EUROPA,

Litwa, czyli atrakcje i kuchnia Wilna, Troków, Kowna

17.5.23 mm 0 Comments

Historię Litwy przez wieki kształtowały wpływy wielu kultur, choć mimo tego kraj zachował swą odrębność. Wizyta na Litwie inspiruje i energetyzuje, a sam kraj swym gościom ma do opowiedzenia wiele wiele historii i do zaoferowania wiele doświadczeń.

W Wilnie ślady historii znajdziesz smakując różnorodnych potraw tradycyjnej kuchni, spacerując miejskimi ulicami czy odwiedzając litewskie zabytki.

Litwa to kraina kształtowana przez długie wieki, z niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Tutaj na każdym kroku zobaczysz różne style i rozpoznasz różne wpływy – bałtyckie i europejskie, wschodnie i zachodnie, które wspólnie tworzą niezapomnianą mozaikę. Ślady historii znajdziesz smakując różnorodnych potraw tradycyjnej kuchni, spacerując miejskimi ulicami czy odwiedzając litewskie zabytki.
Podczas gdy, wpisana na listę UNESCO architektura oraz bogata kuchnia, opowiadają historie z przeszłości, teraźniejszość wyłania się na tętniącej życiem scenie kulturalnej pełnej nieoczekiwanych miejsc, kolorowych festiwali i cudów dla smakoszy. Odwiedź Litwę, by odkryć bogactwo doświadczeń kulturowych i zaplanuj swoje własne przeżycia!

Czytaj też

 

Wilno, Troki, Kowno. Plan na City Break - kilka miast w jeden weekend


Litwa, a w szczególności jej stolica są bardzo dobrze skomunikowane - to jedna z wielu tutejszych zalet. Po wylądowaniu w Wilnie, w ciągu 15 minut z łatwością dotrzesz do centrum miasta bez zbędnego tracenia czasu na stanie w korkach.
 
Będąc w Wilnie, poświęć trochę czasu na zanurzenie się w warstwach historii, ukrytych w krętych uliczkach Starego Miasta. W ciągu godzinnego spaceru po starówce napotkasz barokowe kościoły zbudowane przez włoskich mistrzów, malowidła ścienne zdobiące ściany dzielnicy żydowskiej i  kawiarnie z bogatą ofertą - od żołędziowej kawy (lokalny specjał) po instagramowy chłodnik z buraków. Aby naprawdę poczuć to miasto, warto na chwilę zmienić perspektywę i wzbić się balonem ponad czerwone staromiejskie dachy. To rzadka dla europejskiej stolicy forma „transportu”! A jeśli Twoim żywiołem jest woda, a nie powietrze, koniecznie spróbuj spływu kajakowego rzeką Wilią.
 
Oczywiście Wilno można oglądać z wielu perspektyw… Możesz zwiedzać katakumby rozciągające się pod placem Katedralnym, podziwiać sztukę uliczną w żartobliwej „republice” Zarzecza lub wspiąć się na jedno ze stromych wzgórz otaczających Stare Miasto, by stamtąd podziwiać miejską panoramę.
 
Poza Wilnem warto odwiedzić inne miasta, np. Troki czy Kowno. Podczas gdy Troki są idealnym kierunkiem na jednodniową wycieczkę, Kowno, znajdujące się niecałą godzinę jazdy od Wilna, zasługuje na własny plan podróży. Miasto  jest również dobrym wyborem dla osób szukających niestandardowych rozrywek! Znajdziesz tam jedne z najlepszych i najbardziej osobliwych muzeów w regionie, np. Muzeum Diabłów – eklektyczną kolekcję zawierającą posągi, maski, obrazy i tysiące innych przedstawień demonów, chochlików i innych nikczemnych istot. Zwiedzając Kowno, będziesz miał okazję zobaczyć, jak wyglądało europejskie miasto w latach 30. XX wieku, dzięki temu, że wiele modernistycznych budynków zachowało się tam w bardzo dobrym stanie.

Litwa. Miejsca światowego dziedzictwa UNESCO – dostępne dla wszystkich


Litwa chce pokazywać i dzielić się swoim wielokulturowym dziedzictwem ze światem. Cztery z wielu zabytków Litwy wpisane są na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i można je zwiedzać o każdej porze roku.

Stare Miasto w Wilnie. Jako polityczne centrum Wielkiego Księstwa Litewskiego, od XIII do końca XVIII wieku, Wilno było źródłem inspiracji dla budowniczych miast z całego regionu. Dziś, nawet 5-minutowy spacer po wileńskiej starówce, odsłoni bogatą mozaikę gotyckich, renesansowych, barokowych i klasycystycznych budynków, harmonijnie uzupełniających średniowieczny układ miasta i jego walory przyrodnicze.

Mierzeja Kurońska. Wąski (0,4 km w najwęższym miejscu) półwysep, jakim jest Mierzeja Kurońska, zamieszkiwano od czasów prehistorycznych. Niegdyś było to surowe miejsce do życia, którego wydmy piaskowe przykryły całe wioski. Obecnie, dzięki nieustannym wysiłkom mieszkańców Mierzei, zmieniła się ona w piękną i spokojną oazę, zwaną czasem Bałtycką Saharą.
 
Stanowisko archeologiczne Kernavė. Położone zaledwie 30 minut jazdy od Wilna, Kernavė jest definicją wielowarstwowości. Przez blisko 10 000 lat miejsce to było domem dla wielu kultur. Obecnie można tam zobaczyć pozostałości grodów, pogańskich miejsc pochówku i inne zabytki z okresu od późnego paleolitu do średniowiecza.

Litwa - tradycyjne smaki. Nigdy nie wędruj z pustym żołądkiem

Potraw tradycyjnej kuchni wręcz trzeba tu spróbować. Należy do nich między innymi chłodnik litewski

Podczas zwiedzania Litwy przygotuj się na liczne kulinarne zaskoczenia! Podczas pobytu będziesz miał okazję próbować potrawy, które są zarówno smaczne, jak i atrakcyjne wizualnie! Oto tylko kilka, na które warto zwrócić uwagę: 

Šaltibarščiai – trudna do wymówienia (spróbuj!), zimna, różowa zupa, podawana z ziemniakami ułożonymi z boku talerza… Rozjaśni nawet najbardziej kolorowy dzień!
Šakotis – nazywany jest „ciastem z drzewa”. Ten kulinarny cud przygotowuje się na otwartym ogniu, podobnie jak pieczeń na rożnie. Jeżeli chcesz możesz go sam upiec, podczas odwiedzin w muzeum Šakotis!
Kibinai – to pikantne ciasto, wprowadzone przez Karaimów – mniejszość turecką, która osiedliła się na terenie Litwy 600 lat temu. Ciasto, związane z miastem Troki, występuje w co najmniej kilkunastu odmianach (z baraniną, wieprzowiną, serem, szpinakiem, grzybami, a nawet czekoladą).
Gira – sfermentowany napój z żytniego chleba, który idealnie ochłodzi Cię w upalny, letni dzień lub pomoże pokonać hojną porcję placków ziemniaczanych.
0 comments: