Czechy: Pilzno – najlepszy kierunek podróży 2014 roku

11.8.14 Anonimowy 0 Comments

Prestiżowy przewodnik Lonely Planet umieścił czeskie miasto Pilzno między dziesięcioma najlepszymi europejskimi kierunkami podróży 2014 roku.  „Podróż do Pilzna nie tylko na piwo“ znalazła się w rankingu obok tak ciekawych propozycji, jak na przykład romantyczny pobyt na wyspie greckiej Santorini, wycieczka po południowo-zachodniej Anglii, podróż szlakiem Wikingów czy  wieczory w rytmie flamenco w Sewilli.

Pilzno - brama browaru Plzensky Prazdroj Pilzno - Katedra św. Bartłomieja
W roku 2015 Pilzno stanie się Europejską Stolicą Kultury. Na gości, którzy odwiedzą miasto w przyszłym roku czeka ponad 50 znaczących imprez kulturalnych w miejscach publicznych oraz ponad 600 innych wydarzeń.

Miasto znane jest na świecie przede wszystkim jako kolebka piwa, organizator słynnego festiwalu Pilsner Fest, a także licznych zabytków architektury. Duże wrażenie zrobi na nas gotycka katedra św. Bartłomieja, z najwyższą wieżą kościelną w Czechach (102 m) oraz Wielka Synagoga, czwarta co do wielkości na świecie. Od połowy czerwca na zwiedzających czeka kolejna ciekawa budowla żydowska – tak zwana Stara Synagoga. Zabytkowy obiekt odzyskał po renowacji swój dawny blask. Synagoga zaprasza na imprezy kulturalne, do zwiedzania wnętrz oraz wystawy poświęconej historii Żydów w regionie pilzneńskim, zwyczajom i kulturze żydowskiej. Stara Synagoga jest najstarszą zachowaną synagogą w Pilznie. Do celów liturgicznych służyła jedynie do roku 1893, wówczas funkcję tę przejęła nowo wybudowana Wielka Synagoga. W Starej Synagodze powstał magazyn. Dzięki temu obiekt ukryty w pobliżu zabytkowego centrum miasta przetrwał czasy holocaustu i zachował się do dziś.

Więcej informacji o Pilznie znajdziemy na stronie:
www.visitplzen.eu

0 komentarze: