EUROPA,

Muzeum CR7 na Maderze. Prawdziwa historia Cristiano Ronaldo

25.6.23 mm 0 Comments

Na Maderze, portugalskiej wyspie w archipelagu Madery, dzieją się rzeczy niezwykłe. Buchająca zielenią roślinność sprawia wrażenie, jakby wiosna się tu nie kończyła, a przyjemne temperatury kuszą o każdej porze roku. Właśnie w takich warunkach, w tym malowniczym zakątku, rozpoczęła się kariera najlepszego piłkarza w historii Portugalii - Cristiano Ronaldo. Opowiadające o jego sukcesach Muzeum CR7 w Funchal kończy w tym roku 10 lat.

Na Maderze rozpoczęła się kariera najlepszego piłkarza w historii Portugalii - Cristiano Ronaldo.O jego sukcesach opowiada Muzeum CR7 w Funchal fot. travelerdeluxe

Lądowanie na Maderze jest jak oglądanie filmów Alfreda Hitchcocka, który twierdził, że "film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć". W podróży na wyspę należącą do Portugalii jest podobnie. Wiele osób ma świadomość, iż będzie lądowało na jednym z najniebezpieczniejszych lotnisk świata. Sprawia to lokalizacja tuż nad oceanem, w sąsiedztwie gór. Poza tym lądowania na Maderze wymaga nie tylko sprzyjających warunków pogodowych, ale przede wszystkim od pilota specjalnej licencji. Pocieszające jest jednak to, iż lądowanie - choć bywa dla pilota trudne - dla pasażerów jest bezpieczne. Dla fanów piłki nożnej również to, iż od pierwszych momentów na wyspie wita ich Cristiano Ronaldo, bowiem właśnie on w 2017 roku stał się patronem tutejszego portu lotniczego.
 

Historia kariery CR7 rozpoczęła się na Maderze

 
Śmiało można powiedzieć, iż na portugalskiej wyspie wiele kręci się wokół Ronaldo. CR7 jest jej symbolem, dumą i światowym ambasadorem. Może to zadziwiać, bowiem piłkarz jest dość młody, urodził się 5 lutego 1985 roku, jednak pochodzi właśnie stąd, tu rozpoczął karierę , tu mieszkają jego bliscy, i tu wciąż ma swój dom (dokładnie jeden z wielu).
 
Ronaldo rozpoczął swoją przygodę z piłką nożną jako dziecko na Maderze. Już w wieku ośmiu lat dołączył do lokalnego klubu o nazwie Andorinha, gdzie trenował pod okiem swojego ojca. Jego talent był widoczny od najmłodszych lat, stąd już w wieku 12 lat został zauważony przez skautów klubu Sporting CP z Lizbony. W 1997 roku, w wieku 12 lat, Ronaldo opuścił Maderę i przeniósł się do akademii juniorskiej klubu Sporting CP. To był pierwszy krok na drodze do profesjonalnej kariery piłkarskiej. Jego imponujące występy w juniorskich drużynach Sporting CP wkrótce przyciągnęły uwagę czołowych klubów europejskich. 
 
Dalej było jak u Hitchcocka... kariera nie przestawała tracić tempa. W 2003 roku, w wieku 18 lat, Ronaldo podpisał kontrakt z klubem Manchester United w Anglii. Jego transfer kosztował 12,24 miliona funtów, co czyniło go najdrożej sprzedanym portugalskim piłkarzem w historii. Do Realu Madryt (obecnie znany jako Real Madrid) przeniósł się w 2009 roku za rekordową wówczas kwotę 94 milionów euro. Z Realem Madryt zdobył wiele trofeów, w tym cztery Ligi Mistrzów UEFA. Po dziewięciu latach spędzonych w Realu Madryt, Ronaldo w 2018 roku przeniósł się do włoskiego klubu Juventus. Grał tam przez trzy sezony, zdobywając kolejne trofea, w tym dwa mistrzostwa Włoch. Oczywiście to tylko część opowieści o tej niezwykłej karierze.
 
Ronaldo reprezentuje swój kraj od 2003 roku, będąc jednym z najważniejszych piłkarzy w historii portugalskiego futbolu. Zdobył z reprezentacją Portugalię mistrzostwo Europy w 2016 roku oraz Ligę Narodów UEFA w 2019 roku. Kariera Ronaldo jest pełna osiągnięć i rekordów, a jego początki na Maderze odegrały istotną rolę w jej kształtowaniu.
 

Niezwykłe Muzeum CR7 w Funchal

Na Maderze rozpoczęła się kariera najlepszego piłkarza w historii Portugalii - Cristiano Ronaldo.O jego sukcesach opowiada Muzeum CR7 w Funchal fot. travelerdeluxe

Liczba trofeów zgromadzonych przez Ronaldo stała się imponująca. Podobno nie on sam, a ktoś z rodziny wpadł na pomysł, aby zebrać je w jednym miejscu. Myśl okazała się celna. Tak w 2013 roku w Funchal, stolicy Madery, powstało muzeum dedykowane Cristiano Ronaldo, nazwane oficjalnie Muzeum CR7 (Museu CR7). To atrakcja, która umożliwia bliższe zapoznanie się z jednym z najbardziej utalentowanych piłkarzy w historii, z jednej strony odkrywająca kulisy jego sukcesu, z drugiej inspirujące i motywujące innych.
 
Prywatne muzeum prezentuje wiele eksponatów związanych z karierą piłkarską Ronaldo oraz jego osiągnięciami na boisku. W gablotach zebrano ciekawe elementy związanych z jego pracą. Wśród trofeów jest m.in.  Złota Piłka (Ballon d'Or), nagrody FIFA World Player of the Year oraz wiele innych wyróżnień i medali. Są koszulki meczowe, w których Ronaldo grał w różnych klubach, jak Manchester United, Real Madryt (Real Madrid), Juventus oraz koszulka reprezentacji Portugalii. Muzeum CR7 posiada wiele par butów piłkarskich, które Ronaldo nosił podczas ważnych meczów i turniejów. Buty są często zdobione, a część z nich jest sygnowana przez samego Ronaldo. Na ekranie dotykowym tu można oglądać gole i najważniejsze momenty z kariery Ronaldo. 
Istnieje tu również sekcja poświęcona dzieciństwu i wczesnym latom piłkarskim Ronaldo. Ten rozdział rzedstawia jego drogę do osiągnięcia światowej sławy. Fani chętnie przyglądają się przedmiotom osobistym związanym z piłkarzem - zegarkom, biżuterii, zdjęciom rodzinnym, nawet dziecięcym gadżetom związanym z jego życiem poza boiskiem.


Pomnik Ronaldo

Muzeum CR7 w porcie na Maderze jest celem wycieczek wielu fanów Ronaldo. Każdy z nich musi zrobić sobie zdjęcie z odsłoniętym w 2014 roku, wykonanym z brązu, pomnikiem piłkarza. Ustawiono go tuż przed wejściem do muzeum, nie sposób go więc przeoczyć. Są tacy, którzy twierdzą, iż postać na pomniku niewiele przypomina piłkarza. Nikomu to jednak nie przeszkadza.
 

Gdzie znajduje się muzeum CR7


Muzeum CR7 mieści się w samym centrum Funchal, co czyni je łatwo dostępnym dla odwiedzających.
Dokładny adres muzeum CR7:
Museu CR7 Avenida Sá Carneiro, 
27 9000-017 Funchal Madera
Portugalia

Warto wiedzieć

 
* Lot Polska-Madera zajmuje ok. 5 godz. 15 min.
* Bezpośrednie połączenie z Polski do Funchal zapewnia Wizz Air.
Loty odbywają się z Warszawy i Katowic.

TdL

0 comments: