Austria,

Wyprawa na Wiener Schnitzel, czyli najlepsze restauracje w Wiedniu

23.3.23 mm 0 Comments

Dziesiątki lat temu stał się symbolem Austrii. Cieniutko rozbity, otoczony ściśle przylegającą do niego, chrupiącą i falującą panierką kotlet cielęcy, jest tu równie popularny, jak Mozart. Sznycel wiedeński zapisywany w austriackich restauracyjnych menu jako Wiener Schnitzel, wart jest odbycia do Wiednia specjalnej podróży. Podpowiadamy, gdzie w stolicy Austrii, znajdziecie najlepszy.

 
Wiener Schnitzel, klasyk wiedeńskiej kuchni wielu osobom przypomina nasz tradycyjny kotlet schabowy. Wygląd rzeczywiście może tak sugerować, liczą się jednak szczegóły. W smaku obu dań nie da się porównać. Jak sama nazwa sugeruje, Wiener Schnitzel jest typowo wiedeńską potrawą. Co więcej, nazwa "wiedeński" nie jest przypadkowa, jest chroniona prawem austriackim. Składniki też nie są przypadkowe. Oryginalny sznycel wiedeński przygotowuje się z cielęciny. W wielu kuchniach jest podrabiany, głównie ze względu na cenę mięsa zastępowanego tańszą wieprzowiną. Warto więc zapamiętać, że "Wiener Schnitzel" czy "Wienerschnitzel" to oryginalna nazwa, natomiast kotlet wieprzowy znajdziemy w Austrii pod nazwą "Schnitzel Wiener Art". Tradycyjnie danie podaje się z sałatką kartoflaną lub ziemniakami, w towarzystwie cytryny i borówek. 
 
Czytaj też
 
Prześledźmy na chwilę losy kotleta, który tak bardzo związał się z Wiedniem. Skąd się wziął w Austrii? Historia zaczęła się, gdy feldmarszałek hrabia Joseph Radetzky, po zwycięskim powrocie z Lombardii, przywiózł z Włoch do Wiednia sznycel przygotowany na wzór włoski. Postawił kucharzom zadanie odtworzenia przepisu. Nie było to jednak proste. Trudno było zastąpić brakujące części składników – głównie parmezan i oliwę z oliwek. Kucharze wpadli na pomysł, by obtoczyć swój kawałek cielęciny w mące, jajku oraz bułce tartej. Tak przygotowany kotlet został usmażony na sklarowanym maśle. Okazał się hitem, dlatego szybko wszedł do kanonu austriackiej kuchni. 

Gdzie zjeść najlepszy Wiener Schnitzel w Wiedniu. Polecamy dwa sprawdzone przez nas miejsca

 

Restauracja Figlmüller 

fot. facebook.com/figlmueller

Najbardziej kultowch i naprawdę ogromnych sznycli spróbujemy w restauracji Figlmüller na Wollzeile. Są większe od talerza, na którym są serwowane. 
Historia restauracji jest długa. Zaczęła się, gdy Johann Figlmüller tuż za rogiem od katedry św. Szczepana otworzył pierwszą winiarnię na Wollzeile w 1905 roku. Stworzył miejsce, w którym ludzie piją, rozmawiają i dobrze jedzą przez więcej niż 100 lat.
 
Kultowa restauracja serwuje kultowe dania. Po prawdziwy sznycel Figlmüller ustawia się długa kolejka, a stolik najlepiej rezerwować. Bez rezerwacji spróbowanie Wiener Schnitzel może stać się niemożliwe.
 

Zum Schwarzen Kameel

Fot. Herbert Lehmann facebook.com/ZumSchwarzenKameel
 
Restauracja Zum Schwarzen Kameel, ulokowana w sercu stolicy Austrii, jest najstarszym lokalem w Wiedniu. Wciąż modnym, co należy podkreślić. Historia tego miejsca jest długa i imponujca. W 1618 roku Johann Baptist Cameel nabył stojacy przy Rynku dom, w którym założył sklep z przyprawami. Nawiązując do swojego nazwiska, nadał sklepowi nazwę, której używa do dziś. W 1901 roku dom przy Bognergasse 5 został całkowicie przebudowany, a restauracja otrzymała swój obecny wygląd w stylu wiedeńskiej secesji przez architektów Portois & Fix. Dziś mieszczą się tu restauracja, bar i delikatesy.
 
Dla wielu osób w rzeczywistości sercem tego miejsca jest bar w przedniej części lokalu, w którym można napić się wina i zamówić słynne już  kanapki. Na wykwintną kolację i na kęs kultowego Wiener Schnitzel najlepiej zarezerwować stolik. Delikatnej cielęciny w obfitej panierce nie może tu zabraknąć na żadnej imprezie!

0 comments: