Apokreo,

Karnawał Apokreo - najatrakcyjniejsza impreza na Cyprze

16.3.13 Anonimowy 7 Comments

Barwne parady, fantazyjnie ubrani ludzie i szalone tańce... Tak wygląda Apokreo, czyli karnawał na Cyprze. Na 10 dni Limassol każdego roku staje się centrum hucznej zabawy. Szalona atmosfera tego miejsca porwie do tańca największego ponuraka.
Karnawał na Cyprze fot. Travelerdeluxe


Cypryjski karnawał rozpoczął  się w tłusty czwartek, 7 marca. Jego punktem kulminacyjnym jest Wielka Parada, która w tym roku odbędzie się  już 17 marca. Przez cały czas na ulicach miasta trwają szalone imprezy. Kolejne organizowane są w lokalnych klubach i tawernach. Każdy znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce do świętowania. Oczywiście najlepiej znaleźć się w centrum wydarzeń. Kończąca karnawał na Cyprze Wielka Parada przejdzie przez Makarios III Avenue w Limassol.  Obecność w tym miejscu jest wręcz obowiązkowa.

Dawniej i dziś

Karnawał to nie wymysł naszych czasów. Był obchodzony jeszcze w starożytnej Grecji. Huczne imprezy organizowane były na cześć Dionizosa, boga religijnych obrzędów. Starożytni Grecy bawili się do upadłego, zawsze przebrani w kolorowe stroje i maski. Na Cyprze utrzymano ten zwyczaj. Z czasem powiązano go z chrześcijańską Wielkanocą i obchodzono go tuż przed rozpoczęciem postu. Ponieważ Wielkanoc jest świętem ruchomym i każdego roku przypada w innym czasie, podobnie jest w przypadku karnawału.

Dzisiaj na Wyspie Afrodyty świętuje się karnawał niemal tak samo  jak w dawnych czasach. Mieszkańcy Cypru ubierają się w kolorowe kostiumy, dziwaczne maski i bawią się do utraty tchu. Zabawy organizowane są niemal we wszystkich miastach Cypru, jednak aby poczuć prawdziwego ducha karnawału, należy wybrać się do Limassol, drugiego co do wielkości miasta na wyspie.

W obchodzeniu karnawału na Cyprze nie ma nic przypadkowego. W pierwszą niedzielę organizowane są wielkie parady przebierańców „Wejście Króla Karnawału”. Później następuje tydzień „szalonych masek”. Można powiedzieć, że to czas dany dzieciom.  Przebrane za ulubione postaci wędrują od domu do domu rozśmieszając mieszkańców. Poza zabawą w chodzeniu mają też konkretny interes – zbierają słodycze, ciastka, a nawet drobne pieniądze. Ostatnia niedziela Apokreos to wielkie, kolorowe parady i huczne zabawy taneczne odbywające się do samego rana dnia następnego.

Czas na odpoczynek

Poniedziałek po zakończeniu karnawału na Wyspie Afrodyty jest dniem wolnym od pracy. Rodziny spędzają go zazwyczaj na piknikach jedząc na świeżym powietrzu własnoręcznie przygotowane potrawy. tego dnia nie można jeść mięsa, menu jest więc warzywno-owocowe. To również bardzo kolorowy dzień. Cypryjskie rodziny tradycyjnie puszczają w tym dniu piękne latawce.

© Redakcja

7 komentarzy:

 1. Świetna impreza

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale fajna zabawa. Tylko dlaczego tam teraz jest karnawał?

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieźle. Szkoda, ze u nas nie ma takich imprez

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna impreza

  OdpowiedzUsuń
 5. Smerfy na ulicach. hahaha

  OdpowiedzUsuń
 6. PojechaneWakacje.pl17 marca 2013 21:38

  Z całą pewnością warto zobaczyć to święto na Cyprze. Szczerze polecamy. Jest mnóstwo dobrej zabawy i pozytywnie nastawionych do życia ludzi

  OdpowiedzUsuń
 7. No, teraz to chyba odechciało im się bawić

  OdpowiedzUsuń