FEATURED,

Litwa | John Lennon w Wilnie

16.4.23 mm 0 Comments

Rzeźba z brązu umieszczona na granitowym postumencie przy ulicy Mindaugo w Wilnie przedstawia twarz Johna Lennona, którego jedno oko przysłania kwiat. Właśnie w ten sposób John Lennon został uchwycony na zdjęciu Roberta Whittakera.

Rzeźba z brązu umieszczona na granitowym postumencie przy ulicy Mindaugo w Wilnie przedstawia twarz muzyka, którego jedno oko przysłania kwiat. W ten sposób John Lennon został uchwycony na zdjęciu Roberta Whittakera

 
Pomysłodawcą upamiętnienia w ten sposób gwiazdy Beatlesów jest fotografik Saulius Paukštys, natomiast autorem – rzeźbiarz Jonas Gencevičius. W 2015 roku rzeźba z brązu została odsłonięta na terenie osiedla „Oslo namai”, na skwerze noszącym imię wokalisty. 
 
Czytaj też
 
 

Krótka historia pomnika

 
Zarówno John Lennon, jak i jego małżonka byli członkami ruchu „Fluxus”, którego założycielem jest Jurgis Mačiūnas. John Lennon (1940 -1980) to jeden z czterech członków zespołu „The Beatles”, gitarzysta, autor licznych tekstów, poeta, wokalista, komik, działacz polityczny, aktor, jeden z najsławniejszych Brytyjczyków wszechczasów oraz jeden z najbardziej wpływowych muzyków i autorów tekstów XX stulecia. 
Poza tym John Lennon to wyjątkowo utalentowana postać. Grał na gitarze, fortepianie, basie, a także był wokalistą, kompozytorem, poetą, komikiem, działaczem politycznym, aktorem. Zmarł w młodym wieku, w dniu 8 grudnia 1980 roku w Nowym Jorku (USA).
Rzeźba Johna Lennona jest atrakcją turystyczną, ukazującą otwartość Wilna na światowe symbole, wolność oraz kosmopolityzm.

 

za govilnius.lt

0 comments: