Czechy,

Zamki i pałace w Czechach czekają na polskich turystów

28.3.19 mm 1 Comments


Tradycyjnie na przełomie marca i kwietnia czeskie zamki i pałace rozpoczynają sezon wiosenno – letni. Na zwiedzających czekają liczne imprezy kulturalne, nowe ekspozycje i trasy zwiedzania. Coraz więcej zamków i pałaców, z myślą o turystach z Polski, oferuje zwiedzanie z polskojęzycznymi przewodnikami, audiobookami lub przynajmniej drukowanymi tekstami w języku polskim.


Na zamku w mieście Jindřichův Hradec w regionie południowych Czech na turystów czeka nowa wystawa poświęcona członkom rodu szlacheckiego Czerninów. Ciekawostką jest oryginalny namiot turecki, który Heřman Černín z Chudenic otrzymał w roku 1644 od wysłanników Imperium Osmańskiego. 

 

Zamki i pałace w Czechach, Czechy, Czechy zamki, czeskie zamki, Podróże,
Bouzov. fot. Libor Sváček


Od kwietnia w pałacu Zákupy w północno zachodnich Czechach otwarta będzie nowa trasa zwiedzania poświęcona prezydentowi Masarykowi, po raz pierwszy udostępniona jesienią ubiegłego roku z okazji stulecia powstania Czechosłowacji.

Miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela polecamy wycieczkę na zamek Kunětická hora (9 km od Pardubic), nazywany zamkiem Rumburaka, gdyż tam właśnie mieszkał bajkowy czarodziej. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu pardubickiego.

Średniowieczny zamek Bouzov, położony niedaleko Ołomuńca, oferuje kilka tras prezentujących pomieszczenia reprezentacyjne i mieszkalne, elementy fortyfikacji i zaplecze techniczne, na przykład zabytkowe instalacje grzewcze i wodne. Dzieciom na pewno spodoba się wystawa Smoki i ich pogromcy, znajdująca się w podziemiach zamku.

Głęboko w lasach Masywu Czesko-Morawskiego (około 40 km na północ od Brna) od przeszło ośmiu wieków wznosi się jeden z najpiękniejszych morawskich zamków. Warto poznać dzieje tej wspaniałej siedziby rodu Pernštejnów, przejść się po komnatach zamkowych i wspiąć się na baśniową wieżę. Odważnym turystom być może uda się także spotkać tutejszą Białą Damę! Pernštejn to nie tylko jeden z najważniejszych czeskich zabytków, ale także budowla, która ze względu na swą imponującą architekturę cieszy się dużą popularnością wśród filmowców z całego świata.

Czerwona Lhota, jeden z najbardziej bajkowych pałaców w Czechach jest także ulubionym miejscem filmowców. Stoi na skalistej wysepce pośrodku stawu. Wzniesiony został w XV wieku jako zamek gotycki. Podczas kolejnej przebudowy otrzymał charakterystyczny, czerwony dach. Do jego koloru nawiązuje nazwa pałacu. Możemy tu zwiedzić ekspozycję poświęconą ostatnim właścicielom, książętom z rodu Schönburg-Hartenstein.

W sezonie turystycznym dostępne dla zwiedzających są także podziemia. Zobaczymy tu trzy pomieszczenia częściowo wykute w skale. Warto zajrzeć do renesansowej kaplicy Najświętszej Trójcy stojącej na wzniesieniu w pięknym parku pałacowym. Możemy także wypożyczyć łódkę i wybrać się na przejażdżkę po otaczającym pałac stawie.1 komentarz:

  1. 25 year-old Software Engineer III Isa Foote, hailing from Sheet Harbour enjoys watching movies like "Craigslist Killer, The " and Sports. Took a trip to Rock Drawings in Valcamonica and drives a Chevrolet Corvette L88 Convertible. sprawdz ta strone internetowa

    OdpowiedzUsuń