Czechy,

Czechy. Atrakcje czeskich zamków i pałaców

17.5.23 mm 0 Comments

Atrakcyjne, nowe trasy turystyczne, zrewitalizowane ogrody, odrestaurowane wnętrza i wciągające wystawy. Tego lata na turystów odwiedzających Czechy czekają wspaniałe atrakcje na zamkach i w pałacach naszych południowych sąsiadów? Przedstawiamy niektóre z nich.

Na odwiedzających Czechy czekają wspaniałe atrakcje na zamkach i w pałacach: trasy turystyczne, ogrody, odrestaurowane wnętrza i wystawy. Nachod. Fot. Peteri_shutterstock

Praga. Barokowy pałac Clam-Gallasów otwarty po remoncie

Po trwającym 4 lata remoncie otwarty został dla zwiedzających pałac na Starym Mieście w Pradze. Obecny wygląd pałacu pochodzi z 1713 roku, kiedy to jego ówczesny właściciel – austriacki dyplomata, hrabia Jan Václav Gallas – zlecił jego przebudowę jednemu z najlepszych europejskich architektów barokowych, Johannowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach. Posągi w fontannie, na schodach i na froncie budynku są dziełem Matthiasa Bernarda Brauna, którego rzeźbiarski talent można podziwiać również w barokowym kompleksie Szpitala Kuks w Czechach Wschodnich.

Pałac w Nachodzie – atrakcja turystyczna na czesko-polskiej granicy

Pałac w Náchodzie zobaczymy już z daleka, zbliżając się do miasta. Kompleks pałacowy składa się z pięciu dziedzińców i kilku głównych budynków. W zeszłym roku zakończona została rozległa przebudowa Wzgórza Pałacowego. W nadchodzącym sezonie na turystów czekają nowe ścieżki z punktami widokowymi, kładkami i strefami odpoczynku.

Pałac Telcz -  perła architektury renesansowej  

Po wielu latach swoje bramy otwiera dla zwiedzających pałac renesansowy w Telczu, w regionie Wysoczyna, który wraz z centrum historycznym miasteczka został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO. Już od maja możliwe jest zwiedzenie pomieszczeń mieszkalnych ostatnich właścicieli pałacu, a od połowy lipca będą udostępnione dla zwiedzających także wspaniałe sale renesansowe w ich pierwotnej i nienaruszonej formie, tajemnicze podziemia pałacowe, ogród i dziedziniec. Będzie można zajrzeć do miejsc, do których zwiedzający nie mieli wcześniej dostępu, na przykład do dawnej kuchni pałacowej lub browaru.

Pałac Karlova Koruna – dzieło Jana Santiniego Aichela

Uważany jest za jeden z najwspanialszych przykładów baroku ekspresyjnego w Czechach. Wzniesiony został według projektu Santiniego jako letnia siedziba rekreacyjna w latach 1721-23 na polecenie hrabiego Franciszka Ferdynanda Kinskiego. Pałac otrzymał swą nazwę na pamiątkę wizyty cesarza Karola VI. Swym kształtem przypomina koronę. Budowlę otacza rozległy park angielski. W 2022 roku teren i budynki wokół  pałacu przechodziły rozległą renowację. Nowy wygląd zyskały ujeżdżalnia, stajnie, powozownia, wieża ciśnień i budynek pod bramą południową, w którym powstanie centrum informacji turystycznej. W 2023 roku na gości czeka także nowa trasa zwiedzania, której tematem będzie hodowla rzadkiej rasy koni Kinskich.

Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu

Dawna letnia siedziba ołomunieckich arcybiskupów i unikatowe ogrody   należą do najcenniejszych przykładów europejskiej architektury ogrodowej. Nie bez powodu pałac i ogrody zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zabytkowy obiekt jest też popularnym miejscem wśród filmowców. Kręcono tu zdjęcia między innymi do słynnego filmu „Amadeusz” w reżyserii Miloša Formana, zdobywcy ośmiu Oscarów. W 2023 roku na turystów czekają odnowione wnętrza pałacowe i kolumnada w Ogrodzie Kwiatowym.

Zamek  Kunětická hora

Ulokowany na szczycie góry zamek Kunětická hora dominuje nad okolicą Niziny Połabskiej. Jego zwiedzanie polecamy szczególnie miłośnikom kultowego czeskiego serialu dla dzieci Arabela, gdyż tutaj właśnie mieszkał bajkowy czarodziej Rumburak. Późnogotycki zamek należy do najpopularniejszych celów turystycznych regionu.
W 2022 roku otwarto odrestaurowaną zachodnią część budowli, w której znajduje się nowoczesna ekspozycja poświęcona architektowi Dušanowi Jurkovičowi. Latem 2023 roku pierwsi turyści zajrzą do odrestaurowanego głównego pałacu z wieżą.

ródło czechtourism.com

0 comments: