bakczysz,

Bakszysz - co to jest?

26.7.23 mm 0 Comments

Słowo bakszysz może mieć kilka znaczeń. Dla jednych jest to napiwek, dla innych datek, a niektórzy twierdzą, iż jest łapówka wręczana za różnego rodzaj usługi na Bliskim Wschodzie i w północnej Afryce. Napiwki i kultura ich dawania w krajach arabskich może różnić się w zależności od konkretnego kraju i regionu. 

fot. travelerdeluxe

W niektórych krajach arabskich, takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar i Bahrajn, napiwki są często praktykowane, szczególnie w branży usługowej, np. w restauracjach, hotelach, taksówkach i za usługi kelnerskie. Ale uwaga - napiwki mogą być tam dodawane automatycznie do rachunków za usługi w hotelach i restauracjach. Warto więc kontrolować rachunki, by nie dawać napiwków podwójnie.

Egipt, Tunezja, Maroko - czy dawać napiwek?

Dawanie napiwków w Egipcie, Tunezji czy Maroku jest powszechną praktyką i często jest oczekiwane za świadczenie różnych usług. Napiwki są istotnym elementem kultury napiwkowej w Egipcie, zwłaszcza w branży usługowej, jak gastronomia, turystyka i transport.

Oto kilka wskazówek dotyczących napiwków w tych krajach:

  1. Restauracje: W większości restauracji napiwek w wysokości około 10-15 % rachunku jest mile widziany za dobre usługi. Należy jednak upewnić się, że napiwek nie został już uwzględniony w cenie, co może się zdarzyć w niektórych miejscach.

  2. Kelnerzy: Napiwki dla kelnerów są powszechne, zwłaszcza w restauracjach i kawiarniach. Warto zostawić napiwek bezpośrednio kelnerowi, aby mieć pewność, że otrzyma go osobiście.

  3. Pokojówki: W hotelach warto zostawić napiwek dla pokojówek, aby docenić ich pracę. Wysokość napiwku zależy od standardu hotelu, ale zazwyczaj ma to być niewielka kwota w lokalnej walucie.

  4. Przewodnicy turystyczni i kierowcy: Jeśli korzystasz z usług przewodników turystycznych lub kierowców, oczekuje się, że zostawisz napiwek jako gest wdzięczności za ich pomoc i usługi.

  5. Portierzy i obsługa bagażu: W hotelach warto zostawić napiwek dla portiera lub osoby zajmującej się bagażem, zwłaszcza jeśli pomogli ci z bagażami.

Warto pamiętać, że napiwki są dobrowolne i powinny być dawane jako wyraz uznania za dobre usługi. Gest ten jest często mile widziany i może przyczynić się do zwiększenia dobroci w relacjach między turystami a lokalnymi mieszkańcami. Jednak zawsze należy respektować lokalne zwyczaje i kulturę napiwkową w danym kraju.

Napiwek nie zawsze mile widziany

W niektórych krajach arabskich, zwyczaje napiwkowe mogą być mniej powszechne i nie zawsze oczekuje się, że klienci zostawią napiwek. W takich przypadkach napiwki są bardziej zależne od indywidualnych upodobań klientów i jakości świadczonych usług.

Warto jednak pamiętać, że praktyka napiwków może być również regulowana prawem w niektórych krajach. Bywają miejsca, gdzie napiwki są zakazane, a w innych są uwzględnione w cenach usług. Dlatego zawsze warto dowiedzieć się o lokalnych zwyczajach i przepisach dotyczących napiwków przed podróżą do krajów arabskich.

TdL


0 comments: