EUROPA,

Madera - 5 pomysłów na to, jak ciekawie spędzić czas na wyspie

22.6.23 mm 0 Comments

Madera  jest niewątpliwie kierunkiem całorocznym, kusząc łagodną zimą i niewielkimi amplitudami temperatur między sezonami. Jednak latem cieplejsza woda w oceanie i dłuższy dzień są dobrymi powodami, by zdecydować się na pobyt tutaj. Wygodne bezpośrednie połączenia lotnicze oferowane z polskich miast są kolejną zaletą tego kierunku. Oto 5 pomysłów na to jak ciekawie spędzić czas na wyspie latem i wykorzystać wszystkie jej walory.

 

Madera. Dzień na plaży w Porto Santo


Porto Santo, druga co do wielkości wyspa archipelagu, jest oddalona od Madery o 43 km i dostępna drogą powietrzną – lot trwa ok. 30 min oraz morską – rejs promem trwa ok. 2,5h. Rozkłady połączeń pozwalają również na organizacje wycieczek jednodniowych.

 
 Praia das Pedras Pretas, Porto Santo ©Rui Melim
 
Porto Santo, w odróżnieniu od Madery, charakteryzuje się plażami z białym piaskiem. 9-kilometrowa piaszczysta plaża Praia do Porto Santo, zaprasza wszystkich turystów spragnionych słońca, plażowania i wody. Piasek na wyspie ma też właściwości lecznicze, m.in. wpływa pozytywnie na reumatyzm. Stąd też można skorzystać tam z zabiegów z wykorzystaniem piasku. Poza błogim wypoczynkiem, Porto Santo oferuje też kilka tras trekkingowych oraz wiele punktów widokowych, które można odwiedzić podczas pobytu na wyspie.
 

 

Madera. Trekking wzdłuż Lewad

Levada do Rei Ribeiro Bonito ©Francisco Correia

Lewady - kanały wybudowane w XVI wieku w celu nawadniania pól, obecnie poza swoją dawną funkcją, pełnią rolę idealnych szlaków turystycznych. 3000 km szlaków trekkingowych biegnie pośród maderskich gór, lasów i wybrzeży, o różnej długości, nachyleniu i stopniu trudności, dzięki czemu są dostępne dla wszystkich. Ścieżki prowadzą w najbardziej ukryte zakątki gór (czasami nawet ponad chmurami) lub w rejony nadmorskie, biegną pomiędzy wodospadami i strumieniami, klifami i urwiskami, subtropikalnymi lasami i punktami widokowymi.
Często schowane w cieniu, biegnące przez lasy sprawdzą się nawet podczas upalnych dni. Część z nich jest szeroka do pokonania z laską oraz wózkiem dziecięcym. Pełną listę szlaków można znaleźć pod tym linkiem.

Madera. Aktywności wodne

 
Madera to raj dla osób szukających aktywnego wypoczynku – zróżnicowana linia brzegowa i odpowiednie warunki pogodowe pozwalają na uprawianie wielu sportów wodnych tj. surfing, windsurfing, nurkowanie. Warto spróbować również coasteering – polegający na spacerze po wybrzeżu klifowym oraz skakaniu z klifów do wody. Wspaniałe widoki oraz duża dawka adrenaliny są gwarantowane.

©Tiago Machado

Dla osób preferujących bardziej spokojne aktywności, ciekawą propozycją spędzenia wolnego czasu będzie odkrywanie wybrzeża podczas rejsu łodzią rekreacyjną. Można podziwiać widoki, a także spotkać delfiny i wieloryby żyjące w pobliżu Madery. W wielu miejscach na wyspie istnieje możliwość wynajęcia kajaków lub SUPów – można samodzielnie eksplorować klifowe wybrzeża lub dołączyć do zorganizowanych wycieczek grupowych. Kolejną atrakcją jest kąpiel w naturalnych basenach skalnych znajdujących się w północnej części wyspy w miejscowościach Porto Moniz oraz Seixal.
 

Madera. Piknik w parkach lub ogrodach

 
To nie przypadek, że archipelag ten jest często opisywany jako ogród zawieszony na oceanie. Ogrody Madery oferują odwiedzającym niezapomniane widowisko kolorów, zapachów i życia. Subtropikalny klimat sprzyja rozwojowi bardzo różnorodnej i egzotycznej flory. Z tego powodu ogrody Madery pozwalają odwiedzającym kontemplować drzewa, rośliny i kwiaty ze wszystkich kontynentów świata, m.in. różne rodzaje palm i kaktusów, monstery, paprocie drzewiaste czy strelicje uważane za narodowy kwiat wyspy.

Ogród miejski, Funchal ©Francisco Correia

Zdecydowanie warto odwiedzić najbardziej znane: ogród tropikalny Monte oraz ogród botaniczny znajdujące się w niewielkiej odległości od Funchal, ale również inne ogrody miejskie oferujące cień i możliwość obcowania z tropikalną przyrodą, np. ogrody Santa Luzia, ogród miejski w Funchal czy też ogród różany Quinta do Arco.
Taką wizytę warto połączyć z piknikiem i wykorzystać tę okazję na spróbowanie soczystych i egzotycznych owoców Madery m.in. anony, różnych rodzajów marakui czy lokalnych bananów. Do tego warto nabyć orzeźwiające lokalne napoje lub lemoniady na bazie owoców.
 

Madera. Poranna kawa lub wieczorny drink na tarasie lub punkcie widokowym

 
Funchal, stolica wyspy, słynie z tarasów na dachach, skąd rozpościerają się piękne widoki na miasto. Strona The Rooftop Guide przygotowała również listę 8 najlepszych barów z tarasami w mieście. Będąc w barze warto spróbować lokalne piwo , wino maderskie, Poncha lub lokalnego drinka Nikitę.

Dla osób preferujących bardziej przyrodnicze obszary, polecamy odwiedzenie punktów widokowych rozsianych po całej wyspie. Punkty widokowe Cabo Girão, Guindaste, Véu da Noiva, dos Balcões i Ponta do Rosto to tylko kilka przykładów miejsc. Istnieją również firmy zajmujące się organizacją wyjazdów na wschód słońca do najpiękniejszych zakątków wyspy.
Punkt widokowy dos Balcões ©Francisco Correia

0 comments: