atrakcje Cypru,

Cypr. Co robić podczas wakacji

28.8.12 Anonimowy 0 Comments

Cypr wielu ludziom kojarzy się z pięknymi plażami i słodkim leniuchowaniem w promieniach słońca. Warto jednak pokusić się o zwiedzanie tutejszych miast. Na Wyspie Afrodyty znajdują się cztery duże miasta – Nikozja, będąca stolicą kraju i leżącą w centrum wyspy oraz Larnaka, Limassol i Pafos wzdłuż północnego wybrzeża.

fot. Travelerdeluxe.pl


Są to nowoczesne centra handlowo-biznesowe, posiadające stare miasta z pięknymi historycznymi budynkami, gdzie można chodzić wąskimi uliczkami i szperać na interesujących targach i w centrach handlowych.

Nikozja łączy w sobie historię i nowoczesność. Wyróżnia ją jej stara dzielnica, otoczona murem weneckiej fortecy z piaskowca, nad którą góruje kosmopolityczne miasto. Limassol – drugie co do wielkości miasto wyspy – jest centrum przemysłu winnego i kwitnącym kurortem turystycznym znanym ze swojego różnorodnego życia nocnego.   W Larnace natomiast, wyróżniającej się swoją mariną i wysadzaną palmami promenadą, znajdują się ważne sanktuaria chrześcijańskie i islamskie. Pafos, znajdujący się na zachodzie, stanowi skarbnicę archeologiczną z jednymi z najwspanialszych mozaik na Morzu Śródziemnym.

Nikozja

Stolica wyspy, jako nowoczesne centrum handlowo-biznesowe i miejsce starej kultury, łączy w sobie zarówno rzeczy stare jak i nowe. Centrum miasta stanowi stara dzielnica otoczona murem weneckiej fortecy z piaskowca z fosą i bastionami w kształcie serca.

Meczety i palmy nadają miastu orientalną atmosferę. Warto przejść się wąskimi uliczkami, nad którymi wiszą balkony, i pięknie odrestaurowanymi strefami pieszych ze sklepami z rękodziełami, kawiarniami i tawernami. Urzeka Katedra Św. Jana z jej freskami i wspaniałym muzeum ikon bizantyjskich. Wieczorem warto wybrać się na koncert na fosie lub odwiedzić wystawę przy Bramie Famagustańskiej, jednego z trzech oryginalnych wejść do starego miasta, które zostało odrestaurowane i stanowi centrum kulturowe.

Nowe miasto rozciąga się poza mury. Posiada ono nowoczesne europejskie centrum w wysokimi budynkami, biurowcami, sklepami i kawiarniami z ogródkami, rozciągającymi się na obszary mieszkalne.

Muzeum Cypryjskie, będące jedną z głównych atrakcji miasta, przedstawia najlepszą kolekcję artefaktów architektonicznych na wyspie, między innymi rzymską statuetkę Afrodyty z Soli z pierwszego wieku naszej ery i oryginalną mozaikę Lady i Łabędzia, natomiast Muzeum Leventis przedstawia historię miasta.

Limassol


Serce miasta stanowi tu stare miasto z jego wąskimi uliczkami, wychodzącymi ze starego portu rybackiego. Średniowieczny zamek w Limassol był miejscem zaślubin Ryszarda Lwie Serce, Króla Anglii, i Berengarii z Nawarry, a obecnie znajduje się tu Cypryjskie Muzeum Średniowiecza.

W ostatnich latach miasto się rozrosło i obecnie obejmuje 15 kilometrowy odcinek linii brzegowej, wysadzony hotelami i apartamentowcami, przeplatanymi gajami eukaliptusowymi i połączonymi promenadą, cieszącą się popularnością wśród spacerowiczów i biegaczy.

Mieszkańcy miasta znani są ze swojego uwielbienia dla zabawy, a więc nie dziwi zróżnicowane życie nocne miasta. Wszystkie rodzaje tawern, dyskotek i klubów otwarte są cały rok, a bary plażowe wzdłuż wybrzeża rozszerzają tę ofertę. Odwiedź Festiwal Wina we wrześniu lub baw się podczas karnawału na paradzie przebierańców i na innych imprezach w lutym. Możesz także przyjść na koncert pod gwiazdami w grecko-rzymskim teatrze w Kurion.

Larnaka


Meczet Hala Sultan Tekke wybudowany ku czci ciotki Proroka Mohammeda, który zmarł na skutek upadku z konia, stanowi ważne miejsce muzułmańskich pielgrzymek. Jego minaret wznosi się wśród gaju wysokich palm i cyprysów, migocząc jak fatamorgana na skraju Słonego Jeziora, ulubionego zimowego siedlisko flamingów i innych ptaków wędrownych.

Larnaka była drugim domem Św. Łazarza, który mieszkał tutaj po swoim wskrzeszeniu a następnie stał się pierwszym Biskupem. Imponujący, X-wieczny Kościół Św. Łazarza w centrum miasta został wzniesiony nad grobowcem świętego i stanowi jeden z najdoskonalszych przykładów architektury bizantyjskiej na Cyprze.

Miasto Larnaka zostało wybudowane nad starożytnym miastem Kition, bogatym portem morskim i głównym centrum handlu miedzią a następnie twierdzą fenicką. Jej szczątki można dzisiaj zobaczyć w cykolopowych murach zrobionych z ogromnych bloków kamiennych i kompleksie mykeńskich świątyń z XII wieku p.n.e.

Koniecznie trzeba przejść się wzdłuż wysadzonej palmami, nadmorskiej promenady zwanej “Phinikoudes” i obserwować ludzi w jednej z wielu kawiarni lub restauracji z ogródkiem. W pobliskiej marinie można spotkać przyjazną społeczność lokalnych właścicieli jachtów oraz żeglarzy z całego świata.

Pafos

W czasach starożytnych Pafos był przez 600 lat stolicą Cypru, w związku z czym jego dziedzictwo archeologiczne jest tak wielkie, że UNESCO umieścił całe miasto na swojej Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego.

Są tu misterne mozaiki podłogowe willi, sięgające okresu rzymskiego, ukazujące sceny z mitologii greckiej, uważane za jedne z najwspanialszych w całym wschodnim basenie Morza Śródziemnego. Podobnie imponujące są podziemne Grobowce Królewskie wykute w twardej skale i ozdobione kolumnami doryckimi. Warto zobaczyć również Kolumnę Św. Pawła, gdzie jak mówi legenda Apostoł został wychłostany zanim nawrócił prokonsula rzymskiego Sergiusza Pawła na Chrześcijaństwo i sprawił, że Cypr stał się pierwszym krajem na świecie rządzonym przez Chrześcijanina.

Miasto oferuje całą gamę noclegów, od luksusowych hoteli przy plaży, posiadających wszelkie udogodnienia, takie jak spa, centra konferencyjne, baseny ze świeżą i słoną wodą i egzotyczne ogrody, do apartamentów hotelowych dla osób oszczędnych.

W mieście można delektować się apetycznymi przysmakami w wielu niedrogich restauracjach, serwujących zarówno kuchnię lokalną jak i międzynarodową. Liczne letnie festiwale dają okazję zobaczenia opery klasycznej pod gwiazdami w romantycznej oprawie średniowiecznego zamku wznoszącego się nad portem w Pafos. Można także tańczyć do najnowszych rytmów w licznych miejscach rozrywki, będących częścią zróżnicowanego życia nocnego nowoczesnego miasta. Pafos Cię nie rozczaruje.źródło visitcyprus.com


0 comments: