Atom Muzeum,

Czechy | Atom Muzeum, podziemna ekspozycja broni jądrowej

22.6.23 mm 0 Comments

Atom Muzeum Javor 51 w Czechach jest niezwykłym muzeum broni jądrowej, znajdującym się w podziemnym bunkrze między wsiami Míšov i Borovno, około 37 km na południowy zachód od Pilzna. Niegdyś było to najlepiej strzeżone i najbardziej tajemnicze miejsce w Czechosłowacji.

fot. CzechTourism Polska
 
fot. CzechTourism Polska

Były radziecki magazyn broni jądrowej Javor 51 znajduje się pośród pięknych lasów na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Brdy. Pod tonami betonu leżały tu dziesiątki sztuk amunicji nuklearnej zdolnej do zniszczenia połowy Europy. Od 1968 do 1990 roku żaden obywatel Czechosłowacji nie miał wstępu do tego miejsca.
 
Czytaj też
 

Obecnie jest to jedyny dostępny dla zwiedzających magazyn broni jądrowej na świecie.
Unikatowy zabytek techniki przyciąga miłośników bunkrów i historii wojskowości. Powierzchnia bunkra wynosi 1600 metrów kwadratowych. W jego pomieszczeniach prezentowane są tematyczne wystawy dotyczące zimnej wojny, radzieckiego i amerykańskiego programu atomowego i pokojowego wykorzystania energii jądrowej. Znajduje się tu również hala, w której przechowywano głowice jądrowe.
W muzeum można zobaczyć między innymi minę jądrową ważącą około 80 kg. Miny takie montowano na głębokości 200 metrów wzdłuż tak zwanej żelaznej kurtyny. Detonacja ładunku spowodowałaby utworzenie krateru o głębokości do 50 metrów. 
 
 

W 2024 roku w Atom Muzeum ma powstać wystawa poświęcona kosmosowi, kosmonautyce i UFO, na której zostaną zaprezentowane nowe dokumenty odtajnione przez Kongres USA. Wystawa będzie nosiła tytuł "Od atomu do wszechświata... i z powrotem ku człowiekowi".

0 comments: