bułka z rybą,

Śledź w bułce, czyli kulinarna gwiazda Uznam i Rugii

18.1.23 mm 0 Comments

 

Jest prawdziwą gwiazdą, zna go tu każdy. Bywa, że występuje solo, choć najczęściej spotkać go można w otoczeniu smakowitych dodatków. Jeśli tylko wybierzecie się na Uznam czy Rugię, lub inną niemiecką wyspę, na pewno spotkacie Fischbrötchen, śledzia w bułce, którego smaku nie zapomina się do końca życia. Smak, który wprowadza w swojski, lokalny koloryt.


Ryby rządzą kulinarnym światem. Brytyjczycy mają swoje fish and chips, Portugalczycy szprotki i bacalhau, Niemcy zaś Fischbrötchen. Dziś o tym ostatnim, o daniu, w którym nie ma nic skomplikowanego, i którym nad niemieckim Bałtykiem zajadają się wszyscy. Jeśli się tam wybieracie, to wasze "must eat".

fot. Travelerdeluxe

fot. Travelerdeluxe

Tak naprawdę to typowy tutejszy fast food, zwany burgerem północy. Fischbrötchen (z niem. bułka z rybą) robi się chyba szybciej niż zamawia. Wystarczy kilka składników. Bazą jest wspaniały, gruby, mięsisty kawał śledzia i dobrej jakości biała bułka, wśród dodatków pojawia się sałata, cebula, pomidor, ogórek. Bułkę z rybą dostaniecie też w innych wersjach - z makrelą, węgorzem, łososiem, szprotkami, krabem, nawet z krewetkami, jednak te ze śledziem są najbardziej charakterystyczne dla wybrzeża i (moim zdaniem) najsmaczniejsze.
 
Dobry smak broni się sam, a przyjemności jedzenia nic nie jest w stanie zafałszować. Nikt też nie jest w stanie doradzić, co smakuje najlepiej. Kiedy w Kamminke przed tablicą z wypisanymi wersjami dania dostałam oczopląsu i zapytałam panią sprzedającą, co powinnam wybrać, usłyszałam, że ona nie jest w stanie, a nawet nie chce nic mi podpowiedzieć. Wszystkie są pyszne. Spróbowałam kilka i przekonałam się, że miała rację.
Co polecam? Spróbujcie bułki z matiasem, delikatnym, naturalnie tłuściutkim i łagodnym w smaku. Rewelacyjne są też Fischbrötchen w wersji ze śledziem podwędzanym czy z zalewy octowej (tzw. Bismarki). Mogą być podane w płacie lub w rolce (czyli klasyczny rolmops).
 

fot. Travelerdeluxe


fot. Travelerdeluxe


fot. Travelerdeluxe


fot. Travelerdeluxe


fot. Travelerdeluxe

Na Uznamie czy na Rugii Fischbrötchen zjecie w barach szybkiej obsługi, zwanych w Niemczech Imbissstand. Burger północy znajdziecie też na festiwalach folklorystycznych i oczywiście na targach rybnych. Zjedzenie kanapki z rybą jest też częścią wizyty w Hamburgu, jak rejs statkiem czy spacer po Reeperbahn. Smacznego!


0 comments: