Europa,

Baśniowe Rezydencje Króla Ludwika II Bawarskiego wpisane na Listę UNESCO

15.7.25 mm 0 Comments

Zamek Neuschwanstein, pałace Linderhof i Herrenchiemsee oraz pałacyk Königshaus am Schachen, cztery wspaniałe rezydencje króla Ludwika II Bawarskiego, trafiły na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Decyzja ta, podjęta na 47. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Paryżu na wniosek Niemieckiej Komisji UNESCO, sprawia, że Niemcy mogą się poszczycić już 55 obiektami UNESCO – 52 kulturowymi i 3 przyrodniczymi – uznawanymi za kluczowe świadectwa ludzkiej historii.

Zamek Neuschwanstein (na zdjęciu), pałace Linderhof i Herrenchiemsee oraz pałacyk Königshaus am Schachen trafiły na listę UNESCO. fot. Florian Werner

 

Królewska Wizja w Kamieniu i Krajobrazie

Ludwik II, król Bawarii w latach 1864-1886, w 1867 roku rozpoczął tworzenie swojego „alternatywnego świata”, z dala od monachijskiej rezydencji, gdzie jako monarcha konstytucyjny prowadził życie prawdziwego władcy.
W 1868 roku wydał polecenie wzniesienia Neuschwanstein na ruinach dwóch średniowiecznych zamków. Ten baśniowy zamek do dziś symbolizuje niemiecki romantyzm i należy do najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w Niemczech.
Równolegle ruszyło planowanie budowy Herrenchiemsee – reprezentacyjnego pałacu, którego projekt i wyposażenie wyraźnie nawiązywały do architektury Wersalu. Od 1869 roku w dolinie Graswang, na południe od Oberammergau, powstawał pałac Linderhof, zaprojektowany jako arystokratyczna willa XIX wieku.
 
W majestatycznej scenerii masywu Wetterstein, na wysokości 1866 m n.p.m., król Ludwik II wzniósł królewską rezydencję „na Schachen” (niem. Königshaus am Schachen). To miejsce, w duchu nowoczesności, miało zapewniać komfortowy wypoczynek w wysokich górach.
Wszystkie budowle Ludwika II łączy historyczna inspiracja, unikalna kompozycja architektoniczna oraz wyposażenie w najnowocześniejsze technologie XIX wieku, jak oświetlenie elektryczne czy łazienki i toalety z bieżącą wodą. 
 
- Zamki zbudowane przez Ludwika II Bawarskiego w XIX wieku należą dziś do najbardziej znanych atrakcji turystycznych Niemiec. Tym samym mają istotny wkład w naszą wysoką pozycję jako cel podróży kulturowych wśród międzynarodowej konkurencji. Aby w przyszłości inspirować kolejnych podróżników do odkrywania tych klejnotów niemieckiego dziedzictwa, stawiamy na innowacje cyfrowe, na przykład naszą nowo opracowaną aplikację Mixed Reality. Dzięki niej użytkownicy mogą za pomocą najnowszej generacji okularów VR (Meta Quest 3) odkrywać niemieckie obiekty światowego dziedzictwa UNESCO i dać się zainspirować do podróży kulturowej do Niemiec - komentuje Petra Hedorfer, prezes zarządu Niemieckiej Centrali Turystyki (DZT).
 
- Bawaria jest najpopularniejszym celem podróży Polaków w Niemczech. W ubiegłym roku goście z Polski wykupili ponad 810 000 noclegów w bawarskich hotelach i pensjonatach, odwiedzając m.in. największe atrakcje turystyczne wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jak m.in. stare miasto w Ratyzbonie, Opera Margrabiów w Bayreuth, stare miasto w Bambergu, czy kościół pielgrzymkowy Wieskirche. Docenienie zamków Ludwika II przez Komitet UNESCO z pewnością spowoduje, że jeszcze częściej znajdą się w planach podróżniczych polskich turystów - mówi Tomasz Pędzik, dyrektor biura Niemieckiej Centrali Turystyki w Polsce.
 
 za Niemiecka Centrala Turystyki (DZT)
 

0 comments: