EUROPA,

Niemcy | Skarby wezerskiego renesansu i średniowieczne wieże czarownic

28.6.22 mm 0 Comments

Barokowe lub romantyczne budowle. Skarby wezerskiego renesansu i średniowieczne wieże czarownic. A może nowoczesna architektura i design? W Niemczech można odkryć wszystkie perspektywy sztuki budowlanej.

Bogata historia i ekscytująca architektura sprawiają, że Niemcy są nr 1 w podróżach kulturoznawczych.

© Fotostudio Loeper/Ulrich Loeper

Niemiecki Szlak Szachulcowy

Jedną z najciekawszych tras turystycznych jest Niemiecki Szlak Szachulcowy liczący ponad 3 tysiące kilometrów. Żaden inny kraj na świecie nie ma tylu szachulcowych skarbów co Niemcy - to około 2,5 miliona budynków. Równie imponująca jest liczba zabytków UNESCO - 51 atrakcji ze światowej listy sprawiają, że Niemcy są w czołówce podróży kulturalnych Europejczyków.

Czytaj też

Niemcy | Zamki i pałace
Niemcy | Zwinger, perła Drezna
Amrum | Niemiecka wyspa na Morzu Północnym
Niemcy | Muzea związane z motoryzacją

 

Fachwerk i skarby UNESCO


Mur pruski
O wielkości i kształcie domu szachulcowego decydowały właściwości drewna, warunki klimatyczne oraz umiejętności stolarza. Budowla opierała się na drewnianej konstrukcji utrzymującej budynek, którą wypełniano gliną lub cegłami - metoda wysoce ekologiczna, przyjazna dla środowiska i jak się okazuje bardzo trwała.

Przez Niemcy biegnie Szlak Muru Pruskiego. Trasa liczy prawie 3 tysiące kilometrów i 100 miast, w których można podziwiać różne style architektury szachulcowej.


Lubeka

Lubeka nie tylko marcepanem stoi. To stare hanzeatyckie miasto, wpisane na listę UNESCO w 1987 roku zachwyca wieloma wspaniałymi zabytkami.

Założone w XII wieku, mimo upływu lat nadal zachowuje swój średniowieczny charakter. Jeśli więc lubisz historię i długie spacery to Lubeka będzie dla Ciebie idealnym celem podróży - tu wszystkie zbytki są w zasięgu ręki. Brama Holsztyńska, Muzeum Hanzy czy Dom Buddenbroków to tylko niektóre atrakcje z długiej listy zabytków w Lubece.

Blisko Polski

W sercu Europy znajduje się region, który swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza architekturze szachulcowej. W trójkącie Niemcy, Polska i Czechy, od Górnych Łużyc i Szwajcarii Saksońskiej po Dolny Śląsk i Północne Czechy znajduje się około 19 tysięcy budynków z muru pruskiego.

Jest to widok unikalny na skalę światową, bo nigdzie w Europie nie zachowała się architektura ludowa w takim zagęszczeniu.

0 comments: