delfiny,

Wieloryby i delfiny na Maderze

6.10.23 mm 0 Comments

Madera, portugalska wyspa należąca do archipelagu Madera, kusi pasjonatów obserwacji wielorybów i delfinów. Subtropikalna wyspa w Oceanie Atlantyckim jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Europie do podziwiania tych imponujących ssaków morskich.

 

Obserwowanie wielorybów na Maderze jest niezwykłym doświadczeniem, które pozwala cieszyć się bliskością tych majestatycznych stworzeń i jednocześnie przyczynić się do ich ochrony poprzez wspieranie zrównoważonej turystyki.


Madera - obserwacja wielorybów i delfinów

W ostatnich latach Madera stała się popularnym miejscem dla turystów chcących obserwować wieloryby i delfiny w ich naturalnym środowisku. Obserwacja wielorybów jest prowadzona zgodnie z zasadami ekoturystyki, z naciskiem na ochronę i szacunek dla tych zwierząt oraz ich siedlisk. fot. visitmadeira,com


Madera jest odwiedzana przez wiele gatunków wielorybów, które migrują wzdłuż atlantyckiego wybrzeża. Sezon obserwacji wielorybów na Maderze trwa przez większą część roku, ale największe szanse na ich spotkanie są w okresie od marca do października.
 
Czytaj też
Piłsudski na Maderze. Najdłuższy urlop Marszałka 
Portugalia: Muzea nie muszą być nudne. 8 muzeów, które musisz odwiedzić
Portugalia: najlepsze na świecie pola do gry w golfa 
Portugalia: najpiękniejsze plaże
Portugalia od A do Z


Wiele firm turystycznych i lokalnych przewodników oferuje wycieczki i rejsy po morzu, podczas których można podziwiać wieloryby i delfiny w naturalnym środowisku. Wyprawy te zazwyczaj są prowadzone przez doświadczonych przewodników, którzy posiadają wiedzę na temat zachowań i gatunków występujących w okolicach Maderze. Obserwacja wielorybów na żywo może być niesamowitym doświadczeniem, które zapewnia wgląd w życie tych olbrzymich ssaków morskich.
Ważne jest, aby wybierać odpowiedzialne i certyfikowane firmy turystyczne, które przestrzegają wytycznych i zasad obserwacji wielorybów, takich jak zachowanie odpowiedniej odległości od zwierząt i niezakłócanie ich naturalnego zachowania.

Madera - połowy wielorybów


Obecnie wycieczki i rejsy, podczas których można obserwować wieloryby na Maderze mają na celu edukację turystów o znaczeniu ochrony tych zwierząt oraz promowanie zrównoważonej turystyki.

Wielorybnictwo jest jednak ważną częścią historii i kultury archipelagu. Polowano na nie z małych otwartych łodzi, używając ręcznych harpunów i lanc. Wielorybnictwo oficjalnie ustało w 1982 r. Od momentu wprowadzenia globalnego moratorium na komercyjny połów wielorybów w 1986 roku, Madera, jako część Portugalii, przestrzega tych międzynarodowych regulacji. a od 1987 r. wody terytorialne Madery są wyznaczonymi rezerwatami ssaków morskich. Obecnie wieloryby są chronione na Maderze, a połów tych ssaków morskich jest nielegalny.

O połowach wielorybów opowiada film "Moby Dick" z 1956 roku, w którym bohaterami stał się nie tylko grający główną rolę Gregory Peck, ale też polujący na wieloryby miejscowi rybacy.

TdL
0 comments: