atrakcje Londynu,

Londyn | Tower Bridge, jedyny ruchomy most na Tamizie

19.9.23 Anonimowy 4 Comments

Przecina Tamizę, będąc zarazem jednym z najsławniejszych symboli Londynu. Zaraz po Big Benie, jest drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w stolicy Wielkiej Brytanii. Tower Bridge to jedyny ruchomy most spośród 29-ciu łączących oba brzegi Tamizy.fot. visitbritain.com

Dla amatorów długich, pieszych wycieczek po Londynie, bez wątpienia idealny będzie szlak pieszy nad Tamizą (Thames Path). Najsławniejsza rzeka Wielkiej Brytanii rozpoczyna swój bieg jako mała strużka wody w Cotswold Hills, na zachód od Londynu i płynie dalej pokonując 210 km, by na koniec znaleźć ujście w Morzu Północnym. Poszukujący wrażeń turyści mogą wybrać się 184 - milowym szlakiem wzdłuż Tamizy.

Ci, którym brakuje czasu na dalsze wędrówki, równie wiele atrakcji znajdą w samym Londynie, w pobliżu rzeki. Aby znaleźć się na drugim brzegu Tamizy trzeba koniecznie zaplanować trasę obejmującą zwiedzanie królewskich mostów. Przez wiele lat istniał tylko jeden – London Bridge, najprawdopodobniej zbudowany pierwotnie z drewna podczas rzymskiej okupacji Brytanii. Pierwszy kamienny most pochodzi z około 1200 r., był zamieszkały i często straszył głowami osądzonych złoczyńców, które umieszczano nad bramą. Obecny most pochodzi z lat 1967-72.


 

Architektura rzeczna Wielkiej Brytanii ma też swoją ikonę - Tower Bridge. Znajduje się w pobliżu Tower of London, stąd  jego nazwa. Wykonany w wiktoriańskim stylu z kamienia i stali wielki zwodzony most stworzył Horace Jones na początku lat 90-tych XIX wieku. Po 8 latach budowy, w 1894 roku oddano go do użytku. Cud inżynierii otwierał   ówczesny książę Walii, a później król Edward VII wraz z małżonką.

Tak bardzo charakterystyczny dziś dla Londynu most powstał z 11 tysięcy ton żelaza, ma 244 m długości, a każda z jego bliźniaczych wież wzniesiona na betonowych bazach mierzy 65 m. Natomiast każde przęsło waży około 1100 ton i podnosi się do góry (maksymalny kąt to 86 stopni, czyli prawie kąt prosty) w ciągu 1 min 30 sekund. Mechanizmy do podnoszenia przęseł są ukryte w obu wieżach.

Statystyki mówią, iż w pierwszym roku działania przęsła otworzyły się aż 6160 razy, a rekordowa aktywność przypadła na rok 1910, kiedy w ciągu doby most otworzono 64 razy. Obecnie most jest otwierany dużo rzadziej, bo około 1000 razy w roku.

W czasie II wojny światowej używany był przez niemieckie bombowce jako punkt orientacyjny. Tower Bridge był też bohaterem wydarzeń niezwykłych. W lecie 1912 roku angielski pilot Frank McClean przeleciał dwupłatowcem pomiędzy wieżami. Natomiast w 1952 roku, gdy przez most przejeżdżał dwupiętrowy autobus linii numer 78, przęsła mostu zaczęły się podnosić. Kierowca dodał gazu, szybując niejako nad otwartymi już przęsłami. Na całe szczęście "wylądował" cało i nikomu nic się nie stało.

Uważany ówcześnie za jeden z wielkich cudów inżynierii, obecnie leży na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków spacerowych. Jednak nie zawsze można było podziwiać Tamizę z samego mostu. W  latach 1909 - 1982 chodniki dla pieszych na Tower Bridge zostały zamknięte, ponieważ nagminnie rzucali się z niego do Tamizy samobójcy. Dziś na szczęście z różnych poziomów i chodników mostu można obserwować panoramę Londynu wzdłuż rzeki. W wieżach mostu znajduje się muzeum.

Jak dojechać


 • Stacje metra
  Tower Hill (District, Circle)
  London Bridge (Northern, Jubilee)

 • Autobusy
  15, 25, 40, 42, 47, 78,100, D1, P11, RV14 komentarze:

 1. Świetne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto pojechać. Naprawdę ciekawe miejsce

  OdpowiedzUsuń
 3. 35 yrs old Human Resources Assistant IV Rheta Caraher, hailing from Fort Saskatchewan enjoys watching movies like Bright Leaves and Ghost hunting. Took a trip to Mausoleum of Khoja Ahmed Yasawi and drives a Ferrari 512S. Sprawdz to

  OdpowiedzUsuń