bazylika Eufrazjusza,

Najpiękniejsze zabytki Chorwacji

10.1.23 Anonimowy 3 Comments

Witajcie w Chorwacji! W kraju, w którym bogate dziedzictwo kulturowe odkrywać można we wnętrzach licznych muzeów, galeriach i kościołach, które dzisiaj, jako zabytki klasy “O”, tworzą ważny rozdział Listy Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To też czarujący śródziemnomorski kraj, w którym nawet krótki spacer przemienia się w ciekawą wędrówkę po tysiącletnich fundamentach bogatej i chwalebnej historii.

Przemierzcie mozaikę białych, kamiennych ulic i uliczek, zajrzyjcie do gwarnych portów nadbrzeżnych miast Istrii, Kvarneru i Dalmacji albo wdrapcie się zielonymi serpentynami Środkowej Chorwacji do bajecznych twierdz i pałaców, gdzie każdy krok tutaj stanowić będzie nowe doświadczenie. Doświadczenie szczególne, bo na jej przestrzeni krzyżują się i uzupełniają aż cztery kręgi kulturowe- Zachód i Wschód przeplatają się z kulturą środkowoeuropejską i śródziemnomorskim Południem. Chorwacja jest też krajem o największej ilości miast i miasteczek w obszarze basenu Morza Śródziemnego.
Jeżeli interesuje Was kultura antyczna, rozpocznijcie wędrówkę od wspaniałych zabytków rzymskiej Puli, przez największe zbadane forum po wschodniej stronie Adriatyku w Zadarze i dojedźcie do cudownego Pałacu Dioklecjana w Splicie. Wędrując przez kolejne epoki, od czasów zadarskiego przedromańskiego Kościoła świętego Donata z IX wieku, zatrzymajcie się w romańskim mieście – pomniku kultury - Trogirze czy też na wyspach Krk i Rab. Po lekcji gotyku w Zagrzebiu, Pazinie czy na przykład w miejscowości Ston na Półwyspie Pelješac, odkryjcie renesansowy Osor na wyspie Cres, katedrę w Szybeniku, wyspy Hvar i Korčulę oraz, na koniec, niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju Dubrownik. Blask baro-ku odnajdziecie w Varaždinie, Bjelovarze i Vukovarze, a  dziedzictwo architekto-niczne XIX wieku w Rijece, Osijeku i w Zagrzebiu.

Katedra św. Jakuba w ŠibenikuKatedra św. Jakuba wzniesiona między 1431 i 1535 rokiem jest świadkiem ważnych zmian w sztuce na obszarze między Północnymi Włochami, Dalmacją i Toskanią w XV i XVI wieku. Trzech architektów - Francesco di Giacomo, Juraj Dalmatinac i Nikola Firentinac – stworzyli strukturę zbudowaną z kamienia wykorzystując jedyną w swoim rodzaju technikę budowy kopuły katedry. Wynikiem jest harmonia kamiennej całości, metody układania i absolutnej harmonii wnętrza katedry.


Pałac Dioklecjana i średniowieczny Split


Pałac cesarski jest jednym z najciekawszych dzieł architektury późnego antyku, nie tylko ze względu na to, jak dobrze zachowane są poszczególne części i całości, ale również ze względu na szereg oryginalnych form architektonicznych, które są zwiastunem nowej wczesnochrześcijańskiej, bizantyjskiej i wczesnośredniowiecznej sztuki. Katedra zbudowana została w średniowieczu przy wykorzystaniu materiałów z antycznego mauzoleum. Kościoły romańskie, gotyckie, renesansowe i barokowe pałace znajdują się wewnątrz murów rzymskich tworząc harmonijną całość.


Stare miasto Dubrownik


„Perła Adriatyku“ stał się ważnym mocarstwem w basenie Morza Śródziemnego po XIII wieku. To późnośredniowieczne, zaplanowane miasto w południowej części wybrzeża chorwackiego, w swojej historycznej części pod górą Srđ zachowało przez wieki do dnia dzisiejszego charakter jedynego w swoim rodzaju kompleksu otoczonego murami, który zajmuje znaczące miejsce w historii urbanistyki. Mimo, iż został mocno zniszczony podczas trzęsienia ziemi w 1667 roku, udało się w nim zachować gotyckie, renesansowe i barokowe kościoły, klasztory, pałace i fontanny.


Wczesnochrześcijański kompleks bazyliki Eufrazjusza w Poreču


Jego nazwa pochodzi od biskupa Eufrazjusza, który w połowie VI wieku przebudował katedrę i udekorował ją mozaikami. Przed przebudową w tym miejscu istniały przynajmniej dwie fazy wczesnochrześcijańskich budowli. W Poreču chrześcijaństwo datuje swoje początki już w IV wieku, a bazylika, atrium, baptysterium i pałac biskupi są znakomitymi przykładami architektury sakralnej, zaś sama bazylika w wyjątkowy sposób łączy elementy klasyczne i bizantyjskie. Apsyda jest bogato zdobiona mozaikami, jednymi z najbardziej znanych tego rodzaju w Europie.


Zabytkowe centrum Trogiru


Trogir to świetny przykład ciągłości miasta. Ortogonalny układ ulic tej wyspiarskiej osady pochodzi z czasów greckich, a późniejsi władcy upiększyli je wyjątkowymi budynkami publicznymi, mieszkalnymi i twierdzami. Obok pięknych kościołów romańskich podziwiać możemy budowle renesansowe i barokowe. Najcenniejsza jest katedra w Trogirze z portalem zachodnim, który jest arcydziełem mistrza Radovana i najwspanialszym przykładem sztuki romańsko-gotyckiej w Chorwacji.


źródło croatia.hr


3 komentarze:

 1. Świetny blog. Szkoda że rzadko spotyka się takich stron w internecie.
  Zapisuję stronę do ulubionych, oby tak dalej!
  :)

  OdpowiedzUsuń
 2. :-) Super wpis o Chorwacji!
  Jestem wielką miłośniczką tego kraju i zawsze chętnie czytam o wspomnieniach innych osób, którzy byli w regionach Dalmacji.
  Zapraszam na moją relację z jesiennego wypadu do Trogiru :-)
  http://www.polako.eu/trogir-perla-regionu-dalmacji/

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecamy odwiedzić Istrię. To przepiękny chorwacki region, który potrafi zaskoczyć. Chorwacja jest szczególnie lubiana przez europejskich turystów. Nic dziwnego! Jest zachwycająca.

  OdpowiedzUsuń