Barcelona,

La Boqueria - najbardziej znany targ na świecie

17.2.13 Anonimowy 4 Comments

Mercat de la Boqueria, zwany też Mercat de St Josep lub po prostu La Boqueria to najbardziej znany targ, nie tylko w Barcelonie czy Hiszpanii, ale chyba na całym świecie. Znajdziemy go przy La Rambla, największej alei spacerowej w Barcelonie, w samym sercu miasta.


fot. pojechanewakacje.pl

O każdej porze dnia kłębi się tu tłum ludzi. Wielu jest turystów, którzy zaglądają na targ jak na miejską atrakcję. Nie brakuje tu też tubylców spragnionych świeżych i dobrej jakości produktów – zaopatrują się tu restauratorzy i osoby prywatne. Stoiska wypełnione są po brzegi owocami, warzywami, oliwami, winami egzotycznymi, słodyczami, szynkami. Pełno tu też świeżo złowionych owoców morza oraz ryb. Na setkach stoisk jest tak kolorowo i pysznie, że można dostać zawrotu głowy. Coś dla siebie znajdą fani produktów regionalnych i przypraw z najodleglejszych zakątków świata.

La Boqueria w wersji zadaszonej powstała w 1840 roku. W sumie hale budowano w latach 1840-1853, pod nadzorem katalońskiego architekta Mas Wilii. Jednak słynny targ ma swoje początki jeszcze w średniowieczu. Pod gołym niebem, w tym samym miejscu, funkcjonował już w 1200 r., a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1217 roku

Wszystko zaczęło się gdy przy starej bramie wjazdowej do miasta ustawiono drewniane stoły. Początkowo sprzedawano na nich świnie z całej Katalonii i mięso. Trochę później pojawili się miejscowi rybacy z rybami. W XVIII wieku targowisko pełniło funkcję pomocniczą dla głównego rynku w Barcelonie, Placa Nova i od 1794 roku zmieniono jego nazwę na Mercat de la Pall. Na początku XIX wieku na La Rambla coraz liczniej zaczęły powstawać rzeźnie oraz sklepy rybne, a to zwiększyło obrót towarami również na samym targu. Lokalne władze postanowiły dostosować się do zaistniałej sytuacji i wybudować bazar z halami targowymi o jeszcze większym znaczeniu handlowym. Nazwa Sant Josep, którą zobaczyć można już przy wejściu na hale, pochodzi od placu położonego na tyłach targu, który jest otoczony kolumnami i gankami – pozostałościami po zakonie, zniszczonego w XVI wieku.

Dziś na powierzchni 2500 metrów kwadratowych znajduje się ponad 300 straganów. Same zapachy i atmosfera Boqueria robią wrażenie na turystach. Eksplozja kolorów zachwyca każdego! Jego zwiedzanie jest wspaniałym doświadczeniem, a wyniesione z tego miejsca siatki pełne zakupów są wspaniałym wspomnieniem Barcelony.


fot. boqueria.info


fot. boqueria.info


fot. boqueria.info

Adres targu La Boqueria w Barcelonie

Rambla 85-89
08002 Barcelona
Ciutat Vella
Godziny otwarcia: codziennie od 8.00 do 20.30, niedziela zamknięte
Strona internetowa La Boqueria: www.boqueria.info

[mappress mapid="147"]

4 komentarze:

 1. Widziałem. Rzeczywiście od kolorów można oszaleć

  OdpowiedzUsuń
 2. a ja tam się bałam wejśc, jak zobaczyłam tłumy ludzi

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajne miejsce. Trzeba koniecznie tam wstąpić, gdy sie łazi po Barcelonie

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ma się czym podniecać. Jest więcej fajniejszych miejsc w Barcelonie

  OdpowiedzUsuń