EUROPA,

Romeo i Julia z Litwy, czyli śladami wielkiej miłości Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny

14.8.23 mm 0 Comments

Historia miłosna, jaką przeżyli Zygmunt August i Barbara Radziwiłłówna jest niezwykła. Od wieków motywuje do tworzenia dzieł przez poetów, pisarzy i reżyserów. Stała się też inspiracją do stworzenia ciekawej trasy turystycznej wiodącej przez Wilno.

 

„Sekretna miłość” - tak nazwano trasę turystyczną, jak prowadzi przez stolicę Litwy śladami miłosnej historii  Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny. Ścieżka wskazuje wiele miejsc na Wileńskiej Starówce, które były istotne w życiu zakochanych. Uzupełniający trasę audio przewodnik, wraz z pełną trasą turystyczną, są dostępne na stronie internetowej.

 
W XVI wieku Wilno było świadkiem historii miłosnej Wielkiego Księcia Litewskiego i Króla Polski Zygmunta Augusta oraz Wielkiej Księżnej Litewskiej i późniejszej Królowej Polski, Barbary Radziwiłłówny. Więź pary królewskiej była bardzo silna, a ich zachowanie dla ówczesnego społeczeństwa było skandaliczne i dramatyczne. Historia ich tragicznej miłości była zawsze owiana tajemnicą i tematem do wielu intryg i domniemań.

Pałac Królewski  ®Andrius Aleksandravičius


Historia ich potajemnej miłości stała się inspiracją do stworzenia trasy turystycznej biegnącej przez miejsca w Wilnie, które w XVI wieku odwiedzała zakochana para.
Trasa „Sekretna miłość” zawiera 21 przystanków, dzięki którym odwiedzający poznają biografię Barbary od początków jej romansu z Zygmuntem Augustem, przez historię rozwoju ich miłości i koronację Barbary na Królową Polski w 1550 roku, aż po jej śmierć. Projekt „Sekretna miłość” obejmuje również audio przewodnik, który został nagrany w taki sposób, jakby historia została opowiedziana przez samą Barbarę Radziwiłłównę. Podczas trasy odwiedzający, zwiedzając Wileńską Starówkę wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dotrą do najważniejszych zabytków stolicy.
 
 
Jednym z pierwszych punktów na trasie jest Pałac Królewski, gdzie turyści usłyszą o początkach ich historii miłosnej: „Wszystko zaczęło się w Gieranonach, tam przebywałam, gdy mój brat przyprowadził Zygmunta Augusta po odbiór pieniędzy i kosztowności, które przypadły mu po śmierci mojego męża hrabiego Stanisława Gasztołda. Pamiętam tylko głębokie spojrzenie ciemnych oczu, które przeniknęło całe ciało słodkim i bolesnym przeczuciem. Nie, nie zatraciłam się, ale czułam się jakbym śniła.”
 
Trasa kieruje dalej do Katedry, gdzie odbył się potajemny ślub zakochanej pary. „Gdy rozeszły się plotki o naszych potajemnych spotkaniach mój brat i brat stryjeczny zaczęli naciskać, aby te wizyty się skończyły. August obiecał, ale nie dotrzymał słowa. Pod koniec lata 1547 roku znów mnie odwiedził. Wyglądało na to, że bracia tylko na to czekali, wtargnęli do mojej komnaty […]. Tej samej nocy potajemnie wzięliśmy ślub.” Wspomniana Katedra, to również miejsce początkowego spoczynku Barbary: „Nie wiedziałam, że moje szczęście będzie tak bolesne, że wrócę tutaj po upływie 4 latach, ale przywieziona już martwa. Że spocznę pod tą samą kaplicą i mój grób zostanie odnaleziony 380 lat później.”
 

Hotele i restauracje

Odwiedzający podążając trasą dotrą również do ekskluzywnego 5-gwiazdkowego hotelu Stikliai. W hotelu znajduje się apartament nazwany imieniem księżnej, a także jej piękny portret namalowany przez litewskiego artystę Raimondasa Miknevičiusa, który znajduje się w holu hotelu. 4-oosbowy apartament jest możliwy do wynajęcia.
 
Trasa poprowadzona jest również przez lokale gastronomiczne, inspirowane historią pary. Wartym uwagi przystankiem jest Restauracja Lokys – dawniej dom bogatego wileńskiego kupca, a obecnie zajazd, który oferuje posmakowanie potraw, które 500 lat temu gościły na ucztach w pałacach.
 
 
Apartament Barbary, hotel Stikliai
Restauracja Lokys

 
W kolejnej części trasy, odwiedzający poznają dalsze losy i trudności jakie para spotkała na drodze swojej miłości., „Po tajnym ślubie w 1547 wybuchł skandal, małżeństwu zajadle sprzeciwiała się szlachta polska, a także matka Zygmunta Augusta, Królowa Polski, Bona Sforza. Pomimo to, Zygmunta August […] zawzięcie dążył do uznania naszego małżeństwa i koronowania mnie na Królową Polski.”
 
Historia Barbary i Zygmunta Augusta to dramatyczna i niezwykła historia dla tamtej epoki pokazująca wielkie oddanie, hard ducha i brak akceptacji dla powszechnie panujących wtedy zasad. Jak określa to sama Barbara: „Nie uległam szlachcie, wyszłam za moją miłość. Nasza miłość była przepiękna choć historia tak skomplikowana. Po dziś dzień, nasze życie wspominane jest jako najromantyczniejsza wileńska historia miłosna.”
 
Warto wiedzieć
Audio przewodnik wraz z dokładną trasą są dostępne na stronie: 
https://slaptameile.lt/audiogidas/pl/

0 comments: