EUROPA,

Litwa | Wilno ma pomnik poświęcony Frankowi Zappie

13.2.23 mm 1 Comments

Co wiąże Franka Zappę z Wilnem? Cóż, stolica Litwy faktycznie jest jednym z dwóch miejsc na świecie, gdzie można zobaczyć jego pomnik. 

 

Pomnik Franka Zappy odsłonięto w Wilnie w 1995 roku. Kopię rzeźby ofiarowano w prezencie ojczystemu miastu Franka Zappy Baltomore

Mimo że Frank Zappa w żaden sposób nie był związany z Litwą, jego wolny duch wywołał tu żywy oddźwięk. Niestety, sam muzyk nigdy się nie dowiedział o pomniku — zmarł wcześniej niż powstała rzeźba. Podczas pobytu w Wilnie warto oddać hołd legendarnemu muzykowi i zobaczyć alternatywną stronę miasta. Ciekawym obiektem jest też znajdująca się obok ściana, na której można  obejrzeć wyjątkową sztukę uliczną.

Krótka historia Franka Zappy w Wilnie

Historia pomnika jest doprawdy komiczna. Po wizycie w USA artysta Saulius Paukštys opowiedział wszystkim historię o tym, jak zaprzyjaźnił się ze słynnym muzykiem. Nie była to prawda, jednak Frak Zappa przyciągnął uwagę innych litewskich artystów i stał się symbolem wolności. Rzeźbiarz Konstantinas Bagdonas, znany w okresie radzieckim ze swoich pomników Lenina, stworzył legendarną rzeźbę Zappy jako symbol nowej ery postsowieckiej na Litwie.

Najpierw planowano postawić ją obok Gimnazjum Sztuk Pięknych im. M. K. Čiurlionisa, jednak nauczyciele sprzeciwili się, ponieważ rzeźba przypominała słynnego litewskiego klasyka Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, tymczasem muzyka amerykańskiego artysty mogła negatywnie oddziałać na młodzież. Dlatego pomnik odsłonięto dn. 17 grudnia 1995 r. w obecnym miejscu. Kopię rzeźby ofiarowano w prezencie ojczystemu miastu Franka Zappy Baltomore.

Adres:
K. Kalinausko g. 1, Vilnius 03107
 
za govilnius.lt

1 komentarz: