blotter,

Co to jest blotter? Jak go używać?

24.1.18 mm 0 Comments

 

Oprócz węchu doskonałego dobrego perfumiarza cechuje także umiejętnością zapamiętywania poznanych już zapachów, wrażliwość węchowa oraz zdolność do kojarzenia, opisywania i rozpoznawania zapachów. Jednak zwykłym śmiertelnikom trudno dorównać tym umiejętnościom. Z pomocą przychodzą im blottery. To od nich powinno się zaczynać testowanie zapachów. Są przydatne, kiedy chcemy w perfumerii zapoznać się z kilkunastoma zapachami. Czym jest więc blotter i do czego służy?

 

Do czego służy blotter?

Zakup perfum nie powinien odbywać się pochopnie. Nie chodzi tylko o cenę, która zwykle nie należy do najniższych. Problem w tym, że testując kilka zapachów, mniej więcej już po trzecim z kolei, zaczynają się one mieszać. Ratunkiem w tej sytuacji jest blotter.

Czym jest blotter ?

 To nic innego jak cienki papierek, bibułka. Może być długi, w kształcie prostokąta, lub z ostrym zakończeniem. Pasek służy do testowania zapachów.
Początkowo korzystały z nich osoby tworzące perfumy, mieszające zapachy. I dziś tak jest. Każdy szanujący się dom mody stara się zatrudnić zapachowych projektantów z najwyższej półki. Blottery z czasem trafiły do perfumerii i drogerii. Oczywiście nadal są stosowane w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym, nawet aromaterapii.


Jakość blottera

Blottery powinny być wyprodukowane ze specjalnego papieru o odpowiedniej grubości, fakturze i neutralnym zapachu, aby nie zmieniać natury testowanych perfum. Blotter nie powinien mięknąć. Jeśli tak się dzieje, jest słabej jakości.
Marki premium dbają, by ich blottery prezentowały się nie gorzej niż zapachy - stąd na paskach wybite jest logo firmy, a z drugiej jest spis wszystkich kompozycji z możliwością ich zakreślenia.

Dlaczego blotter jest biały? 

Głownie dlatego, by móc na nim zaznaczyć, który zapach testowaliśmy i móc zanotować nazwę czy cenę. Jeśli blotter posiada nadruk, lepiej nie pryskać tego miejsca perfumami, bowiem kiedy wejdą w reakcję z farbą drukarską, mogą dać zupełnie nowy aromat.
 

Jak używać blottera?

Często zdarza, że zapach zupełnie inaczej rozwija się na skórze, a inaczej na blotterze. Dlatego najlepiej testować i tak, i tak. Jednak zacząć warto od blottera i na nim przetestować kilka zapachów. Możemy spsikać biały pasek wybranym zapachem lub zamoczyć go we flakonie. Przed powąchaniem należy poczekać kilka sekund, by ulotnił się zapach alkoholu.
Przy pomocy blottera wybieramy jeden z wielu zapachów, by potem konkretny sprawdzić na skórze. To ważne, by przed zakupem poczuć zapach na własnej skórze, bowiem tylko w ten sposób można zweryfikować zapach. Warto też pamiętać, że blottery lepiej spełniają swoje zadanie, kiedy temperatura powietrza jest wysoka, czyli latem. Co ważne, zimą, gdy temperatura otoczenia jest dużo niższa niż temperatura ciała zapach na blotterze może się znacznie różnić od zapachu na skórze.

M.

0 comments: