atrakcje Porto,

Livraria Lello w Porto. Czy J. K. Rowling nie zna tej księgarni?

8.3.24 mm 0 Comments

W Porto słyszał o niej każdy. Livraria Lello & Irmão, zwana bardziej przyjaźnie księgarnią Lello, wydaje się miejscem zaczarowanym. Od wielu lat kojarzona jest z J. K. Rowling, którą wyjątkowe wnętrza miały natchnąć do napisania serii powieści fantasy, której bohaterem jest Harry Potter. Czy ta historia jest prawdziwa?

Livraria Lello Porto Księgarnia Lello & Irmao Słynny sklep z książkam, jedna z najpiękniejszych księgarni na świecie fot. travelerdeluxe

Śladów J.K. Rowling, a właściwie Joanne Murray, w Porto szukać można w wielu miejscach. Brytyjska pisarka, scenarzystka i producentka filmowa, w latach 90. przez dziesięć lat mieszkała tym urzekającym portugalskim mieście. Pracowała tu jako nauczycielka języka angielskiego. To też czas jej małżeństwa z Portugalczykiem, zakończony burzliwym rozwodem i samotnym macierzyństwem.

 

Ślady Harry'ego Pottera w Porto

 
Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, co dokładnie zainspirowało Rowling do stworzenia niektórych elementów świata Harry'ego Pottera podczas pobytu w Porto, istnieją pewne teorie i hipotezy na ten temat. Sama autorka twierdziła, że być może nie byłoby Harry'ego, Hermiony czy Rona i Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwartcie, gdyby nie pobyt w Porto. Sagę o małym czarodzieju zaczęła przecież pisać podczas pobytu tutaj, po rozwodzie, gdy nie widziała nadziei na lepsze jutro.
Co więc natchnęło Rowling? Przede wszystkim niezwykle inspirująca atmosfera Porto, miasta o bogatej historii, pełnego urokliwych uliczek, zabytków i tajemniczych miejsc. Pobyt w obcym kraju, nowa kultura, spotkanie z ludźmi o różnych doświadczeniach życiowych - wszystkie te czynniki mogły wpłynąć na wyobraźnię i twórczość Rowling, serwując jej pomysły do stworzenia postaci, miejsc i wydarzeń opisywanych w książkach. Uczniowie fikcyjnego Hogwartu wyglądają niczym studenci przechadzający się po ulicach Porto, a Gryffindor wiele ma wspólnego z gryfami (ang. griffin) umiejscowionymi na fontannie przed tutejszym uniwersytetem. Pisarka mieszkała w pobliżu tej uczelni.
Rowling często można było spotkać w Cafe Majestic przy Rua de Santa Catarina, ikonicznej kawiarni, jednym z najbardziej kultowych miejsc w Porto, znanym z elegancji, bogatej historii (otwarta w 1921 r.) i luksusowej atmosfery. Bogato zdobiona fasada i wnętrza w stylu art deco, urządzone z dużą dbałością, inspirowały autorkę.
 

Bajkowe wnętrza Lello & Irmão

 
Lello wyróżnia się na mapie Portugalii, jest jedną z najstarszych i najbardziej prestiżowych księgarni w kraju. Umiejscowiona w przy Ruad as Carmelitas 144, powstała jeszcze w 1881 roku. 
Jej popularność wykracza daleko poza granice Portugalii. Śmiało można powiedzieć, że cały świat kocha księgarnię Lello & Irmão, która lata temu stała się jednym głównych punktów turystycznych w Porto. Przyciąga tłumy odwiedzających, chcących zobaczyć jej niezwykłą architekturę i poczuć magię literatury.
 
Fani księgarni Lello w Porto, J. K. Rowling i ustawiają się tu od rana w długiej kolejce do wejścia. W ogonku stoją w słońcu i deszczu fot. travelerdeluxe

Piękne drewniane regały, kręte zdobne schody, kolorowe witraże na suficie i rzeźbione detale, mają za sobą długą i ciekawą historię. Tak interesującą, że Lonely Planet i The Guardian w swoich rankingach najpiękniejszych księgarń na świecie, umieściły księgarnię Lello na trzecim miejscu, nazywając ją w swoim opracowaniu "perłą stylu secesji".
 
Miejsce to jest celem pielgrzymek fanów książek J.K. Rowling, przeświadczonych, że na wnętrzach księgarni wzorowała książkową Bibliotekę Hogwartu. Niezależnie od pogody kolejka oczekiwania na wejście do Lello zawsze jest długa. Poza wciągającą historią przyciąga ich fakt, iż to wciąż prestiżowe miejsce, gdzie można znaleźć szeroki wybór literatury portugalskiej i międzynarodowej. Wstęp do księgarni jest biletowany, a za bilet trzeba zapłacić. Kwota zwracana jest osobom, które postanowią zrobić tu zakupy.
 

Czy księgarnia Lello & Irmão natchnęła do pisania J.K. Rowling? 

Wnętrza księgarni Lello w Porto miały inspirować J. K. Rowling do napisania  książki Harry Potter. Jednak to nie prawda fot. travelerdeluxe

 
Księgarnia Lello & Irmão często, w wielu publikacjach, wspominana jest w kontekście powstania serii książek o Harrym Potterze. Jednak przecież sama autorka nigdy publicznie nie ujawniła konkretnych inspiracji związanych z powstaniem serii o Harrym Potterze. Wiele elementów opisanych w powieściach wynikało z różnych jej doświadczeń i ogromnej wyobraźni, dzięki którym stworzyła w książkach bogaty i magiczny świat. A księgarnia Lello? J.K. Rowling osobiście odniosła się do tego tematu w mediach społecznościowych. W kilku zdaniach napisała, iż przed napisaniem książki nigdy nie odwiedziła tego miejsca, nawet nie wiedziała o jej istnieniu, choć żałuje, bo księgarnia jest urzekająca. 

TdL

Jak dotrzeć do Porto?

 

• Samolotem
- Porto dysponuje drugim co do wielkości lotniskiem Portugalii. Bezpośrednie połączenia z Lotniska Chopina w Warszawie obsługuje linia lotnicza Wizz Air. Lot w jedną stronę trwa około 4 godzin.
- Alternatywą na dotarcie do Porto jest lot do Lizbony, a następnie podróż wynajętym samochodem, autobusem lub koleją. Oba miasta dzieli zaledwie 300 km. Loty do Lizbony z Lotniska Chopina Wizz Air obsługuje przez cały rok, 3 razy w tygodniu.
 
• Samochodem
Do Porto można dotrzeć autem. Podróż z Warszawy to ponad 3 tys. km., najlepiej podzielić ją na etapy.0 comments: