Chiny,

Chorwacja, jak Chiny, ma swój Wielki Mur

1.7.23 mm 0 Comments

W Chorwacji, na półwyspie Pelješac, około 60 kilometrów na północ od Dubrownika, znajduje się niecodzienna atrakcja, znana turystom jako europejski mur chiński. Co to za miejsce? Skąd ta nazwa?

Mury obronne Stonu, wraz z innymi elementami infrastruktury obronnej, zostały zbudowane w celu ochrony tego cennego zasobu soli przed kradzieżą i niepożądanym dostępem. W ten sposób mury pełniły funkcję zarówno obronną, jak i gospodarczą. fot. travelerdeluxe

Zwrócony ku morzu Veliki Ston i Mali Ston w Kanale Neretvańskim łączą mury obronne, w których skład wchodzi dzisiaj aż 20 wież i twierdz. Miejsce jest wyjątkowe, bowiem historyczny system fortyfikacji, obejmujący obwarowanie, zalicza się do jednych z najdłuższych i najstarszych zachowanych murów obronnych w Europie.

Mury obronne w Stonie


Mury obronne w Stonie zostały zbudowane w XV wieku. Składają się z wielu wież obronnych, fortec i bram. Ich zbudowanie miało na celu ochronę miasta przed najazdami i zagrożeniami, choćby ze strony Turków. Kiedy powstały, łączna ich długość wynosiła 5,5 km. Dzisiaj możemy podziwiać tylko niewielki fragment murów - w sumie 890 m. Obecnie są uznawane za jedne z najdłuższych i najstarszych murów obronnych w Europie.
Na fortyfikacje składało się 40 wież i 7 twierdz. Dzięki nim miasto Ston (istotne w czasach Republiki Dubrownickiej) było rzeczywiście nie do zdobycia z lądu.

Fortyfikacje dla turystów


W czasach nowożytnych, kiedy militarna wartość fortyfikacji straciła znaczenie, mury powoli zaczęto rozbierać. Pozyskane kamienne bloki sprzedawano jako budulec. Na szczęście część ocalała, dzięki czemu mury Stonu są jednym z najważniejszych zabytków tego regionu. Od lat są popularnym miejscem turystycznym. Ich imponująca architektura i solidna konstrukcja przyciągają zwiedzających z całego świata. Wchodząc na mury, można cieszyć się malowniczymi widokami na miasto, okoliczne krajobrazy, a także na pobliskie słone jezera, które są związane z tradycją produkcji soli w regionie. Od ich szczytu można podziwiać piękne widoki na miasto i okolicę.

Wizyta na murach Stonu to nie tylko okazja do poznania historii i architektury, ale także do podziwiania piękna krajobrazu nadmorskiego. To popularne miejsce turystyczne, które przyciąga zarówno miłośników historii, jak i osób poszukujących pięknych widoków i atmosfery.

Ochrona jezior

 
Mury Stonu mają również praktyczne zastosowanie. Częściowo otaczają słone jeziora, znane również jako solniska, będące ważnym elementem ekosystemu i tradycji regionu.

Słone jeziora w Stonie są miejscem produkcji soli od wieków. Woda morska jest pompowana do jezior, a następnie odparowywana przez słońce, pozostawiając sól jako osad na dnie. Proces ten jest kontynuowany, aż do uzyskania pożądanej ilości soli.

Mury obronne Stonu, wraz z innymi elementami infrastruktury obronnej, zostały zbudowane w celu ochrony tego cennego zasobu soli przed kradzieżą i niepożądanym dostępem. W ten sposób mury pełniły funkcję zarówno obronną, jak i gospodarczą.

Dziś słone jeziora w Stonie są nadal wykorzystywane do produkcji soli, a turystom często oferuje się możliwość odwiedzenia tych miejsc i dowiedzenia się więcej o tradycjach i technikach produkcji soli w regionie.

TdL

 

 

0 comments: