ekologiczny hotel,

Mercure Katowice Centrum. Inteligentny, zrównoważony, ekologiczny hotel

10.1.23 mm 0 Comments

11 tysięcy umieszczonych na fasadzie roślin na każdym przyjezdnym robi niesamowite wrażenie. Obraz utkany z kwiatów jest wizytówką wyjątkowego hotelu Mercure Katowice Centrum, zaskakującego gości jakością i nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

Katowicki Mercure rozwija się ekologiczne i jest idealnym przykładem na to, jak powinno wyglądać zrównoważone podejście do hotelarstwa
 
Na jasnej elewacji czterogwiazdkowego hotelu umieszczone są dwie takie konstrukcje. Jedna - większa, znajduje się vis-a-vis wejścia na dworzec, będąc zarazem największą zieloną ścianą w Katowicach. Drugi pionowy dywan z kwiatów zlokalizowany jest od strony torów kolejowych. Zielone ściany są zaledwie jednym z ekologicznych rozwiązań, jakie skrywa Mercure Katowice Centrum. Między innymi zasady zrównoważonego rozwoju i zaangażowanie na rzecz środowiska sprawiły, iż Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego uhonorowało go w kategorii Najlepszy Budynek Ekologiczny 2021. Zdobył również nagrodę MP Power Awards w kategorii Zielony obiekt. Posiada też najwyższy, platynowy certyfikat LEED w kategorii Building Design and Construction. Konkurencja ma czego zazdrościć.
 

Położenie

 Zielone ściany są zaledwie jednym z ekologicznych rozwiązań, jakie skrywa Mercure Katowice Centrum

W hotelu przygotowano wygodną przestrzeń do spotkań i pracy

Usytuowanie hotelu jest jego kolejnym wielkim atutem. Na mapie Katowic usadowił się przy ul. Młyńskiej 6, tuż przy dworcu kolejowym i autobusowym, oko w oko z Galerią Katowicką.
Lokalizacja w samym centrum miasta pozwala na szybki i sprawny dojazd w każdy zakątek Katowic, ale także możliwość sprawnego przybycia tu pociągiem czy autobusem. To wielki atut. Dla gości biznesowych położenie jest wyjątkowo atrakcyjne - w odległości kilometra od Międzynarodowego Centrum Kongresowe czy Centrum biznesowego KTW. W promieniu kilometra jest też hala widowiskowa "Spodek", co jest dobrą informacją dla osób odwiedzających Katowice podczas największych wydarzeń sportowych, koncertów, wystaw i targów.
W hotelu jest też część biznesowa - oferuje 2 700 m kw. powierzchni biurowej - poza przestronnymi salami konferencyjnymi przygotowano tu wygodną przestrzeń do pracy. Położenie tuż przy dworcu, w samym centrum Katowic, sprawia że na wszystkie spotkania dotrzeć można na czas.

 

Eco hotel

Katowicki Mercure rozwija się ekologiczne i jest idealnym przykładem na to, jak powinno wyglądać zrównoważone podejście do hotelarstwa. Wdrożone tu zasady widoczne są na pierwszy rzut oka i na wielu płaszczyznach.
Słynna zielona ściana jest nie tylko największą tego typu ozdobą w mieście, ale znakiem rozpoznawczym hotelu. Jest też niezwykle praktyczna - latem dzięki roślinom zajmującym łącznie powierzchnię 200 m kw., hotel znacznie mniej się nagrzewa, co wpływa na mniejsze użycie klimatyzacji. I tu kolejne ciekawostka - do nawadniania zielonej, żywej ściany używa się tu systemu odzyskiwania wody deszczowej.
Inteligentnych nowoczesna nieruchomość wizję przyszłości zrównoważonego hotelarstwa prezentuje na wielu polach, korzystając choćby z umiejscowionego na dachu systemu fotowoltaicznego. Panele solarne (200 m kw) produkują 30 kilowatów. Promieniowanie słoneczne odbija zastosowana biała membrany dachowa i jasna kostka brukowa.
W hotelu stale monitorowane jest zużycie energii (np. windy wyposażone są w system odzyskiwania energii ) oraz zużycia wody, w garażu podziemnym są stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Ogranicza się tu również plastik, nie ma kubków, butelek czy słomek wykonanych z plastiku, a współpraca z lokalnymi dostawcami produktów do gastronomii pomaga zmniejszać ślad węglowy generowany przez transport. Ciekawostką jest też mieniący się na zielono bar, ulokowany tuż przy lobby. Wykonano go ze zużytych szklanych butelek. Z kolei mural z katowickim Spodkiem przy recepcji przypomina gościom, iż są w Katowicach, mieście przechodzącym zieloną transformację. Przy okazji warto zwrócić uwagę na stare rowery i lampy z tradycyjnego górnictwa węglowego, które jako elementy dekoracyjne otrzymały drugie życie.

 

Pokoje


Barwy w pokojach koją zmysły i wyciszają, wprowadzą w nastrój pełen spokoju i harmonii

Pokoje są przygotowane tak, aby można było odpocząć po aktywnym dniu

Proekologiczne podejście widać też w pokojowych łazienkach

 
Mercure Katowice Centrum oferuje gościom 268 pokoi rozmieszczonych na 8 piętrach, od standardowych pokoi dwuosobowych Classic po pokoje typu Privilege o podwyższonym standardzie.
Otulające ciepłem pomieszczenia zaprojektowano w kolorach ziemi. Barwy koją zmysły i wyciszają, wprowadzą w nastrój pełen spokoju i harmonii, przy pomocy grafik wykorzystując ducha lokalności. Zastosowano tu naturalne materiały i wyposażenie z recyklingu, drukowane materiały hotelowe zastąpiono cyfrowymi rozwiązaniami (kody QR). Akcesoria i dodatki wprowadzają spokój. Pokoje są przygotowane tak, aby można było odpocząć po aktywnym dniu. Co ciekawe, są idealnie wyciszone. Mimo gwaru za oknem w pomieszczeniach panuje błoga cisza.
Proekologiczne podejście widać też w pokojowych łazienkach. Na gości czekają kosmetyki w większych opakowaniach wielokrotnego użycia, które można ponownie napełniać.
Korzystać można z rozgrzewających kaw i herbat, także z zestawu do prasowania będącego na wyposażeniu pokoi.
 

Śniadania i nie tylko

Śniadania podawane są w formie bufetu

Restauracja WineStone dostępna jest nie tylko dla hotelowych gości

Śniadania są wybitne. I choć talerze śniadaniowe są tu mniejszych rozmiarów niż standardowe, co ma ograniczyć marnowanie żywności, nikt nie wyjdzie stąd głodny, a konkurencja może się od katowickiego hotelu Mercure wiele nauczyć. W serwowanych w formie bufetu potrawach dominują produkty regionalne pozyskiwane od lokalnych producentów. Idealnie wybrano dostawców wędlin i serów. Wielkie brawa.
Jet tu też Restauracja WineStone, dostępna nie tylko dla hotelowych gości. Kulinarny koncept kusi bogatym wyborem win z całego świata i regionu. Można tu spróbować m.in. win z Winnicy Silesian, położonej w sercu Dolnego Śląska na przedgórzu Sudeckim.
Na gości czeka też zróżnicowane menu, składające się ze starannie wyselekcjonowanych składników, a także lokalne specjały. Do dyspozycji gości jest tu też Under The Green Wall Bar.
 

Siłownia

Nikt nie musi rezygnować z treningu podczas wizyty w katowickim Mercure. Dostosowana do potrzeb gości siłownia w pełni spełnia swe zadanie.
Czeka na ostatnim piętrze, kusząc niepowtarzalnym widokiem na katowicką architekturę. Przy takich obrazach ćwiczy się zdecydowanie przyjemniej, działając przy okazji na rzecz środowiska. Goście na ergometrach w siłowni produkują bowiem prąd.

Parking

Hotel posiada podziemny parking wyposażony w 70 miejsc postojowych. Mercure Katowice Centrum oferuje też gościom stacje ładowania pojazdów w garażu podziemnym i na placu przed hotelem.

Zwierzęta

Osoby podróżujące z czworonogami ucieszy fakt, iż hotel jest przyjazny zwierzętom. Tutaj są one nie tylko w pełni akceptowane, ale przyjmowane z zachwytem.

Kontakt

Młyńska 6
40-098 Katowice
tel. 32 797 88 00

fot. Travelerdeluxe


0 comments: