cebularz,

Historia lubelskiego cebularza. Kiedy jest autentyczny?

26.7.23 mm 0 Comments

Cebularz, płaska pszenna bułka pokryta cebulą i makiem jest wizytówką kulinarną Lubelszczyzny. W samym Lublinie cebularze kupić je można niemal wszędzie. Nie wszystkie jednak mają certyfikat poświadczający ich autentyczność.

Cebularz w Lublinie to to nieodłączna część lubelskiej kuchni i kultury kulinarnej. Autentyczny cebularz posiada certyfikat fot. travelerdeluxe

Stare Miasto w Lublinie pełne jest kramów z pachnącymi wypiekami. Cebularze tutaj to nie tylko szybki posiłek. Zawarta jest w nich pamięć o ludziach, ich obyczajach i wierzeniach. Dziś często serwowany jest na różnego rodzaju uroczystościach, festynach i jarmarkach. I wciąż doceniany, to nieodłączna część lubelskiej kuchni i kultury kulinarnej.

Skąd się wziął cebularz w Lublinie 


Ich istnienie zawdzięczać należy Żydom z lubelskiego Starego Miasta. To oni jako pierwsi zaczęli wypiekać cebularze. Z wielu opisów wynika, iż jedzono je tu już w dziewiętnastym wieku, może nawet wcześniej. Były tanie, pożywne i smaczne, kupowano je więc często i chętnie. Można powiedzieć, że stały się miejscowym fast foodem, bowiem placki z cebulą sprzedawano na ulicy, wprost z wiklinowych koszy noszonych przez handlarzy na ramionach. 

Smak lubelskiego cebularza

Podobno miały nieco inny smak niż te, które dziś wypiekają miejscowi piekarze. Były duże i podziurawione w środku, a składniki potrzebne do jego przygotowania były łatwo dostępne i tanie. Tam, gdzie była dziura, placek był chrupiący. Niewiele jest w Lublinie osób, które pamiętają dawny smak. Dziś cebularzem można nazwać rodzaj placka drożdżowego, a jedyne co pozostało niezmienne, to charakterystyczne nadzieniem z cebuli.

Cebularz z certyfikatem

Cebularz dobrej jakości musi posiadać certyfikatem. Informacje o certyfikacie sprzedający często umieszczają w widocznym miejscu, a jeśli go nie ma, warto pytać. Dokument jest istotny, bowiem właśnie on poświadcza oryginalność wypieku. Ministerstwo Rolnictwa precyzyjnie opisało, jaki powinien być cebularz lubelski. Ma określoną wielkość, do jego wypieku są używane produkty – cebula, mak, olej – pochodzące z Lubelszczyzny. 

Gdzie szukać informacji o cebularzu?

Dużo historii o miejscowym kulinarnym przysmaku usłyszeć można w Regionalnym Muzeum Cebularza, usytuowanym w pobliżu Starego Miasta. To miejsce niezwykle ciekawe, w którym poza opowieściami można czynnie wziąć udział w pieczeniu cebularzy. 

TdL

0 comments: