Ile kosztuje paszport,

Ile kosztuje paszport? Co należy wiedzieć przed wyrobieniem dokumentu?

24.3.23 mm 2 Comments

Posiadanie paszportu trudno dziś nazwać kaprysem. Choć do wielu krajów wjechać możemy bez paszportu, ten dokument podróży znacznie ułatwia poruszanie się za granicą. Z opublikowanego w Wielkiej Brytanii raportu Henley Passport Index wynika, iż polski paszport jest dokumentem postrzeganym jako jeden z najsilniejszych na świecie. Jego posiadacze mogą podróżować bez wizy do 184 krajów świata. 

Czy wyrobienie paszportu jest rudne? Jak wygląda krok po kroku wyrobienie dokumentu? Ile kosztuje wyrobienie paszportu? Co warto wiedzieć przed wybraniem się do urzędu?

*  Ile kosztuje wyrobienie paszportu?

Cena paszportu jest uzależniona od kilku czynników.  Wiele osób może skorzystać z ulgi.
- 140 zł - opłata podstawowa
- 70 zł - opłata ulgowa przyznana
  • emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i współmałżonkom tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu;
  • osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych;
  • kombatantom i innym osobom będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;
  • uczniom od 13 roku życia i studentom.
- 35 zł - opłata ulgowa dla osób małoletnich do 13. roku życia
 

* Czy można złożyć wniosek o paszport online?

Pytanie o możliwość złożenia wniosku o paszport online pojawia się niezwykle często. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości w tym temacie. Złożenie wniosku paszportowego odbywa się osobiście. Nie można zrobić tego przez internet. Online w wybranych oddziałach można umówić się na wizytę w sprawie złożenia wniosku. Rejestracja online pomaga oszczędzić czas.
 

* Czy muszę wyrobić paszport w miejscu zamieszkania?

Mamy dobrą wiadomość. Nie jest to konieczne. Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w kraju, a miejsce zameldowania nie ma tu znaczenia. Oznacza to, że dowód wyrobić możemy w Oddziale Paszportowym w dużym mieście lub w Terenowych Punktach Paszportowych działających w Starostwach Powiatowych. Ważne to o tyle, że czasami Oddziały Paszportowe są przeciążone, a kolejki w nich długie. W mniejszych miastach złożenie wniosku następuje sprawniej.
Wniosek o wydanie paszportu można też złożyć w dowolnym punkcie paszportowym za granicą u konsula.
 

* Gdzie i jak wykonać zdjęcie do paszportu?

 Najprostsza odpowiedz brzmi - u fotografa. Cena za usługę wykonania zdjęcia to ok. 35 zł. Mamy jednak dobrą wiadomość - wizyta w punkcie fotograficznym nie jest konieczna. Jeśli czujemy się na siłach, zdjęcie możemy wykonać samodzielnie w domu, swoim własnym telefonem. Trzeba tylko spełnić kilka ważnych warunków. Przepisy mówią, że zdjęcie do paszportu ma być wykonane w ciągu ostatnich 6 miesięcy, na jednolitym jasnym tle, z równomiernym oświetleniem, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry. Na zdjęciu ma być wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków. Trzymając się tych zasad jesteśmy w stanie wykonać dobre zdjęcie w domu. Ma to wiele zalet. Zdjęcie wykonamy w spokoju, możemy nie niego podejść wielokrotnie. 
Jeśli mamy wykonane zdjęcie zgodne z zasadami określonymi przez urząd, pozostaje jego wywołanie. Można je zlecić przez internet, np. w sieci Rossmann. Można też wywołać je w zakładzie fotograficznym, które zna zasady mówiące, że zdjęcie ma być kolorowe, ma mieć wymiar 35 x 45 mm, twarz ma zajmować 70-80% fotografii.
 

* Co muszę przygotować do wyrobienia paszportu?

Poza zdjęciem potrzebny jest dowód tożsamości i dowód uiszczenia opłaty paszportowej. Ponieważ wszystkie wydawane paszporty w Polsce są paszportami biometrycznymi, należy się przygotować na to, iż podczas składania wniosku o wydanie paszportu urzędnik pobiera odciski palców (poza  osobami, które nie ukończyły 12 roku życia). Należy też złożyć podpis.
 

* Jak długo trwa wyrobienie paszportu?

Na pytanie czy można przyspieszyć wydanie paszportu, odpowiedź jest jedna - niestety, nie istnieje "tryb przyspieszony" dla wyrobienia paszportu. W teorii termin oczekiwania na wydanie paszportu wynosi do miesiąca od dnia złożenia wniosku. Praktyka pokazuje jednak, że możemy liczyć na szybszy odbiór paszportu. 

* Jak odebrać paszport?

Złożenie wniosku paszportowego oraz odbiór dokumentu paszportowego odbywa się osobiście. Podczas odbioru paszportu musimy mieć ze sobą poprzedni paszport, który urzędnik przy nas unieważnia.
 

* Jak długo ważny jest paszport?

Paszport ważny jest 10 lat.

 

2 komentarze:

  1. Te formalności to jest coś przerażającego. W moich okolicach w tych urzędach to nic nie chcą zrobić tylko cię sprowadzić do parteru. Sam artykuł świetnie opisuje proces pozyskiwania paszportu - czytam już poradniki, żeby się dowiedzieć czy może coś robię nie tak, bo panie z mojego urzędu nie są skłonne do przekazywania takich informacji. Dzięki za rzeczowy konkretny artykuł - wiem, że wszystko robię jak należy ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Szkoda, że nie da się ogarnąć paszportu przez internet. Już bym pewnie go dawno miał gdyby nie fakt, że do urzędu daleko, a ich godziny pracy są jakie są. Będę musiał wziąć dzień wolnego, żeby zrobić zdjęcia, złożyć wniosek i tak dalej. W każdym razie dzięki za klarowną instrukcję krok po kroku. Takie poradniki są bardzo przydatne.

    OdpowiedzUsuń