atol Bikini do kogo należy,

Atol Bikini, dzięki niemu powstał wybuchowy kostium

17.7.23 mm 0 Comments

Atol Bikini jest wyspiarską grupą atoli w Oceanie Spokojnym, znajdujący się na obszarze Wysp Marshalla. Jest znany głównie jako miejsce, gdzie przeprowadzono szereg testów nuklearnych w latach 1946-1958. Również dzięki temu powstał wybuchowy kostium, znany na całym świecie pod nazwą "bikini".

 
Nazwa "bikini" w kontekście kostiumu kąpielowego została zainspirowana właśnie atolem Bikini, który w latach 40. XX wieku przyciągał uwagę mediów ze względu na przeprowadzane tam testy jądrowe. Projektant kostiumu kąpielowego Louis Réard nadał mu nazwę "bikini", sugerując, że będzie on tak wybuchowy jak te testy. fot. travelerdeluxe

Atol Bikini  - tam testowano bomby atomowe

 
Czytaj też
Los Alamos - najbardziej utajnione miasto w historii USA

 
Atol Bikini to wyspiarska grupa atoli w Oceanie Spokojnym, znajdująca się na obszarze Wysp Marshalla. Jest znany głównie jako miejsce, gdzie przeprowadzono szereg testów nuklearnych w latach 1946-1958.  Podjęto decyzję o przesiedleniu miejscowej społeczności na pobliski atoll Rongelap, zakładając, że powrót na Bikini będzie możliwy po zakończeniu testów. W celu przygotowania atolu Bikini do prób jądrowych, usunięto większość budynków, a niektóre zostały zniszczone przez testy.
 
W latach 1946-1958 na atolu Bikini przeprowadzono 23 testy jądrowe, w tym zarówno testy atmosferyczne, jak i podwodne. Najbardziej znanym testem był Castle Bravo, który miał miejsce 1 marca 1954 roku i był jednym z najpotężniejszych testów jądrowych w historii. W wyniku tych testów, atoll Bikini został znacznie skażony promieniotwórczością. Uznaje się nawet, iż to największa katastrofa ekologiczna wywołana próbnym wybuchem jądrowym.
 

Co się stało z Atolem Bikini?

 
Po zakończeniu testów jądrowych i ocenie skutków promieniowania dla środowiska i zdrowia ludzi, okazało się, że atoll Bikini pozostaje zbyt skażony, aby można było powrócić do normalnego życia. Społeczność, która została przesiedlona na atoll Rongelap, również doświadczyła negatywnych skutków promieniowania i była zmuszona do kolejnego przesiedlenia.
 
Od tamtej pory atoll Bikini pozostaje niezamieszkany, a Stany Zjednoczone prowadzą program monitorowania i badań w celu oceny skutków testów jądrowych na środowisko naturalne. Atol Bikini jest również symbolem zagrożeń związanych z bronią jądrową i przypomina o potrzebie zachowania pokoju i ograniczenia rozprzestrzeniania się broni masowego rażenia.
 

Jak powstał kostium bikini

 
Kostium bikini został zaprojektowany i wprowadzony na rynek w lipcu 1946 roku przez dwóch projektantów mody: Louisa Réarda i Jacques'a Heima. Kostium narodził się w Paryżu, we Francji, jako odpowiedź na zmieniające się trendy w modzie plażowej i coraz większą odwagę kobiet w eksponowaniu swojego ciała. W latach 40. XX wieku tradycyjne kostiumy kąpielowe dla kobiet składały się z długich spódniczek i wysokich topów, które ukrywały większość ciała.
 
Louis Réard, francuski projektant mody, postanowił stworzyć coś odważniejszego i bardziej skąpego. Wraz z inżynierem Jacques'em Heimem podjęli wyzwanie stworzenia nowego rodzaju kostiumu kąpielowego, który odsłoniłby większą część ciała, w tym brzuch i plecy.
Réard zaprojektował dwuczęściowy kostium, który składał się z bardzo małych majtek i obcisłego topu, które nie tylko odsłaniały brzuch, ale również pokazywały więcej ciała niż dotychczasowe kostiumy. Był to odważny i kontrowersyjny krok w tamtych czasach, ponieważ większość kobiet nosiła konserwatywne stroje plażowe.
 
Kiedy Louis Réard zaprezentował swój nowy kostium na plaży w Cannes, w lipcu 1946 roku, wywołał ogromne kontrowersje. Kostium został nazwany "bikini", nawiązując do atolu Bikini, gdzie w tamtym czasie przeprowadzano testy jądrowe. Réard sugerował, że kostium będzie wybuchowy podobnie jak tamte testy.
 
Kostium bikini szybko stał się tematem gorących dyskusji i debat społecznych. Niektóre kraje, takie jak Hiszpania i Włochy, nawet zakazały noszenia bikini na plażach. Niemniej jednak, z czasem kostium zyskał na popularności i został zaakceptowany jako nowy trend w modzie plażowej. Od tamtej pory kostium bikini ewoluował i przyjmował różne style i kroje, w zależności od trendów i preferencji modowych. Stał się ikoną stylu i symbolizuje odwagę, pewność siebie i wolność wyrażania swojej kobiecości na plaży.
 
Dziś kostium bikini jest powszechnie noszony na całym świecie i jest jednym z najpopularniejszych rodzajów strojów plażowych. Przeszedł wiele modyfikacji i dostępny jest w różnych kształtach, fasonach i wzorach, aby sprostać zróżnicowanym gustom i preferencjom kobiet.

TdL

0 comments: