co zwiedzać,

Olsztyn - tu chce się być

22.6.17 mm 0 Comments

„Ogród z Natury” wyrysowany mapą turystyczno - wypoczynkową. Coś dla duszy, coś dla ciała. 

 
fot. Ewa Wolniewicz
fot. Ewa Wolniewicz

Niezależnie od wieku, każdy znajdzie tu sposób na spędzanie czasu wolnego. Tu nuda nie istnieje. Miasto zapewnia bogatą ofertę atrakcji. Możesz się nimi cieszyć za niewielkie koszty. Wszystko za sprawą prowadzonej akcji promocyjnej: „Nocujesz-Zyskujesz”, w której bierze udział wiele hoteli i pensjonatów. Ty i Twoja rodzina otrzymacie zniżki na atrakcje w głównych obiektach, takich jak: Centrum Rekreacyjno - Sportowe „Ukiel”, Wodne Centrum „Aquasfera” oraz Planetarium i innych partnerów akcji… przez cały pobyt - więc warto zaplanować dłuższy urlop. 

Dzień to za mało, by poznać dzieje i uroki tego miasta. Bowiem historia Olsztyna odkrywa zaskakującą dla wielu informację, o związku miasta z Mikołajem Kopernikiem. Astrom, lekarz i ekonomista był mieszkańcem Zamku kapituły warmińskiej, gdzie przez 5 lat pełnił funkcje administratora dóbr wspólnych warmińskiej kapituły katedralnej. Autor wielu cennych dzieł. Do najcenniejszych niewątpliwie należy Tablica Astronomiczna, wyrysowana przez Kopernika na ścianie zamku. Tablica miała wskazywać graficzne położenie Słońca oraz określać moment równonocy wiosennej i jesiennej. Ta technika obserwacji pozwalała ustalać daty ruchomych świąt kościelnych. I do dziś pozwala. 

fot. Ewa Wolniewicz

 

Obecnie zamek jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur. Można w nim zobaczyć także wystawę biograficzną poświęconą konstruktorowi. A Rok 2017 to jubileusz 500 - lecia utworzenia tablic.
W drodze do zamku zaś spotkasz autora, przycupnął na ławce i wyrzeźbioną pozą spogląda w górę. I Ty usiądź obok na „Ławeczce Kopernika”, zrób zdjęcie i podążaj za jego wzrokiem, ciekawe co dostrzeżesz…?

Zielony zakątek usytuowany nad rzekami Łyną i Wadągiem, w towarzystwie 11 jezior. Olsztyn to ponadto malownicza Starówka, muzea, galerie, liczne budowle sakralne oraz warte odwiedzin Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, wybudowane w hołdzie Kopernikowi.
Chcesz się zrelaksować? Czekają na Ciebie: kąpieliska, wypożyczalnie sprzętu wodnego, boiska do piłki plażowej, rejs tramwajem wodnym po jeziorze. Dla wytrwałych wielbicieli sportu a także dla początkujących - to idealne miejsce na: spacery, nordic walking, przejażdżkę rowerową.
Pochwalić należy świetny system tras rowerowych, przystosowany do jazdy na różnych poziomach.
Dodatkowo parki linowe oraz - kolejna z ważnych atrakcji - spływy kajakowe rzeką Łyną, to niezapomniana podróż przez malownicze krajobrazy. Momentami masz wrażenie jakbyś płynął dziką Amazonką. A liczne parki rozwijają przed Tobą dywany ścieżek.

Olsztyn to ogród, to mały raj na ziemi. I pomyśleć, że wszystko to mieści się w granicach miasta.
Tak , tu chce się być… wracać śmiało powiem, tu chce się żyć!


Małgorzata Putka

0 comments: