FEATURED,

Figurki z brązu w roli przewodników w polskich miastach

28.6.22 mm 0 Comments

Oprowadzają po najciekawszych punktach polskich miast,  powierzono im bowiem ważną rolę miejskich przewodników. Na figurki z brązu natknąć się można w wielu miejscach. Krasnale pokochały Wrocław i Suwałki, Gdańsk ma swe lwy, a Malbork uroczego Marianka. Gniezno opanowały króliki. Wszystkie figurki łączy jedno - są niewielkich rozmiarów, więc uważnie patrzcie pod nogi.


 Setki krasnali we Wrocławiu

Wrocław pełen jest bajkowych historii. Wystarczy krótki spacer tutejszymi zakamarkami, by przekonać się o tym, że krasnale opanowały miasto. Jeśli wierzyć legendzie, pojawiły się tu za sprawą Chochlika Odrzańskiego, który przybył do miasta na niewielkiej tratwie, na której wybudował sobie niewielki szałas. Ile w tym prawdy, tego nie wie nikt. Faktem jest jednak, że na niewielkie skrzaty natknąć się można niemal wszędzie, wystarczy schylić głowę i dobrze się rozglądać. 
Obecnie w mieście żyje blisko czterysta skrzatów, zamieszkują we wszystkich częściach miasta. Ich populacja błyskawicznie rośnie. Na postawienie własnego krasnala decyduje się coraz więcej firm i osób prywatnych.

 

 

 

Trakt Królewski w Gnieźnie, czyli króliki w roli przewodników 

„Przewodnikiem” pomiędzy poszczególnymi elementami Traktu Królewskiego są skierowane do najmłodszych turystów rzeźby królików, nawiązujące do najważniejszych momentów z historii miasta.

Traktu Królewskiego zakłada poprowadzenie trasy łączącej najciekawsze zabytki i miejsca Gniezna, prowadząc turystów również do rzadziej odwiedzanych do tej pory zabytków, takich jak kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park Miejski, czy secesyjne kamienice centrum miasta.
Królik pojawia się również w oprowadzającej po szlaku mobilnej aplikacji „Królika Goń!”.

 

 

 

Lwy Heweliony oprowadzają po Gdańsku

Skąd w Gdańsku wzięły się miniaturowe lwy? Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze herb Gdańska! Lwy są w nim obecne od prawie 550 lat. Poza tym lwy dostrzec można w całym Gdańsku: na fasadach Wielkiej Zbrojowni, Bramy Zielonej, w portalu Ratusza Głównego Miasta, przed bramą Politechniki Gdańskiej czy u podnóża Dworu Artusa!Stado lwów jest też dumą stada gdańskiego ZOO.
Gdańskie figurki noszą imię Heweliona pochodzące od znanego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza oraz od słowa „lion”, oznaczającego po angielsku lwa. Spotkać je można w wielu zakamarkach miasta. Hewelion Lotnik wita gości na lotnisku, Hewelion Turysta zwiedza Gdański Ogród Zoologiczny, Hewelion Astronom pilnuje Hevelianum, a Hewelion Marynarz Ołowianki.
 

 

 

 

Suwalskie krasnoludki Marii Konopnickiej


Każdy ma szansę spotkać w Suwałkach krasnoludka, bowiem Szlak krasnoludków imienia urodzonej tu Marii Konopnickiej jest dumą tego kameralnego miasta. Dziesięciu bohaterów bajki Marii Konopnickiej pojawai się w ośmiu punktach miasta. Powstał dzięki temu szlak turystycznym im. poetki pod nazwą „Krasnoludki są na świecie”. Pierwowzorem dla postaci krasnoludków są ilustracje Jana Marcina Szancera. Koszałek Opałek, Król Błystek, Pakuła i Mikuła, Modraczek i wielu innych prowadzą do najważniejszych obiektów kulturalno-turystycznych miasta. 


 

 

Malbork kocha Marianka

 
Figurki Marianka stały się nową atrakcją turystyczną Malborka. Oficjalnej maskotki miasta pokochali mieszkańcy i turyści. Marianek w wielu postaciach to urocze figurki nawiązujące do historii Malborka: rycerzy polskich, krzyżackich, królów Polski, wielkich mistrzów krzyżackich, byłych mieszkańców, postaci historycznych. 
 
Spacerując po zakamarkach miasta spotkać można krzyżaka, polskiego rycerza, polskiego lotnika, symboliczne postaci pary: malborczyka i malborki, postać Żuławiaka.
Marianek z miejską kroniką na kolanach przycupnął na ławce przed Muzeum Miasta Malborka i skłania do refleksji nad bogatą historią grodu nad Nogatem. 
 
Jest też Marianek, który wita przybywających do Malborka gości przed budynkiem dworca kolejowego i stojący na barierkach przed kasami zamkowym. Natomiast Marianek siedzący z kompasem na Skwerze Miast partnerskich wskazuje drogę przybyłym do miasta.

0 comments: