Łódź,

Łódź: Ulica Piotrkowska

7.11.13 Anonimowy 0 Comments

Ulica Piotrkowska jest reprezentacyjną ulicą Łodzi. Jedna z najdłuższych handlowych ulic Europy ma długość ok. 4,2 km i biegnie południkowo w linii prostej, pomiędzy Placem Wolności a Placem Niepodległości.


Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się ona w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Obecnie wzdłuż najdłuższego deptaka w Polsce, oprócz sklepów można odwiedzić ok. 100 pubów i restauracji. W sezonie letnim kolorowe ogródki gastronomiczne zachęcają do odpoczynku. Po ulicy można przejechać się rikszą lub „trambusem” i zobaczyć pomniki, np. Trzech Fabrykantów, Ławeczkę J. Tuwima czy Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci – 12 859 kostek z wygrawerowanymi nazwiskami. Zwiedzając „Pietrynę” można przyjrzeć się fasadom pięknych kamienic.
OFF Piotrkowska to projekt, którego celem jest aktywizacja Łodzian poprzez prowadzenie szeroko pojętych działań kulturalnych zainicjowanych na terenie dawnej Fabryki Ramischa w Łodzi. Projekt ma skupiać muzyków, artystów, designerów, animatorów kultury, projektantów mody i innych działaczy szeroko pojętej kultury OFF-owej. Dawne mury fabryki mają stać się miejscem rozwoju kultury, sztuki i kreatywnego biznesu. Ta lokalizacja ma pomóc w rozwoju kreatywnej działalności, a kreatywna działalność zapewnić aktywizację miejsca. Celem projektu jest także stworzenie alternatywy dla głównego konsumenckiego nurtu kształtującej ten obszar na wzór bohemy tętniącej życiem tylko w sobie właściwym tempie. Ludzie i ich wyobraźnia mają stać się jedynym ograniczeniem dla działalności kulturalnej w tym miejscu. Wszyscy Uczestnicy poprzez swoje działania będą współtworzyć specyfikę miejsca z poszanowaniem odmienności każdego z nich.
OPG Orange Property Group jest pomysłodawcą Projektu OFF Piotrkowska Center.

źródło turystyczna.lodz.pl

0 komentarze: