Czechy,

Czechy | Najlepsze kolejki linowe w górach i miastach

16.7.23 mm 0 Comments

Kolejki linowe w Czechach są wielką atrakcją turystyczną. Co ciekawe, można je znaleźć nie tylko w górach, ale również w miejscach, w których się ich nie spodziewamy, choćby w miastach. Najlepszym tego przykładem jest Praga i wyciąg krzesełkowy w zoo w stolicy Czech

Wyciąg krzesełkowy w zoo w Pradze słynie z kilku rekordów: jest najkrótszym wyciągiem krzesełkowym w Czechach (mierzy 110 metrów) i najwolniejszym fot. Tomáš Adamec
 
Wyciąg krzesełkowy w zoo w Pradze słynie z kilku rekordów: jest najkrótszym wyciągiem krzesełkowym w Czechach (mierzy 110 metrów) i najwolniejszym. Został zbudowany w 1970 roku. Łączy pawilon goryli nizinnych i koni Przewalskiego. Przepustowość wyciągu wynosi 720 osób na godzinę, przejazd trwa dwie minuty.
 
Ciekawa jest również praska kolej linowo-terenowa na Petřín, najstarsza naziemna kolej linowa w Czechach. Została uruchomiona w 1891 roku i działała do I wojny światowej. Kolej  odrestaurowano dopiero w 1932 roku, wówczas przebudowano ją na napęd elektryczny. W 1965 roku na Petřínie doszło do rozległych osuwisk, które zniszczyły tory kolejki linowej. Została ona ponownie uruchomiona po dwudziestoletniej przerwie w 1985 roku i włączona do systemu transportu publicznego. Od kilku lat utrzymuje tytuł najczęściej odwiedzanej atrakcji  w Czechach: w 2022 roku skorzystało z niej 1,7 miliona osób.
 
Najdłuższą kabinową kolejką linową bez słupów wsporczych w Czechach jest kolejka w Ústí nad Labem. Łączy centrum handlowe z pałacykiem Větruše. Dwulinowa kolej o ruchu wahadłowym mierzy 330 metrów. Dwie kabiny mieszczące 15 osób pokonują tę odległość w dwie minuty.
 
Najdłuższą kolejką krzesełkową bez stacji pośredniej w Czechach jest dwuosobowa kolejka wiodąca z centrum Krupki na szczyt Komáří vížka we wschodnich Rudawach. W pobliżu górnej stacji znajduje się schronisko z panoramiczną restauracją. Kolejka linowa została oddana do użytku w 1952 roku, co czyni ją drugą najstarszą działającą napowietrzną kolejką linową w Czechach, po kolejce linowej na Śnieżkę. Jej długość wynosi 2348 m, a przewyższenie 480 m. Przejazd w jedną stronę trwa 15,5 minuty, kolejką można przewozić także rowery. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego na szczycie rozciąga się widok na Karkonosze i piękną krainę wygasłych wulkanów – Średniogórze Czeskie.
 
Najdłuższą kolejką kabinową w Czechach jest Černohorský expres na Černą horę w Karkonoszach (2303 m), a najkrótszą – kolejka wiodąca od wejścia do jaskiń Punkvy do mostów widokowych nad przepaścią Macocha. Mierzy 249 metrów, jej przewyższenie wynosi 140 metrów, co czyni ją najbardziej stromą kolejką w Czechach.
 
W popularnym karkonoskim ośrodku turystycznym, Szpindlerowym Młynie, znajduje się największe skupisko kolejek linowych w Czechach. Działają tu trzy czteroosobowe kolejki linowe, jedna dwuosobowa i najnowsza trzyosobowa, oddana do użytku w 2005 roku. Latem do dyspozycji turystów są dwie kolejki. 


0 comments: