Berlin,

Berlin | Największe atrakcje stolicy Niemiec

6.10.23 Anonimowy 1 Comments

Radosny, swobodny, niekiedy trochę zuchwały, tolerancyjny i rozluźniony. „Cały Berlin jest obłokiem“: to stare powiedzenie znowu zyskuje na aktualności – i z całą pewnością bardziej, niż kiedykolwiek przedtem. Co zobaczyć w stolicy Niemiec? Oto przewodnik.

 
Berlin fot. travelerdeluxe

Od klasyki po ekstrawagancję

 
Władcy przychodzili i odchodzili, a Berlin pozostał i przeżywa dzisiaj, po ponad 20 latach od upadku Muru, nowe, wielkie czasy. Stolica kreatywności, El Dorado dla artystów z całego świata, miasto scen, miasto mody, miasto wzornictwa, miasto muzyki – i o wiele więcej. Przeobrażenie Berlina najwyraźniej widać po jego architekturze, na przykład na Placu Poczdamskim, śmiałym, przestrzennym monumencie postmodernizmu. To właśnie te zmiany tworzą kreatywny klimat miasta, jego twórczy impet, jego niezmordowaną i niespokojną wolę kształtowania, które chyba najlepiej charakteryzują nowy Berlin. Kreatywny Berlin był zawsze, czy to za czasów panowania królów pruskich, czy w „złotych latach 20”; teatr, taniec, literatura, kabaret, muzyka, malarstwo – każda forma sztuki i sztuka w każdej formie nadawały osobowość temu miastu przez dekady i wieki.

Prawie niemożliwa do wymienienia liczba imponujących muzeów, wiele z nich we wschodniej części miasta, niedaleko wspaniałego bulwaru Unter den Linden, świadczy o pełnych blasku epokach sztuki i kultury w historii miasta. Dzisiaj jest nieco inaczej; sztuka jest wszechobecna, tworzona przez ponad 20 000 artystów plastyków, dostrzegalna w przestrzeni publicznej, w niezliczonych podwórkach w modnych dzielnicach miasta, takich jak Kreuzberg czy Prenzlauer Berg, widoczna zarówno w wystylizowanych galeriach, jak i na ścianach domów oraz w centrach sztuki alternatywnej. Ale Berlin jest również, poza autonomicznymi formami sztuki, jednym z najbardziej frapujących i najruchliwszych ośrodków sztuki na świecie: spotkania i targi światowej rangi mają w Berlinie swoje miejsce i swoją publiczność. Jakiekolwiek zamierzenie jest planowane, Berlin na pewno zaoferuje optymalną propozycję. I to również pod względem kosztów, bowiem Berlin pozostał miastem naprawdę korzystnym cenowo, można wręcz powiedzieć, że jest to rozsądne miasto w rozsądnych cenach. Najpóźniej podczas spożywania berlińskiej potrawy narodowej, kiełbaski w sosie curry, przy jednej z niezliczonych budek z przekąskami zostaje stwierdzony niezbity fakt: Berlin i berlińczycy są autentyczni, bezpośredni, nieskomplikowani. Łatwo daje się ich lubić – i chętnie tu wraca.

Rzeki, jeziora, plaże, lasy... inna strona miasta

 
To też jest Berlin: spokój, wypoczynek i odprężenie w czystej formie. I to nie tylko w parkach w środkowej części miasta, takich jak ogród zoologiczny czy park przy pałacu Charlottenburg. Największy miejski las w Niemczech, obejmujący powierzchnię 29 000 hektarów, zaprasza do relaksujących wędrówek. 360 kilometrów nabrzeżnych promenad wzdłuż 13 jezior i pięciu rzek na terenie miasta pozwala gościom zanurzyć się w świat oddalony od zgiełku i hałaśliwego życia metropolii. Właśnie jeziora i otaczające je krajobrazy łąk i błoni są przepięknym rajem przyrodniczym – od jezior Krumme Lanke i Wannsee, potężnego rozszerzenia Haweli, aż po największe z berlińskich jezior – jezioro Müggelsee, położone na południowym wschodzie miasta.

Brama Brandenburska


Żadna inna berlińska budowla nie jest tak znana w świecie, jak Brama Brandenburska (Brandenburger Tor), wybudowana w latach 1789-91 według projektu C. G. Langhansa przy Placu Paryskim (Pariser Platz) w centrum miasta. Wraz z budową Muru Berlińskiego w 1961 roku Brama Brandenburska na 28 lat stała się nieprzekraczalna. Jako znak i symbol ponownego zjednoczenia Niemiec dzisiaj jest najlepszym reprezentantem współczesności i historii miasta. Sześć doryckich kolumn dźwiga budowę, której przejścia są obecnie otwarte wyłącznie dla pieszych. Osławiona kwadryga, przedstawiająca boginię zwycięstwa Wiktorię w czterokonnym rydwanie, została umieszczona na bramie w roku 1794.

Dzielnica rządowa


Droga przecinająca ulicę Wilhelmstraße i biegnąca przez starą i nową dzielnicę rządowo-dyplomatyczną prowadzi w kierunku Bramy Brandenburskiej (Brandenburger Tor) i gmachu niemieckiego parlamentu (Reichstag). Udane połączenie stanu istniejącego z nową koncepcją i reprezentacyjna, ale nie przesadzona elegancja charakteryzują gmachy mieszczące ministerstwa, a w szczególności Urząd Kanclerski (Bundeskanzleramt). Stąd wzrok pada na Reichstag, jedną z wielkich atrakcji turystycznych Berlina. Przede wszystkim szklana kopuła, dzieło brytyjskiego architekta Normana Fostera, stała się magnesem przyciągającym turystów z całego świata.

Gwiazdy i gwiazdki


Największe wydarzenie kulturalne w mieście i jedno z najważniejszych międzynarodowego przemysłu filmowego: czym dla USA jest gala wręczenia Oscarów, tym dla Niemiec jest Berlinale. Gwiazdy i gwiazdki, sztuka i komercja, blichtr i splendor na festiwalu superlatyw z 270 000 gości, 4000 dziennikarzy i 400 filmami, wśród których większość to premiery europejskie lub światowe. Wielkie wydarzenie, ale także święto spotkań i dyskusji. Kino międzynarodowe, niezależne, arthouse, kino młode, nowe odkrycia kina niemieckiego, „dalekie“ kraje filmowe, kino eksperymentalne: na Berlinale jest wszystko – a nawet więcej.

Wyspa Muzeów


Miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO, jakim jest Wyspa Muzeów (Museuminsel) w sercu Berlina, jest jednym z największych magnesów dla turystów z całego świata i dla samych berlińczyków. Skarby kultury o niewyobrażalnej wartości znajdują się tutaj w jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie: Stare Muzeum (Altes Museum), Nowe Muzeum (Neues Museum), Stara Galeria Narodowa (Alte Nationalgalerie), Muzeum Bodego (Bode-Museum) i Pergamon (Pergamonmuseum) zabierają zwiedzających w fascynującą podróż po świecie sztuki i kultury od Mezopotamii przez starożytny Egipt, Grecję, Rzym, Bizancjum, świat Islamu po średniowiecze, czasy nowożytne i romantyzm 19 wieku.

Historia niemieckiego podziału


Otwarte już w 1962 roku, krótko po wybudowaniu Muru Berlińskiego, muzeum przy legendarnym przejściu granicznym Checkpoint Charlie dokumentuje historię niemieckiego podziału i należy do najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Jako symbol podziału władzy między światowymi mocarstwami Checkpoint Charlie stał się najsłynniejszym wewnątrzmiejskim punktem kontrolnym. Muzeum przy Checkpoint Charlie (Museum Haus am Checkpoint Charlie) prezentuje stałą ekspozycję dotyczącą historii Muru Berlińskiego i wielu tematów pokrewnych – od służb bezpieczeństwa NRD (Stasi) przez opozycję po zburzenie Muru Berlińskiego 9 listopada 1989 roku.

Pomnik pomordowanych Żydów


Pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas drugiej wojny światowej znajduje się na północnym końcu ulicy Wilhelmstraße, nieopodal Bramy Brandenburskiej. Na prawie 19 000 m2 zainstalowano 2711 steli według projektu nowojorskiego architekta Petera Eisenmana. Znajdujący się pod falistym polem ze stelami podziemne muzeum dokumentuje w formie wystawy prześladowania i mordy dokonane na europejskich Żydach. To miejsce smutku, pojednania i może wybaczenia, ale nie zapomnienia.

Dziedzińce Hackesche Höfe


Odrestaurowany z rozmachem ciąg dziedzińców Hackesche Höfe prezentuje w unikatowym otoczeniu historię stylu życia w śródmieściu Berlina. System ośmiu połączonych podwórzy stanowi największy w Niemczech kompleks dziedzińców o charakterze mieszkalno-gospodarczym, a od 1977 roku znajduje się pod opieką konserwatorską. To szczególnie lubiane miejsce wskrzesza skrawek prawdziwego dawnego Berlina. W wyjątkowej atmosferze typowo berlińskich podwórek i dziedzińców rezyduje barwna mieszanka galerii sztuki, kin, teatrów i rewii, knajpek, restauracji i barów, miłych, małych sklepików i flagowych salonów wielkich koncernów.

Na wysokościach


Mierząca 368 metrów wysokości berlińska wieża telewizyjna jest najwyższą budowlą w Niemczech. Została zbudowana w historycznym centrum Berlina, tuż obok średniowiecznego kościoła Mariackiego (Marienkirche), w sąsiedztwie Czerwonego Ratusza (Rotes Rathaus), po zachodniej stronie placu Alexanderplatz. Platformy widokowe umieszczone na wysokości ponad 200 metrów oferują fantastyczny widok na całe miasto. Wieżę otwarto w 1969 roku – i jak powiadają, architekci nie byli zaproszeni na to wydarzenie. Powód: ówczesne władze zdenerwowały się z powodu odbić w kształcie krzyża na zewnętrznej powłoce wieży – zwanych „zemstą papieża“.

Chwila kontemplacji


Berlińska katedra, wybudowana w północnej części wyspy leżącej na rzece Sprewa, jest największą świątynią Berlina i uważana jest za najważniejszy ewangelicki kościół w Niemczech. Każdego roku katedra przyciąga daleko spoza granic wspólnoty kościelnej i miasta tysiące zwiedzających z kraju i z zagranicy. Wybudowana w latach 1894 - 1905 według planów architekta Juliusa Raschdorffa w stylu późnego włoskiego renesansu i baroku katedra należy do najznamienitszych budowli sakralnych w Niemczech. Dojście do głównego wejścia katedry przez niewielki park na placu Lustgarten.

Pomnik dla pokoju


1 września 1895 roku został poświęcony Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (Kaiser-Wilhelm-Gedächtnis-Kirche), neoromańska budowla z elementami gotyckimi. Znani artyści stworzyli wspaniałe mozaiki, płaskorzeźby i rzeźby. W listopadzie 1943 roku kościół został zniszczony podczas bombardowania, ruina jego wieży stała się wkrótce pomnikiem, a następnie symbolem zachodniej części miasta. W grudniu 1961 roku poświęcono nowy Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma, zaprojektowany przez Egona Eiermanna. Nowa świątynia zawdzięcza swoją sławę niebieskim szklanym ścianom i niesamowitej akustyce wnętrza: znajdując się w centrum wielomilionowej metropolii można usłyszeć odgłos upadającej szpilki.

Dla fanów zakupów


Moda, kosmetyki i wyposażenie wnętrz klasy luksusowej! Dzielnica mieści sklepy takich firm, jak DKNY, Etro, Strenesse, Gabriele Strehle, Gucci, salon optyczny B54 oraz sklep z artykułami wyposażenia wnętrz Out of Asia. Godna uwagi jest architektura ze szklanymi pryzmami, śródziemnomorskim atrium oraz weneckimi mozaikami. To świątynia konsumpcjonizmu absolutnej ekstraklasy. W Department Store 206 znajdziemy wyjątkowy wybór najładniejszych (i najdroższych) przedmiotów na świecie, kolekcje i konfekcje, które niejednokrotnie dopiero pojawiają się niemieckim rynku.

Chwila wytchnienia


Gdy świeci słońce, berlińczycy tłumnie ciągną nad jezioro Wannsee. Nie tylko dlatego, że są tutaj wspaniałe ścieżki spacerowe z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Również dlatego, że jezioro Wannsee jest istnym rajem na amatorów sportów wodnych. Kilka minut drogi od stacji kolejki Wannsee można się kąpać, nurkować, pływać kajakiem, łódką, żaglówką – albo zwyczajnie spędzić cudowny dzień. Podczas rejsu po jeziorze można podziwiać wspaniałe widoki, jakich dostarczają rozłożyste ogrody okolicznych posiadłości, a wiele małych zatoczek oferuje doskonałą okazję do urządzenia pikniku. A w cienistych restauracjach z ogródkami białe berlińskie piwo Berliner Weiße smakuje zdecydowanie lepiej.


Źródło: Niemiecka Centrala Turystyki


1 komentarz:

  1. 46 year old Programmer III Hobey Rowbrey, hailing from Port Hawkesbury enjoys watching movies like "Edward, My Son" and Yo-yoing. Took a trip to Tyre and drives a Ford GT40 Roadster. dodatkowe wskazowki

    OdpowiedzUsuń