Astrid Lindgren World,

Szwecja | Świat Pippi Langstrumpf, czyli śladami Astrid Lindgren

11.9.23 mm 0 Comments

Do świata Astrid Lindgren wpada się, by poznać uroczą Pippi Pończoszankę i jej niesfornych przyjaciół. Park rozrywki "Astrid Lindgren World" jest miejscem wyjątkowym, bowiem szwedzka pisarka nie zgodziła się na kopiowanie i powstanie parków z bohaterami jej książek w innych częściach świata.

fot. astridlindgrensvarld.se

Idylliczne obrazy przedstawione w jej powieściach doskonale oddają charakter Smalandii. Astrid Lindgren znała miejsca, które opisywała. Jej dom rodzinny mieści się w Vimmerby. 
 
Wizyta w tym uroczym miejscu zadowoli poszukiwaczy świata baśni, dla których o miejscu podróży decyduje ulubiony serial czy literatura i szczególnie chcą rozbudzić pasję czytania wśród dzieci. Szlak śladami Astrid Lindgren sprawdza się idealnie. Przecież wśród jej dorobku literackiego znajduje się ponad 20 powieści i zbiorów opowiadań dla dzieci, również sztuki teatralne i słuchowiska radiowe. Wiele z jej powieści zostało sfilmowanych. Książki o Pippi stały się największym szwedzkim bestsellerem wszech czasów dla dzieci. Przetłumaczono je na 73 języki, a łączna suma wydanych egzemplarzy już w 2000 roku przekroczyła liczbę 10 mln.

 

Dom rodzinny Astrid Lindgren

Wizyta w rodzinnym domu Astrid Lindgren jest dowodem na to, że świat fikcji literackiej ma wiele wspólnego z rzeczywistością. Sielskie i anielskie krajobrazy szwedzkiej wsi posłużyły pisarce za inspirację do spisania historii psotnego "Emil ze Smalandii", "Dzieci z Bulerbyn", "Mio mój Mio". To również tutaj w zapuszczonym ogrodzie bawiła się niesforna, rudowłosa dziewięciolatka – Pippi Langstrumpf.
W Vimmerby, niewielkie miasteczku, na każdym kroku czuć ducha Astrid Lindgren. Poza jej domem rodzinnym jest jej pomnik i interaktywne muzeum poświęcone pisarce, a w parku rozrywki "Astrid Lindgren World" można spotkać wszystkich bohaterów jej książek. Nigdzie nie spotkacie podobnego miejsca. Szwedzka pisarka nie zgodziła się na kopiowanie i powstanie parków z bohaterami jej książek w innych częściach świata.


0 comments: