EUROPA,

Włochy | Nawet 15,5 tys. zł mandatu za wejście na plażę Spiaggia Rosa

24.6.23 mm 0 Comments

Spiaggia Rosa, różowa plaża, uznawana jest za jedną z najpiękniejszych plaż nie tylko we Włoszech, ale na świecie. Legalnie nie sposób się na nią dostać, bowiem jako cud przyrody, jest jednym z najpilniej strzeżonych miejsc w kraju. 25 lat temu zakazano komukolwiek wchodzenia na jej piasek, jednak turyści nagminnie łamią zakaz. Ekstremalnie wysokie kary mają odstraszać poszukiwaczy przygód na Spiaggia Rosa.


Plaża Spiaggia Rosa na Sardynii jest przykładem, jak niesamowita może być natura. Jej różowy piasek, błękitne niebo i lazurowa woda tworzą malownicze połączenie, które przyciąga podróżników z całego świata. Jednak plaża jest chroniona jako obszar dziedzictwa przyrodniczego i jest objęta restrykcjami. Za wejście na nią grozi mandat. fot. Sardegna Turismo


 
Włoska plaża stanowi prawdziwe arcydzieło natury i jest jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na świecie. Jest przykładem na to, jak natura może nas zaskakiwać swoimi niezwykłymi tworami i przypomina nam, jak cenne i delikatne jest nasze środowisko naturalne. 
By chronić to miejsce przed turystami, którzy nie stosują się do zakazu wejścia, władze włoskiej wyspy postanowiły podnieść stawki mandatów za wtargnięcie na najpiękniejszą i najbardziej niezwykłą z włoskich plaż. Teraz amatorom stąpania po różowym piasku plaży grozi wydatek 15,5 tys. zł . 
 

Gdzie leży Spiaggia Rosa?

 
Jej różowy piasek, turkusowe wody i otaczające ją skaliste formacje tworzą magiczną atmosferę, która pozostawia niezapomniane wrażenia u każdego, kto ma przyjemność zobaczyć ją na własne oczy.
Spiaggia Rosa, znana również jako różowa plaża, to wyjątkowe miejsce o niezwykłej urodzie. Zlokalizowana na wyspie Budelli w archipelagu Maddalena, na północy Sardynii we Włoszech.
Plaża przyciąga podróżników z całego świata swoim niezwykłym kolorem i malowniczym krajobrazem.
Najbardziej charakterystyczną cechą Spiaggia Rosa jest jej różowy piasek. 
 

Spiaggia Rosa - dlaczego jest różowa?

 
Nazwa "Spiaggia Rosa" pochodzi od charakterystycznego różowego odcienia piasku, który sprawia, że miejsce to jest tak unikalne i zachwycające. Kolor Spiaggia Rosa jest rezultatem połączenia procesów geologicznych, biologicznych i środowiskowych, które stworzyły.  Piasek uzyskuje swój różowy kolor dzięki obecności mikroskopijnych skorupek małży i organizmów morskich zwanych foraminiferami. To prawdziwe przyrodnicze arcydzieło, które tworzy niezapomniany widok. Efekt jest oszałamiający - plaża rozświetlona różowym blaskiem, odbijająca się od turkusowych wód Morza Śródziemnego.
 

Jak powstała Spiaggia Rosa?


Spiaggia Rosa, czyli różowa plaża, powstała w wyniku naturalnych procesów geologicznych i biologicznych. Proces tworzenia tej unikalnej plaży jest wynikiem wieloletniej interakcji pomiędzy różnymi czynnikami środowiskowymi.
Głównym składnikiem, który nadaje piaskowi plaży Spiaggia Rosa różowy kolor, są mikroskopijne skorupki małży i organizmów morskich zwane foraminiferami. Te organizmy morskie mają charakterystyczną różową barwę. Gdy giną, ich skorupki opadają na dno morskie i z czasem zostają rozdrobnione na drobne cząsteczki.
Następnie, na skutek procesów erozyjnych i prądów morskich, te drobinki różowego piasku są wynoszone na brzeg plaży. Długotrwałe oddziaływanie fal, wiatru i prądów morskich przyczynia się do stopniowego gromadzenia się różowego piasku na plaży Spiaggia Rosa.

Chroniona Spiaggia Rosa

 
Spiaggia Rosa to prawdziwa perełka Sardynii. Miejsce to jest częścią chronionego obszaru morskiego parku narodowego Archipelagu Maddalena, co oznacza, że jest dobrze zachowane i otoczone pięknymi, dziewiczymi krajobrazami. Woda jest niesamowicie przejrzysta, umożliwiając obserwację różnorodnej fauny i flory morskiej.
Ze względu na swoją wyjątkowość i wartość przyrodniczą, plaża Spiaggia Rosa jest chroniona i nie jest dostępna dla turystów. W 1994 roku zdecydowano, że ze względu na zbyt duże zniszczenia i utratę piasku, plaża zostanie zamknięta dla publiczności. Obecnie można ją podziwiać tylko z daleka, z pobliskich plaż lub z łodzi.
 

Jak zwiedzać Spiaggia Rosa?

 
Plaża Spiaggia Rosa jest przykładem, jak niesamowita może być natura. Jej różowy piasek, błękitne niebo i lazurowa woda tworzą malownicze połączenie, które przyciąga podróżników z całego świata. Jednak plaża jest chroniona jako obszar dziedzictwa przyrodniczego i jest objęta restrykcjami, które mają na celu zachowanie jej unikalnego ekosystemu. Nie jest dostępna dla publiczności, co oznacza, że nie można na niej spacerować ani kąpać się. Jednak można podziwiać jej piękno z pobliskich plaż i zorganizowanych wycieczek statkiem. Władze włoskiej wyspy postanowiły, że mandat za wstęp na  Spiaggia Rosa  będzie wynosił 15,5 tys. zł. Jednak to miejsce, które warto zobaczyć, choćby po to, by podziwiać tę niepowtarzalną urodę i doświadczyć piękna, które oferuje natura. 
 
TdL


0 comments: