Anna Reinert,

Turystka - najsłynniejszy mural w Sopocie

1.5.24 mm 1 Comments

Mural “Turystka” jest najpopularniejszym malowidłem, jakie widnieje na ścianach kamienic w Sopocie. Jednak od kilku lat budzi kontrowersje. Dlaczego?

Mural Turystka wiele lat temu stał się atrakcją miasta. Mural znajduje się na kamienicy przy ul. Haffnera w Sopocie. fot. travelerdeluxe

Sopot, niewielkie urocze miasto na wybrzeżu Bałtyku, jest miejscem bardzo turystycznym. Tu zawsze jest lato, nawet zimą. Wszystko za sprawą muralu "Turystka".

Mural powstał w 2012 roku, w ramach festiwalu Artloop w 2012. Jego autorką jest sopocianka Anna Reinert, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a namalowała je przez Dorota Borowska. Malowidło przedstawia postać bosej kobiety odzianej w letnią sukienkę i okulary przeciwsłoneczne i opierającej się o ścianę.

Ściana kamienicy z biegiem czasu uległa zniszczeniu, farba zaczęła się łuszczyć. Przystąpiono do renowacji, by w 2021 roku odsłonić nową, odświeżoną wersję muralu. Jednak nowa wersja muralu "Turystka" znacznie odbiega od pierwowzoru, co niekoniecznie spodobało się mieszkańcom Sopotu. Padały głosy, iż nowej "Turystce" brak świeżości i lekkości.

ADRES: Mural znajduje się na ścianie kamienicy przy ulicy Haffnera 24 w Sopocie.

Magdalena Lalik

1 komentarz:

  1. Moim zdaniem mural ten to ikona miasta, symbolizuje jego turystyczną atmosferę i letnią aurę. :) To prawda, że wygląda on dość efektownie. W dodatku idealnie wpisuje się w charakter sopockich uliczek - szczególnie latem. Sama uwielbiam podróżować w tamtejsze strony. Często zatrzymuję się tam w wakacje na kilka dni kamperem.

    OdpowiedzUsuń