Bernard Shaw,

Piłsudski na Maderze. Najdłuższy urlop Marszałka w willi Bettencourt

16.4.23 mm 2 Comments

Na Maderze słońca nie brakuje o każdej porze roku. Właśnie po nie w roku 1930 na Maderę, niewielką portugalską wyspę na Atlantyku, przypłynął Marszałek Józef Piłsudski. Jak wygląda willa Bettencourt, w której zamieszkał?

Funchal, stolica Madery Fot. Travelerdeluxe.pl

Madera jest kameralną wyspą. Ma zaledwie 741 km kw powierzchni, 57 km długości i 22 km szerokości. Leży 500 km od brzegów Maroka. Piłsudskiego przysłali tu lekarze, miał podleczyć zagrożone gruźlicą płuca. Medycy wybierali: Egipt czy Madera. Ostatecznie, po namowie córek (Jadwigi i Wandy), wybrano Maderę. Na portugalskiej wyspie przebywał przez długie trzy miesiące. Dla Piłsudskiego był to najdłuższy pobyt poza krajem po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

"Wódz w rewolucjach, wódz w wojnach, leader polityczny, który w poszukiwaniu słońca, brakującego mu w mrocznej i zimnej Polsce, przybył na Maderę, jest postacią, którą promienie wielkiej wojny rzuciły na arenę polityki europejskiej" – informował miejscowy dziennik "Dario de Madeira" 23 grudnia 1930 roku, zaraz po dopłynięciu do brzegów wyspy portugalskiego parowca "Angola" z Marszałkiem na pokładzie.

W Funchal Józef Piłsudski wiódł spokojne życie. Odpoczywał, dużo czytał i spacerował. Plotkowano, że więcej niż ciepłe uczucia połączyły go na Maderze z Eugenii Lewickiej, młodszej od Marszałka o 30 lat lekarki, którą znał jeszcze z Druskiennik.

Pobyt Marszałka na wyspie zapamiętała miejscowa poczta. Do dziś wspomina się czas, gdy obchodził on imieniny. Przyjaciele zorganizowali akcję wysyłania życzeń. Na senną Maderę, jak nigdy wcześniej, dotarło ponad milion kartek z życzeniami. Tak właśnie Józef Piłsudski narobił kłopotów portugalskiej poczcie.

Przybywający tu Polacy dziwią się, że śladów jego pobytu w stołecznym Funchal są wciąż widoczne. Przy jednej z ważniejszych ulic miasta znajdziemy tu pomnik Marszałka.

W willi Bettencourt przy ul. Caminho do Pilar 20, w której mieszkał, wciąż czuć jego ducha. Układ pomieszczeń nie zmienił się od czasu, gdy gościł tu sławny Polak. Wyjątkowych gości oprowadzają po niej obecni właściciele. Jest elegancko i podniośle. W ścianie willi znajduje się tablica pamiątkowa mówiąca o tym, że gościł tu sławny Polak.


Willa Bettencourt, w której mieszkał Piłsudski fot. Travelerdeluxe.pl

Willa Bettencourt, w której mieszkał Piłsudski fot. Travelerdeluxe.pl

Willa Bettencourt, w której mieszkał Piłsudski fot. Travelerdeluxe.pl

Willa Bettencourt, w której mieszkał Piłsudski fot. Travelerdeluxe.pl
Willa Bettencourt, w której mieszkał Piłsudski fot. Travelerdeluxe.pl


Kto jeszcze zachwycał się Maderą? Korowód nazwisk jest długi i imponujący. Bywał tu Krzysztof Kolumb, później królowa Adelajda, cesarzowa Sissi, Bernard Shaw, nawet Fidel Castro. Niewiele osób pamięta, że żył tu i umarł król Polski Władysław Warneńczyk.


2 komentarze: