Co zobaczyć w Pradze,

Praga - najpiękniejsze miasto świata

19.4.23 Anonimowy 0 Comments

W Pradze, mieście o ponad tysiącletniej historii znajdują się architektoniczne cuda, które co roku podziwiają miliony turystów. Warto poznać wyjątkowe dzieje miasta nazywanego „złotym” i odkryć jego największe skarby. 

Czechy, Franz Kafka, Praga, Rynek Staromiejski, co zobaczyć w Pradze, zabytki, Zamek Praski, zabytki Pragi, Praga na weekend
***

Na odkrycie czekają sekrety gotyckich klasztorów, barokowe kościoły zapraszają na koncerty muzyki poważnej, a we wspaniałych renesansowych ogrodach można naprawdę wypocząć. Zwiedzanie Pragi szybko wyjaśni, dlaczego już od średniowiecza nazywana jest najpiękniejszym miastem świata.

Praga nazywana jest matką miast. Franz Kafka, ulegając jej urokowi, spędził tu większość życia. Stwierdził on, że matka ta ma pazury, które nie wypuszczą raz złapanej „ofiary”. Warto zobaczyć miasto, które oczarowało wielu i sprawdzić, co stolica Czech ma do zaoferowania.
 

Praska mozaika

 
Monumentalna sylwetka Zamku Praskiego (czes. Pražský hrad) mówi sama za siebie. Symbol Czech, od dawien dawna siedziba czeskich władców, według Księgi Rekordów Guinnessa, największy średniowieczny zamek na świecie, to miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć, będąc w Pradze. Zwiedzanie Zamku zakończyć można w którymś ze wspaniałych ogrodów pałacowych (czes. palácové zahrady), krainie przepięknych roślin, fontann i altan. Przyjemne spędzenie czasu zapewni także wycieczka na Petřín, gdzie z wieży widokowej rozpościera się niesamowity widok na morze wież, dachów i kominów całego miasta. Pod petřínskim wzgórzem w kościele Matki Bożej Zwycięskiej (czes. kostel Panny Marie Vítězné) na Malej Stranie znajduje się figurka znanego na całym świecie Praskiego Dzieciątka Jezus (czes. Pražské Jezulátko), z którą wiąże się wiele relacji o dokonanych cudach.

Spacer poprzez historię architektury

 

Kto chce zobaczyć tętniące życiem serce Pragi, powinien wybrać się na Rynek Staromiejski (czes. Staroměstské náměstí) należący do najpiękniejszych na świecie. W pobliżu można zajrzeć do Josefova – fascynującej dzielnicy żydowskiej, z którą związanych jest wiele legend. Osobom obdarzonym romantyczną duszą niezapomnianych wrażeń dostarczy widok Mostu Karola (czes. Karlův most) o wschodzie słońca. Zaś zachód słońca z kolei najlepiej jest podziwiać z murów mitycznego Wyszehradu (czes. Vyšehrad), kolebki czeskiej państwowości.
 

Miasto tętniące życiem

Praga to nie tylko miasto zabytków, ale także wciąż żywy organizm, którego nieodłącznym elementem jest kultura. Niezapomnianych doznań dostarczy koncert muzyki poważnej w Miejskim Domu Reprezentacyjnym (czes. Obecní dom) jednym z najpiękniejszych secesyjnych budynków na świecie. Miłośnicy Mozarta powinni wybrać się do Teatru Stanowego (czes. Stavovské divadlo), gdzie odbyła się premiera opery Don Giovanni.

źródło czechtourism.com


0 comments: