ArcheoPark,

Maso Corto - przyjemna jazda

25.1.14 Anonimowy 5 Comments

Południowy Tyrol we Włoszech to bez wątpienia jeden z piękniejszych krajobrazowo terenów narciarskich w Europie. Na jego zimowej mapie są miejsca, których po prostu wstyd nie znać. Należy do nich Maso Corto i dolina Val Senales.Pod względem liczebności Polacy zajmują pierwsze miejsce wśród cudzoziemców odwiedzających tą niewielką włoską miejscowość. Kurort ze swoją śródziemnomorską atmosferą i łagodnym klimatem stanowi interesujący kontrast dla blisko położonej, wysokogórskiej doliny Val Senales. Stoki powyżej Maso Corto doceniają osoby, które nie lubią ścisku na stokach. Chętnie wracają tu po wizytach w zatłoczonych kurortach, w których na trasach trzeba uważać i szukać wolnego miejsca do zjazdu.

Sezon na lodowcu trwa przez cały rok, a najlepsze warunki są tu od połowy października do początku maja. 35 km stoków narciarskich o różnym poziomie trudności w dolinie Val Senales oferuje zapierający dech w piersiach widok na otaczające trzytysięczniki. Szczególnie widowiskowy jest wymagający, 8-kilometrowy zjazd Schmugglerabfahrt (dawny „zjazd przemytników") z lodowca do doliny.

Kto chce nauczyć się jeździć na nartach lub snowboardzie, nie będzie miał tu najmniejszego problemu. Polskojęzyczni instruktorzy narciarscy sprawiają, że nauka jazdy na nartach jest dla Polaków jeszcze łatwiejsza i jeszcze przyjemniejsza!

Chwila przerwy

Bezpośrednio przy całorocznym terenie narciarskim na lodowcu Val Senales znajdziemy schronisko Bella Vista. To dobre miejsce na odpoczynek między kolejnymi szusami. Paul Grüner, gospodarz schroniska, to wielki miłośnik  hotelarstwa, nart i... knedli. W Bellavista (ale też w restauracji swojego hotelu „Zur Goldenen Rose" w Certosie) serwuje knedle z burakami, truflami, krewetkami, grzybami, albo z dziczyzną. Smaki są nieziemskie. Przyznać też trzeba, że w tym miejscu tradycyjna alpejska potrawa potraktowana została w sposób nowoczesny.

Nie sposób nie wspomnieć o dość osobliwej atrakcji, jaką znajdziemy w schronisku. Na wysokości 2845 metrów, pośród wiecznego śniegu lodowca Hochjoch stoi najwyższej położona wolnostojąca sauna w Europie. Paul Grüner, gospodarz schroniska Bella Vista, sprowadził drewnianą beczkę ciężarówką z Laponii, a potem śmigłowcem do schroniska. Szwedzka sauna z drewnianym piecem i pobliski basen są same w sobie przeżyciem, które deklasuje nawet niektóre bary apré-ski. Miłośnicy sportów zimowych mogą się odświeżyć w saunie i podczas kąpieli w odkrytym basenie przy kieliszku szampana i wspaniałych widokach. To niepowtarzalne przeżycie siedzieć w gorącym cebrze i podziwiać zachód słońca w Alpach Ötztalskich.

Człowiek śniegu

Jest jeszcze jedna ciekawostka, o której będą tutaj nie wolno zapominać. Przez te tereny w dalekiej przeszłości wędrował najsłynniejszy Południowy Tyrolczyk, człowiek lodu, Ötzi. Szczątki żyjącego tu 5 tys. lat temu pasterza znaleziono w 1991 roku przy Haulabjoch w dolinie Val Senales. Zakonserwowane w lodzie ciało z neolitu przetrwało w zaskakująco dobrym stanie. Pamiątkowy obelisk w miejscu znaleziska i poświęcony Ötziemu ArcheoPark przypominają dzisiaj o nim i prezentują odwiedzającym Val Senales jego życie. W muzeum realizowane są bardzo ciekawe, szczególnie dla dzieci, programy interaktywne, które przenoszą zwiedzających w odległe epoki.

Jak dojechać

Do doliny Val Senales można dotrzeć po 45 minutach jazdy samochodem z Merano (Meran). Do uzdrowiskowego Merano dotrzemy pokonując 35 km.


5 komentarzy:

 1. Bardzo fajne miejsce na rodzinne narty. Może tylko zbyt mało atrakcji juz po nartach

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajne miejsce na wiosenny wypad

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczne miejsce. Uwielbiam Maso Corto, głównie dlatgo, że jest tu dość kameralnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe miejsce na rodzinny wypad. Myślimy, żeby tam wrócić

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne miejsce

  OdpowiedzUsuń