku dokonano w 1853 roku. Budynek uległ ogromnemu zniszczeniu po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 roku. Dopiero w 2009 roku przywrócono nieistniejące od II wojny światowej zegary na wieży i zsynchronizowane z nimi dzwony.  
 

Krzywa wieża w Słupsku 


"Krzywa Wieża" jest częścią kompleksu kościoła Mariackiego. Jest to jedna z cech charakterystycznych tego zabytku, przyciągająca uwagę zwiedzających. Zresztą sami mieszkańcy o istnieniu swojej krzywej wieży dowiedzieli się z pomiarów stosunkowo niedawno. Okazało się, że wieża jest aż o 89 centymetrów odchylona od pionu. Przyczyny pochylenia wieży nie są do końca znane. Istnieje kilka teorii na ten temat. Jedna z nich sugeruje, że pochylenie wynikało z błędów konstrukcyjnych podczas budowy, a inne mówią o osiadaniu gruntu lub wadach materiałowych. Jednak dokładne przyczyny nie zostały jednoznacznie potwierdzone. Pomimo swojego odchylenia, wieża jest nadal bezpieczna i stabilna, a jej konstrukcja jest regularnie monitorowana.
 
Jak wiadomo, odchylenia różnego rodzaju budowli od pionu na całym świecie są sporą atrakcją turystyczną, można więc mieć nadzieję, że wieża kościoła Mariackiego, stanie się z czasem wielką tutejszą atrakcją.

TdL

1 komentarz:

  1. Jakie rozwiązania są umieszczane w takich miejscówkach? Jak to widzicie - https://www.eltrox.pl/systemy-alarmowe.html Czy tego typu zabezpieczenia mają sens, czy to musi być większy system? Chodzi o miejscówki, w których przewija się mnóstwo ludzi. Jak to widzicie?

    OdpowiedzUsuń