Chorwacja,

Chorwacja | 10 atrakcji, które warto zobaczyć w Dubrowniku

11.9.23 mm 0 Comments

Dubrownik, urocza perła Chorwacji, pełen jest wyjątkowych zabytków. Stare Miasto to największa atrakcja miasta, choć cały obszar Dubrownika stanowi zabytkowy teren, otoczony murami miejskimi, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Oto 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku:

Dubrownik i jego okolica obejmują krainy najbardziej południowej części Republiki Chorwackiej i prowincji Dalmacji, od Neum na zachodzie, do Sutorine i Ponte Oštre na wschodzie. Ze strony północnej teren ten graniczy z Federacją Bośni i Hercegowiny, a ze wschodniej z Republiką Czarnogóry. fot. visitdubrovnik

1. Dubrownik. Mury obronne

Dubrownik jest znany z imponujących murów obronnych, które chroniły miasto i jego mieszkańców przed niechcianymi intruzami. Spacer po murach obronnych to jedna z głównych atrakcji miasta, jeden z najważniejszych zabytków, który podczas wizyty w Dubrowniku trzeba koniecznie zobaczyć.
Mury obronne są znane z imponujących rozmiarów, są odrestaurowane i zachowane w dobrym stanie. Długość murów wynosi około 1940 metrów, a wysokość dochodzi do 25 metrów w niektórych miejscach.
Z góry roztacza się piękny widok na miasto i okolice. Spacer po nich zajmuje po murze zajmuje około godziny. To niezapomniane doświadczenie.

2 Dubrownik. Plaża Banje

Usytuowana w pobliżu Starego Miasta, piękna plaża jest jedną z najpopularniejszych plaż w Dubrowniku. Dostarcza pięknych widoków na mur obronny i wieżę katedralną. Plaza jest piaszczysta i kamienista, a woda jest krystalicznie czysta.
Można tam wypożyczyć leżaki i parasole, a także skorzystać z wielu aktywności wodnych, takich jak wynajem łodzi czy parasailing. Plaża Banje oferuje też wiele wodnych atrakcji, jak rejsy łodzią, kajakarstwo, windsurfing czy nurkowanie.

3 Dubrownik. Fort Lovrijenac

Pięknie położony na wzgórzu fort, oferujący wspaniałe widoki na Dubrownik. Warto zwiedzić.

4 Katedra w Dubrowniku
W sercu Dubrownika stoi piękna katedra. Została zbudowana w stylu gotyckim w XIV wieku i słynie z oszałamiającej barokowej architektury i ozdobnych wnętrz. Katedra jest poświęcona Wniebowzięciu Najświętszej Marii Panny. Jest jest jednym z najważaniejszych zabytków i popularnym celem turystycznym w Dubrowniku.

5 Dubrownik. Klasztor Franciszkanów

Piękny, średniowieczny klasztor, w którym dziś znajduje się muzeum. Klasztor znany z jest z pięknych krużganków oraz wspaniałych fresków.

6 Dubrownik. Pałac Sponza

Imponujący pałac został zbudowany w XV wieku i jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków Dubrownika.

7. Dubrownik. Ulica Stradun

Głowna ulica w Dubrowniku, Stradun, zwana również Placa. Jest salonem miasta, niemal przez cały rok wypełnionym po brzegi turystami. Dawniej wypełniona była bogato dekorowanymi pałacami w stylu gotycko-renesansowym, jednak po trzęsieniu ziemi w 1667 roku zastąpiły je skromniejszej budowle barokowe. Dziś Stradun pełna jest sklepów, kawiarni i restauracji. Spacer po Stradunie jest idealną okazją do poznania miasta i jego mieszkańców.

8. Dubrownik. Muzeum Rity Ortowskiej

Muzeum poświecone jednej z najwiekszych artystek Dubrownika. Wizyta tu to wspaniała okazja do poznania historii miasta i jego kultury.

9. Dubrownik. Schody Hiszpańskie w Dubrowniku?

Na południe od ulicy Uz Jezuite, znajdują się monumentalne schody wzorowane na słynnych Schodach Hiszpańskich.

10. Dubrownik. Gundulićeva Poljana

Piękny zakątek, który każdego ranka zmienia swe spokojne oblicze, kiedy odbywa się tu wielkie targowisko, na którym sprzedawane są świetnej jakości lokalne produkty, owoce i warzywa. Stragany aż uginają się od miejscowych niezwykłości.

TdL

0 comments: