EUROPA,

Największa pustynia w Polsce

14.8.23 mm 0 Comments

Klimat i warunki geograficzne Polski nie są typowe dla tradycyjnych pustyń, które występują głównie w obszarach o znacznie wyższych temperaturach i niskiej wilgotności. Nie oznacza to jednak, że nie mamy swojej pustyni. Największym w Polsce śródlądowym obszarem lotnych piasków i wydm śródlądowych jest Pustynia Błędowska. To też  największa pustynia w Europie.


 Pustynia Błędowska powstała kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności mieszkających w okolicy ludzi. Na tym właśnie terenie już od średniowiecza prowadzono wycinkę lasów, by wspomagać górnictwo i hutnictwo.fot. travelerdeluxe

W Polsce nie występują obszary, które można by jednoznacznie nazwać "pustynią" w znaczeniu klasycznym, czyli obszarem skrajnie suchym, ubogim w roślinność i często z wydmami. Jednakże, istnieją obszary o niskiej wilgotności, ubogim w roślinność oraz o specyficznych warunkach klimatycznych, które można by przypisać do kategorii obszarów półpustynnych lub stepów.
 

Gdzie leży polska Sahara

 
Leży na pograniczu Śląska i Małopolski, między trzema miejscowościami: Chechło, Klucze i Błędów. Właśnie od tej ostatniej pochodzi jej nazwa. W porównaniu do wielkich pustyń, choćby Sahary czy Atacamy, nasza rodzima pustynia jest zaledwie kropką na mapie. Liczy mniej więcej 10 km. długości i 4 km. szerokości. Atrakcyjny krajobrazowo i turystycznie obszar pustyni objęty jest programem ochrony Natura 2000.
 

Jak wygląda Pustynia Błędowska

 

W trakcie II wojny światowej miejsce to  służyło Niemcom do szkolenia oddziałów Afrika Korps. Przez wiele lat znajdował się tutaj poligon. fot. travelerdeluxe

Choć nazwa sugeruje pustynny charakter, nie jest to pustynia w sensie klasycznym, ale raczej obszar półpustynny o charakterystycznym krajobrazie. Pustynia Błędowska jest ciekawym przykładem nietypowego ekosystemu w Polsce. Co ciekawe, Pustynia Błędowska z obszarem ok. 32 km kw. jest nie tylko największą pustynią w Polsce, ale i w Europie. Teren ten powstał kilka wieków temu w wyniku intensywnej działalności mieszkających w okolicy ludzi. Na tym właśnie terenie już od średniowiecza prowadzono wycinkę lasów, by wspomagać górnictwo i hutnictwo. Intensywna działalność człowieka pociągnęła za sobą spadek poziomu wód gruntowych do tego stopnia, że uniemożliwiło to dalszy rozwój roślin. 

Główne cechy Pustyni Błędowskiej

 
Uboga roślinność: Obszar ten jest ubogi w roślinność, a to głównie z powodu ubogiej gleby i trudnych warunków klimatycznych. Można tam spotkać rośliny przystosowane do warunków piaszczystego podłoża i niskiej ilości opadów. 
Piaszczyste wydmy: Charakterystycznym elementem krajobrazu Pustyni Błędowskiej są piaszczyste wydmy, które przemieszczają się pod wpływem wiatru. To właśnie wydmy nadają temu obszarowi wygląd pustynny, choć nieco odmienny od tradycyjnych pustyń.
Mikroklimat: Pustynia Błędowska ma specyficzny mikroklimat. Latem temperatury mogą być bardzo wysokie, a niskie opady i charakterystyczna roślinność przyczyniają się do wrażenia suchego klimatu. Ochrona przyrody: Obszar Pustyni Błędowskiej jest objęty ochroną jako rezerwat przyrody. Jest to istotne, ponieważ unikatowy charakter tego obszaru wymaga ochrony przed nieodpowiednimi działaniami człowieka.
 

Jakie filmy kręcono na Pustyni Błędowskiej 

 
Pustynia Błędowska stała się popularnym miejscem do kręcenia różnych produkcji filmowych i telewizyjnych ze względu na jej unikalny krajobraz o charakterze pustynnym. Kilka filmów zostało nakręconych na tym obszarze. Gdy kręcono sceny "Faraona" w reżyserii Jerzego Kawalerowicza, pustynia z powodzeniem udawała egipskie plenery, podobnie jak w produkcji "W pustyni i w puszczy". Świetnie też imitowała Saharę w przygodach Franka Dolasa, czyli w jednej z części "Jak rozpętałem drugą wojnę światową". Beata Kozidrak i grupa "Bajm" właśnie tu kręcili teledysk do piosenki "Nie ma wody na pustyni".


 TdL 

 

0 comments: