Chorwacja,

Istria dla foodies. Co jeść na chorwackiej wyspie

1.5.24 mm 0 Comments

Jej znakiem charakterystycznym są trufle i ostrygi. Jej restauracje (Monte i Agli Amici) docenili krytycy kulinarni przewodnika Michelin. Kuchnia półwyspu Istria w Chorwacji jest pełna niespodzianek. Przedstawiamy przewodnik po jej najciekawszych kulinarnych perełkach.


Trufle - wokół miejscowości Motovun rosną białe trufle, najdroższym i najwyższej jakości grzybem na świecie. Znajdują je psy o o wartości 20 tys. euro. Wydatek się opłaca, bowiem czujne nosy czworonogów potrafią wywąchać dla swych właścicieli prawdziwy majątek, jak w okolicy miejscowości Livade, gdzie czworonóg znalazł białą truflę o masie ponad 1,3 kg, wpisaną do Księgi Rekordów Guinesa. Z dodatkiem trufli zwykle serwuje się dania niezwykle proste, w których pierwsze skrzypce gra charakterystyczny smak trufli.
 
Czytaj też

 
Boškarin - mięso z bydła istryjskiego pochodzi z wysp Istria i Kvarner. Wielkość populacji w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku wynosiła 50 000 zwierząt, a w latach dziewięćdziesiątych z powodu różnych czynników spadła do zaledwie 100 sztuk, po czym całkowicie zanikły. Dzięki wielkim wysiłkom kilku chorwackich rolników i władz lokalnych Istrii rasę udało się uratować dzięki temu, iż przetrwało kilka zwierząt na terenie Słowenii. Dziś rasa jest powoli odbudowywana.

Pašticada - wołowina, idealnie współgrająca też z dużą ilością oliwy z oliwek, cebulą i czosnkiem, marynowana przez przynajmniej dobę i obficie podlana winem. Pašticada popularna jest w Dalmacji, jednak również na Istrii serwuje się ją w wielu miejcach.

Kiełbaski ombolo - to tradycyjny przysmak pochodzący z regionu Istrii, wytwarzany z sezonowanej polędwicy wieprzowej, która jest peklowana i wędzona, aby uzyskać charakterystyczny smak. Ombolo podawane może być nie tylko w postaci kiełbasy, ale też pokrojona w cienkie plastry z grilla lub pieczona i podawać jako dodatek do różnych potraw.
 
Istryjski pršut - suszony, a nie wędzony, o łagodnie słonym smaku, jest jednym z popularniejszych produktów na Istrii. Dojrzewa 12 do 18 miesięcy.

Kapešante z Novigradu - tradycyjne przegrzebki łowione w okolicach Novigradu w Chorwacji. Uważa się je za jedne z najsmaczniejszych skorupiaków na świecie. Każdego roku w miesiącach letnich w mieście odbywa się lokalny festiwal smakoszy zwany Kapešante z Novigradu.
 
Ostrygi - łowi się je w Kanale Limskim Są równie popularne, jak hodowane w okolicy miejscowości Ston.
 
 
Magdalena Lalik


0 comments: