kiedy dać napiwek,

Napiwek. Czy dawać? A jeśli tak, to ile?

23.6.23 mm 0 Comments

Decyzja o tym, czy w restauracjach, hotelach i innych miejscach dawać napiwki, zależy od bardzo wielu czynników. Ich przekazywanie uzależnione jest od kultury, zwyczajów regionalnych i oczekiwań. Napiwki to gorący temat, który budzi skrajne emocje, dlatego ważne jest zrozumienie, że zwyczaje dotyczące napiwków mogą się różnić w zależności od kraju, regionu i sytuacji.


Czasami restauracje automatycznie doliczają napiwek do rachunku jako "usługę" lub "obsługę". W takim przypadku nie musisz dodatkowo zostawiać napiwku. fot. travelerdeluxe
 

Napiwek w restauracji


Wiele kultur i krajów ma różne oczekiwania dotyczące napiwków w restauracjach.

Sprawdź rachunek: Czasami restauracje automatycznie doliczają napiwek do rachunku jako "usługę" lub "obsługę". W takim przypadku nie musisz dodatkowo zostawiać napiwku. Jeśli jednak taka opłata nie jest uwzględniona, możesz zdecydować się na dodatkowy napiwek.

Jakość obsługi: Napiwek często jest uzależniony od jakości obsługi. Jeśli byłeś zadowolony z obsługi kelnera, możesz zdecydować się na pozostawienie napiwku. Możesz uwzględnić elementy takie jak uprzejmość, profesjonalizm, szybkość obsługi i ogólna przyjemność wizyty.

Procentowa kwota: W wielu krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Kanada czy Australia, powszechnie akceptowaną praktyką jest zostawianie napiwku w wysokości około 15-20% całkowitej kwoty rachunku. Jednak warto zaznaczyć, że nie jest to stała reguła i może się różnić w zależności od preferencji i lokalnych zwyczajów. W innych krajach, takich jak Francja czy Japonia, napiwki nie są tak powszechne lub są już wliczone w cenę na rachunku.

Zaokrąglanie kwoty: Jeśli nie chcesz obliczać procentowej kwoty napiwku, możesz po prostu zaokrąglić cenę rachunku do wyższej kwoty. Na przykład, jeśli rachunek wynosi 48 złotych, możesz zostawić 50 złotych jako napiwek.


Napiwek w hotelu


W przypadku napiwków w hotelach, istnieją pewne zwyczaje, które mogą pomóc Ci zdecydować, czy i ile napiwku zostawić. Oto kilka ogólnych wskazówek:

Pokojówka: Pokojówka to osoba odpowiedzialna za sprzątanie i utrzymanie porządku w twoim pokoju hotelowym. Dobrą praktyką jest zostawienie napiwku dla pokojówki na końcu pobytu lub codziennie, jeśli preferujesz regularne sprzątanie. Kwota zależy od standardów hotelu i długości pobytu, ale zazwyczaj wynosi od kilku dolarów do kilkunastu dolarów za dzień.

Portier: Jeśli portier pomaga Ci z bagażem, otwiera drzwi czy dostarcza dodatkowe usługi, możesz rozważyć zostawienie napiwku. Kwota zależy od poziomu obsługi i zakresu świadczonych usług. Zazwyczaj kilka dolarów za przewiezienie bagażu jest odpowiednią kwotą.

Obsługa bagażowa: Jeśli korzystasz z usług obsługi bagażowej, na przykład w przypadku przechowania bagażu przed zameldowaniem się lub po wymeldowaniu, napiwek dla pracowników obsługi bagażowej jest mile widziany. Kwota zależy od liczby i wielkości bagaży, ale zazwyczaj kilka dolarów na bagaż jest odpowiednie.

Dodatkowe usługi: Jeśli korzystasz z dodatkowych usług w hotelu, takich jak concierge, spa czy basen, możesz rozważyć zostawienie napiwku dla pracowników obsługujących te usługi. Kwota zależy od rodzaju usługi i poziomu obsługi, ale zazwyczaj kilka dolarów jest odpowiednim napiwkiem.

Warto pamiętać, że zwyczaje dotyczące napiwków mogą się różnić w zależności od kraju i regionu. Jeśli jesteś w obcym kraju, zawsze warto zasięgnąć informacji na temat lokalnych zwyczajów dotyczących napiwków w hotelach. Możesz zapytać personel hotelowy lub sprawdzić informacje w przewodniku po etykiecie podróżowania.

Napiwek w taksówce


W niektórych krajach, jak np. Stany Zjednoczone, napiwki dla taksówkarzy są powszechne, ale niekonieczne. Możesz zaokrąglić cenę do wyższej kwoty lub zostawić 10-15% napiwku w zależności od jakości obsługi.

Inne usługi


W przypadku innych usług, takich jak fryzjer, kosmetyczka, dostawca jedzenia lub kurier, można rozważyć zostawienie napiwku, jeśli jesteś zadowolony z usługi. Kwota może być dowolna, ale zazwyczaj wynosi od 5% do 20% całkowitej kwoty usługi.

0 comments: