FEATURED,

Słupsk | Szlak kolorowych murali

28.6.22 mm 0 Comments

Coraz więcej ściennych, dekoracyjnych malowideł rozsławia Słupsk w całej Polsce. Kolorowe murale, bo to o nich mowa, zaczęły się pojawiać tu w 2016 roku. Kilka budynków w centrum ozdobiły ciekawe malowidła, będące ilustrowaną opowieścią o mieście. Umiejscowione m. in. Na ulicy Bema, Nowobramskiej, Starzyńskiego, Wojska Polskiego, Niedziałkowskiego, Łukasiewicza, Krasińskiego. Możemy na nich odnaleźć m. in. Heinricha von Stephana, Jerzego Waldorffa, Otto Freundlicha, Trinę Papisten, Wandę Chotomską,a nawet Krzyżaków. W tej chwili w mieście jest około 40 murali, lecz ta liczba ciągle się zmienia.

fot. travelerdeluxe

MURALE W SŁUPSKU

 

Zestawienie słupskich murali, wraz z umiejscowieniem, nazwą projektu i autorem.

1.Ten mural znajdziemy między ul. Nowobramską a ul.Bema. Przedstawia on lalki ze znajdującego się w pobliżu Państwowego Teatru Lalki Tęcza. Projektant muralu Tomasz Majewski

2.Kolejny mural możemy znaleźć w przejściu z ul. Bema na Stary Rynek. Przewodnim tematem tego dzieła była muzyka. Projekt muralu stworzyli nasi słupscy artyści: Igor Salata i Wojciech Stefaniec.

3.Przejście podziemne pod ul. Anny Łajming i przedstawia słupskiego artystę Otto Freundlicha. Projektant muralu Piotr Ruszkowski.
 
4. Mural przy ul. Starzyńskiego został przygotowany specjalnie dla Słupszczan przez firmę Good Looking Studio malowideł ściennych. Przedstawia scenkę rodzajową z życia miasta. Zobaczymy na nim również artystów i twórców związanych ze Słupskiem. Projektantem muralu był Łukasz Mieszkowski.

Ideą firmy Good Looking Studio, która stworzyła 4 powyższe murale, była rewitalizacja centrum miasta i estetyzacja przestrzeni. Mural na skwerze to także pomysł na przywołanie postaci związanych ze Słupskiem, w zamierzeniu galeria miała być galerią murali 3D, w praktyce jedynie perspektywa na Starzyńskiego pozwoliła na pełne wykorzystanie tej techniki.

5.Na rogu Filmowej i Łukasiewicza Jantar Sp. z o.o. oraz SOK zmalowali kolejne naścienne dzieło sztuki. To jest reklama, dzięki której być może inni prywatni przedsiębiorcy zwrócą uwagę na przestrzeń publiczną. Mural przedstawia mężczyznę, kobietę, dwa koty i psa. Co jeszcze można dostrzec? To zależy już od wyobraźni każdego z nas.
 
Projekt: Kamil "Złoty" Macejko

Realizacja: Kamil "Złoty" Macejko i Tomek Macejko

Współpraca: Jolanta Krawczykiewicz, Ola Ciecholewska (koordynator)

6. Mural przy ulicy Bema

Artystyczne dzieło powstało w ramach projektu „Słowiańskie bratanie”. Projekt miał na celu prowadzenie dialogu poprzez kulturę. I właśnie ten dialog się rozpoczął, bo to pod okiem Rosjanina, Alexa Menuhova, artysty, plastyka i twórcy wielu murali w Polsce i za granicą, powstał ten w Słupsku. Razem z nim pracowała 22 osobowa grupa chętnych wolontariuszy, którzy od 20 sierpnia przez sześć dni intensywnie tworzyli projekt. Artyści na muralu przedstawili rudowłosą, bosą kobietę, która obejmuje Basztę Czarownic. U jej stóp widzimy słupskie zabytki: jest Muzeum Pomorza Środkowego, Ratusz, Kaplica św. Jerzego, zabytkowa kamienica, która stoi na Starym Rynku.

7.Autorem muralu na ulicy Lotha 2 jest artysta ukrywający się pod pseudonimem Cukin. Do wykonania muralu artystę zaprosiło miasto Słupsk i pozostawiło mu wolną rękę. „Wybór nie był przypadkowy, bo chciałem złamać stereotyp sroki złodziejki. W Słupsku łamię się wiele stereotypów” – mówił podczas odsłonięcia muralu jego autor.
 
8. 9. Projekt "Śladami Pamięci" to owoc współpracy Słupskiego Ośrodka Kultury, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Fundacji Partnerstwo Dorzecze Słupi, Miasta Słupsk. Na ścianie budynku przy alei Wojska Polskiego 5 i na Niedziałkowskiego 5 można zobaczyć murale, zaprojektowane kolektywnie przez zaangażowanych w projekt artystów z Polski, Niemiec i Izraela. Wielkoformatowe dzieło zrealizują wybitni przedstawiciele świata sztuki: Polska: Ludomir Franczak, Niemcy: Sarah Kürzinger, Izrael: Pilpeled.

10. ul. Braci Gierymskich 4

Mural stworzony pod kierownictwem artystycznym uznanego na świecie artysty, słupszczanina – Ireneusza Jasutowicza (znanego jako Tankpetrol), mieszkającego na stałe od 10 lat w Manchesterze, wzbogacił naszą miejscowość o kolejne arcydzieło. Celem inicjatywy było poznanie technik, którymi posługuje się w Tankpetrol, a także – co najważniejsze – łączenie ludzi poprzez sztukę. Tworzenie muralu przyciągnęło artystów-amatorów, którzy wspólnymi siłami stworzyli dzieło ubogacające krajobraz miasta.

11. Mural ul. 3-go Maja

Projekt zrealizowany dzięki współpracy w ramach nieformalnej grupy „Witkacy Cacy Cacy”, wsparciu uzyskanemu z Narodowego Centrum Kultury za pośrednictwem Młodzieżowego Centrum Kultury w Słupsku (projekt "Kultura za torem"), Słupskiego Ośrodka Kultury, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Spółdzielni Mieszkaniowej "Czyn", Wspólnoty Mieszkaniowej 3 Maja 74, firmy Alpinia, firmy Witkac Sp. z o. o., firmy Instynkt Projekt, firmy Graphic Gate.

12. Ul. Lutosławskiego 32
 
Mural zaprojektowany przez znanego w świecie sztuki artystę - Jakuba Woynarowskiego. Mural „Przeżyjemy w teatrze” stworzony został z okazji przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE i przedstawia wielkich rozmiarów, umieszczone w centralnym punkcie oko, nawiązując bezpośrednio do konwencji graficznych z czasów kształtowania się modelu polskiego teatru publicznego. Przypominać ma między innymi o tym, że zarówno w przeszłości, jak i dziś, to właśnie teatr jest ważnym miejscem dyskusji i refleksji na temat rzeczywistości.

13. Mural powstał z okazji 40-lecia utworzenia filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku. 11 września 2017 odbył się uroczysty koncert oraz ceremonia nadania orkiestrze imienia Wojciecha Kilara. Można go znaleźć na budynku filharmonii.

14. Mural stworzony w ramach słupskich obchodów Roku Ludwika Zamenhofa, który był m.in. twórcą języka esperanto. Projekt został stworzony przez Zuzannę Litawińską. Malowidło powstało w ramach projektu „Wszyscy jesteśmy Homarano”, co w języku esperanto oznacza członka rodziny ludzkiej. Dzieło możemy podziwiać przy Zamenhofa 5.

15. Ulica Długa.
 
Na słupskich ścianach powstał cykl murali opatrzonych cytatami z „Ulicy” Odiji. Dla kuratorki projektu niezwykle istotnym, stał się motyw wzajemnego podglądania rzeczywistości - intymny świat .Okno ciekawi także przechodniów pozostających na zewnątrz. Projekt realizowany przez Państwowe Liceum Plastyczne nr 1 w Słupsku działające przy Zespole Szkół Technicznych "Drzewniak", kurator: Katarzyna Tomasiak.

16. Słupski Ośrodek Kultury i przyjaciele są autorami muralu przy ul. Królowej Jadwigi 11. Projekt: Aqualoopaa.
 
17. Mural autorstwa japońskiej artystki Yumi Hayashi odsłonięty został przy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Hubalczyków. Powstał w ramach tzw. słupskiej jesieni z Astrid Lindgren. To, że w mieście tyle ścian zagospodarowano muralami to realizowana przez SOK „muralowa” uchwała i dotyczy całego miasta. Dzięki temu powstały malowidła także na ulicach Lotha, Braci Gierymskich, a teraz Hubalczyków(przedstawione wyżej).

18. Mural powstał na cześć niedawno zmarłej wybitnej poetki, honorowej obywatelki miasta Słupska – Wandy Chotomskiej. Jego autorką jest słupszczanka Katarzyna Tomasiak – rysowniczka, ilustratorka, architektka wnętrz, pedagog Na pierwszym planie dostrzegamy oczywiście portret pisarki. Z kolei świat dookoła postaci to odniesienia do twórczości Wandy Chotomskiej. Ten niezwykle barwny mural można podziwiać przy ul. Krasińskiego. Koordynatorem akcji był Słupski Ośrodek Kultury przy finansowym wsparciu Miasta Słupska.
 
19. „Świat fantazji” – niezwykle kolorowy bajkowy mural na ścianie budynku Miejskiego Przedszkola nr 3 zaprojektowany oraz wykonany został przez Katarzynę Tomasiak. Miejsce: ul. Zygmuta Augusta 10. Rok powstania: 2017.

20.Wyspiański na Wyspiańskiego. Fundacja Indygo, na podstawie witraża projektu St. Wyspiańskiego "Apollo - System Kopernika”.

21. Mural prywatny. Autor - Alex Menukhov i Aliona Sevastionova. Ul. Mikołaja Reja

22. Ul. Frąckowskiego – piłkarz, autor – Franczak
 
23. Mural na ścianie Pracowni Ceramicznej Słupskiego Ośrodka Kultury. Autor: Alicja Biała. Odsłonięcie muralu powiązane z wydarzenie organizowanym w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz uzyskania przez Polki praw wyborczych.

24. Mural inspirowany twórczością Witkacego, wyk. Francisco Camilo. „Warzywniaczek”, ul. Chełmońskiego 1.

25. Ul. Lutosławskiego 33. Wykonanie: Francesco Camillo. Kobieta całująca rycerza(martwego). U dołu można odczytać napis w języku angielskim: „For a light to the night”.

26. Ul. Grottgera

To jeden z elementów akcji Młodzi z Witkacym. Kilkunastoosobowa grupa wielbicieli sztuki ulicznej przenosiła swoje inspiracje twórczością Stanisława Ignacego Witkiewicza na 240 metrów kwadratowych muru.

27. Szkoła Podstawowa nr 5
 
Mural na ścianie szkoły przedstawia Gryfa. W tej szkole im Gryfitów odbyła się równocześnie uroczystość odsłonięcia muralu z okazji 20-lecia tej placówki.

28. "A reflexion about conscient memories" autorstwa Francisco Camilo. Ul. Frąckowskiego

29. Mural „Motyl”, który wspólnymi siłami stworzyli Agata i Łukasz Gągała. Park im Witkacego, ul. Frąckowskiego

30. Z inicjatywy Radnej Sejmiku Województwa Pomorskiego Danuty Wawrowskiej, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej na ścianie bocznej biblioteki powstał mural z wizerunkiem Anny Boguckiej – Skowrońskiej pod hasłem „Kobiety Wolności i Solidarności”. Mural zaprojektowała Katarzyna Tamasiak, a pomaga jej w malowaniu Ewa Borowińska.

31. Mural powstał w ramach projektu "Muralowa integracja" (Polsko-Rosyjska Wymiana Młodzieży) współfinansowanego ze środków Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia, Miasta Słupska i Słupskiego Ośrodka Kultury. Brama prowadzi od Motor Pubu do Galerii w Nowej Bramie

32. ul. Mikołajska 4
 
Mural upamiętniający nadanie kobietom praw wyborczychMural powstał z inicjatywy Słupskiego Ośrodka Kultury a pomysł na jego stworzenie zrodził się kiedy Wojciech Brewka, autor projektu, był jurorem konkursu "Witkacy pod strzechy". Przy muralu pracowali także inni artyści - Ewa Borowińska, Katarzyna Barszcz, Alicja Małszycka oraz Ewa Galek, jako główny plastyk.

33. Mural nawiązujący do premiery „Mistrza i Małgorzaty” w wykonaniu aktorów z Teatru lalki Tęcza. Projekt: Katarzyna Aziukiewicz, wykonanie - zjednoczone siły -czyli Tęcza i wolontariusze.

34. Mural przy SP 2 w Słupsku, projekt został zrealizowany przez Fundację Indygo, pod nazwą Rewitalizacyjny Oddział Malowniczy .Mural nawiązuje do ludowych wzorów kaszubskich. Mural współtworzą mieszkańcy oraz uczniowie. projekt pn. " Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

35. Mural przy SP9 w Słupsku
 
Mural powstał dzięki uczniom ze słupskiego Plastyka, którzy tworzą projekt „15 murali na 15-lecie Plastyka”. Projekt muralu opracował grafik Stachu Czomber, a wykonali go młodzi artyści pod czujnym okiem Stacha i Gosi Siupik-Winiszewskiej pedagożki szkolnej. Mural przedstawia – drzewo. Oprócz funkcji estetycznej ma też znaczenie symboliczne i uosabia wiedzę, energię i mądrość. W niedługim czasie w przestrzeni muralu pojawią się budki lęgowe dla ptaków, zrobione przez uczniów popularnej „Dziewiątki”.

36. Pracownia Ceramiczna SOK

Podwórko Kulturalne przy ulicy Wojska Polskiego, to przestrzeń, w której naprawdę wiele się dzieje. Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka w 2018 roku dzieci-dzieciom - pod czujnym okiem PRACOWNI BATIKU - zmalowały bajecznie kolorowo dzieło, które można do dziś podziwiać z okien Rękodzielni i nie tylko. Mural stworzony przez dzieci, dla dzieci, na Dzień Dziecka
 
37. Ulicy Murarska

Rewitalizacyjny Oddział Malowniczy - zadanie w ramach przedsięwzięcia "Chodź, pomaluj mój świat", będącego częścią programu Instrument elastyczności realizowanego w ramach projekt pn. " Łamiemy bariery, łączymy pokolenia - rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska" finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

za: slupsk.pl

0 comments: