Chorwacja,

Chorwacja | Jak podróżować samochodem

22.4.23 mm 3 Comments

Jak podróżować po Chorwacji własnym lub wynajętym samochodem? To proste. Liczne drogi zaprowadzą tu do urokliwych miast, malowniczych krajobrazów i pięknych plaż.

 
Chorwacja nie jest dużym krajem, ale dzięki prawie 27 000 kilometrów różnych dróg, jest idealna do zwiedzania samochodem, własnym lub wynajętym. Wspaniała kombinacja pięknego wybrzeża, spokojnych jezior, romantycznych pejzaży i malowniczych miasteczek zmienia każdy przejazd po Chorwacji w niesamowitą podróż. 

croatia.hr Chorwacka Wspólnota Turystyczna

Niezależnie od tego, czy wybierzesz dostępne i wygodne autostrady, którymi szybko dotrzesz do celu, czy regionalne drogi, które poprowadzą Cię wśród kalejdoskopu barw, czy lokalne dróżki, na których odkryjesz wiele nieznanych tajemnic, podczas podróży po Chorwacji czekają na Ciebie uśmiechy ludzi, zapachy natury i hymn życia.

 

Niezapomniane wrażenia z jazdy

Choć niektóre trasy niewątpliwie będą stanowić wyzwanie, widok na senne szczyty gór, falujące w oddali morze, pola złotych słoneczników, wpisane na listę UNESCO pomniki przyrody i ślady minionych czasów, zapewnią Ci niezapomniane wrażenia, które będziesz pamiętać przez lata.

 

1. Magistrala Adriatycka – jazda wzdłuż morza

Urządź własny Tour de Adriatic. Tylko samochodem, nie rowerem. Choć możesz też rowerem, kto ci zabroni? Jeśli dasz radę, tym lepiej dla ciebie.Magistrala Adriatycka kryje na swojej trasie mnóstwo skarbów, ale nie powiemy ci co robić ani dokąd dokładnie jechać. Jako prawdziwy poszukiwacz przygód dobrze wiesz, że największe przygody czekają w miejscach, które odkrywasz sam. Powiemy ci za to, co w tej trasie jest najpiękniejsze. To, że wije się ona wzdłuż chorwackiego wybrzeża. Tak więc przez całą drogę towarzyszyć ci będą przepiękne widoki!

2. Droga Mistrzów – przecinając góry

Mówi się, że Droga Mistrzów nazywana jest tak, ponieważ została zbudowana przez prawdziwych mistrzów. Trzeba być nie lada mistrzem, żeby przedostać się przez majestatyczne góry Welebit. Trzeba też być nie lada mistrzem, żeby zbudować drogę, która połączy Zagrzeb i Zadar, umożliwiając szybsze podróżowanie. Ale według nas, ta droga nazywa się tak, ponieważ czeka właśnie na ciebie! Przybądź do Chorwacji, przemierz całą tę trasę, rozkoszuj się świeżym powietrzem i oczywiście podziwiaj piękne widoki z gór.

 

3. Autostrada A5 (Slavonika) – droga w kolorze złota

Zastanawiałeś się kiedyś jak to by było znaleźć się w krainie złota?Nie? OK, ale chociaż mógłbyś udawać, że się zastanawiałeś? Byłoby miło, dzięki.No więc, nie musisz już się zastanawiać, bo możesz po prostu tam się znaleźć! Slawonia to kraina w Chorwacji, która charakteryzuje się bardzo płaskim ukształtowaniem terenu. Jeśli wspiąłbyś się na swój samochód, prawdopodobnie byłbyś tam najwyższym punktem. Ale nie martw się. To dlatego ta kraina jest niezwykła. Jej równiny usiane są polami pszenicy, a ich złoty kolor sprawia, że masz wrażenie, że znalazłeś się w krainie, gdzie przyroda jest ze złota. Zatrzymaj się tu, przysiądź w lokalnej knajpce i przekonaj się, że jedyną rzeczą, która jest bardziej złota niż ta kraina to serca niezwykle serdecznych mieszkańców Slawonii.

 

4. Trasa „Igrek” w Istrii – wielkie piękno małych rzeczy

Pewnie myślisz, że trasa „Igrek” na półwyspie Istrii nazywa się tak, ponieważ ma kształt „Y”? Masz rację. Naprawdę, nie zmyślamy. Ale wiesz co? Nie ma to znaczenia. Istria to bardzo spokojny region Chorwacji, do którego łatwo dotrzeć i który nie lubi zgiełku. Dlatego jest tu mnóstwo małych miasteczek, a nie ma wielkich miast. Ale nie myśl, że nie ma tu co zobaczyć. Ah, te wszystkie małe miasteczka. Każde z nich ma własną duszę i każde jest wyjątkowe. Motovun, Pazin, Pula, Poreč i inne. To twój wybór, czy zechcesz odkryć wielkie piękno tych małych miasteczek.

5. Droga Józefa – bajkowa droga

Najlepszym sposobem, aby zobaczyć wiele cudów natury i zabytków w regionie Lika i Karlovac, to wybrać się w podróż drogą Józefa. Nie martw się, nie musisz mieć na imię Józef, aby móc nią jechać.Gdy odwiedzasz miasto Karlovac, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przekonać się, dlaczego jest ono nazywane Miastem nad Czterema Rzekami. Gdy już doliczysz się wszystkich czterech rzek (Korana, Kupa, Mrežnica, Dobra) i nadal nie masz dość widoku wody, wybierz się do niezwykłego akwarium słodkowodnego Aquatika. Jeśli nadal nie masz dość, idź do jakiejkolwiek restauracji i zasmakuj ryby słodkowodnej złowionej w jednej z tych czterech rzek.Po mieście Karlovac warto udać się do miasta Ogulin. Miasto to nazywane jest również „stolicą bajek”. To tu urodziła się autorka książek dla dzieci Ivana Brlić-Mažuranić, a jej dzieła otrzymują nowe życie w wyjątkowym muzeum, gdzie można obejrzeć interaktywne instalacje multimedialne. Wyrusz w podróż do krainy bajek.
 
za croatia.hr 
Chorwacka Wspólnota Turystyczna


3 komentarze:

  1. Warto wiedzieć

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę kupić tak auto, aby się nie zawieść. Jak to widzicie? Czy takie sprawdzenie samochodu przed zakupem w Warszawie ma większy sens - https://motocontroler.com/sprawdzanie-auta-warszawa/
    ? Wykryją problemy?

    OdpowiedzUsuń